Živé prenosy z Marsu v HD kvalite: Nová technológia NASA prinesie revolúciu do mnohých oblastí
- NASA dosiahol prelomový úspech v oblasti vesmírnej komunikácie
- Laser prekonal vzdialenosť k Marsu a priniesol údaje späť
- NASA dosiahol prelomový úspech v oblasti vesmírnej komunikácie
- Laser prekonal vzdialenosť k Marsu a priniesol údaje späť
Americký vesmírny gigant NASA dosiahol prelomový úspech v oblasti vesmírnej komunikácie. Vedcom sa podarilo poslať laserový lúč ďalej než na Mars a úspešne preniesť údaje späť na Zem.
Medzi nimi boli videá, fotografie a dokonca aj umelecké diela. Zaujímavosťou je video s mačkou menom Taters, ktoré sa úspešne prenieslo cez vesmír späť na Zem. Celkovo NASA preniesla 11 terabitov údajov, čo predstavuje objem dát porovnateľný s 2 500 filmami v HD kvalite, informuje o tom portál riazor.org. Tento úspech dokazuje, že v budúcnosti budeme môcť posielať veľké množstvá údajov aj z ďalekých planét.
Doterajšia komunikácia vo vesmíre fungovala len pomocou rádiových vĺn, ktoré mali obmedzenú kapacitu a rýchlosť. NASA však vyvinula revolučnú technológiu, ktorá je až stonásobne rýchlejšia.
Vesmírna loď Psyche, vzdialená 290 miliónov míľ od Zeme, úspešne komunikovala so Zemou pomocou laserového systému rýchlosťou 267 megabitov za sekundu. Táto rýchlosť sa vyrovná bežnému domácemu internetovému pripojeniu.
Celý proces vyžadoval mimoriadnu presnosť a koordináciu dvoch pozemských staníc. Legendárny 200-palcový Haleov teleskop v Kalifornii slúžil na prijímanie signálov, zatiaľ čo Laboratórium optického komunikačného teleskopu vysielalo sedem kilowattov laserovej energie do vesmíru. Nasmerovanie laserového lúča na takú vzdialenosť si vyžaduje extrémnu presnosť.
Budeme môcť sledovať živé prenosy z vesmíru?
Význam tohto úspechu presahuje hranice vesmírneho výskumu. Nová technológia prinesie revolúciu v množstve oblastí. Umožní živé prenosy z Marsu v HD kvalite, výrazne zrýchli internet po celom svete a zdokonalí systémy včasného varovania pred prírodnými katastrofami. Významný pokrok nastane aj v oblasti medicínskeho zobrazovania.
Počas testovacej fázy NASA preniesla približne 11 terabitov údajov. Pre lepšiu predstavu, je to ekvivalent niekoľkých miliónov fotografií.
Vedci z NASA dosiahli významný úspech, keď sa im podarilo zachytiť laserové lúče z hlbokého vesmíru. „Dosiahnutie prvého svetla je obrovský úspech,“ potvrdil Abi Biswas z laboratória Jet Propulsion Laboratory pre portál Gizmodo.
Pozemné systémy dokázali zachytiť laserové fotóny vyslané z vesmírnej lode Psyche a zároveň jej poslať signály späť. Ide o prvú úspešnú výmenu svetelných signálov medzi Zemou a vzdialeným vesmírom.
V nasledujúcich rokoch táto technológia umožní astronautom na Marse viesť videohovory bez oneskorenia. Verejnosť bude môcť sledovať živé prenosy z prieskumu vzdialených planét. NASA pracuje na vytvorení komplexného vesmírneho internetu, ktorý prepojí satelity, vesmírne stanice a Zem do jednej siete.
Komunikácia s vesmírom neustále napreduje
Tento úspech predstavuje len začiatok novej éry vesmírnej komunikácie. NASA plánuje technológiu ďalej rozvíjať a implementovať do budúcich misií. Cestovanie a komunikácia vo vesmíre sa stanú rovnako bežnými ako používanie mobilného telefónu.
Laserová komunikácia vo vesmíre znamená významný krok vpred v ľudskom poznávaní vesmíru. Technológia otvára nové možnosti pre výskum vzdialených planét a môže pomôcť pri hľadaní odpovedí na fundamentálne otázky o našom mieste vo vesmíre.
NASA týmto úspechom potvrdzuje svoje vedúce postavenie v oblasti vesmírnych technológií a pripravuje cestu pre budúce medziplanetárne misie.
„Bola to impozantná výzva a máme pred sebou ešte veľa práce, ale na krátky čas sme dokázali prenášať, prijímať a dekódovať niektoré údaje,“ uviedla pre Gizmodo Meera Srinivasan, vedúca prevádzky DSOC v JPL.
Vedci predpokladajú, že v najbližších rokoch sa laserová komunikácia stane štandardom pre všetky vesmírne misie. Jej využitie výrazne zjednoduší a zefektívni prenos vedeckých údajov, čo urýchli pokrok v oblasti vesmírneho výskumu.
NASA zároveň pracuje na ďalších vylepšeniach systému, ktoré by mohli ešte viac zvýšiť rýchlosť a spoľahlivosť prenosu údajov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: riazor.org, Gizmodo