Známy slovenský psychológ: Vianočné stretnutia s rodinou sú často povrchné. Existujú techniky, ako zvládať stres a úzkosť
- Vianoce sú pre niektorých ľudí najťažším sviatkom roka
- Marek Madro z IPčka vysvetľuje, čo ľudí trápi najviac
- Radí, ako sa vyrovnať s osamelosťou
- Vianoce sú pre niektorých ľudí najťažším sviatkom roka
- Marek Madro z IPčka vysvetľuje, čo ľudí trápi najviac
- Radí, ako sa vyrovnať s osamelosťou
Zimné obdobie so sebou prináša nielen krásu sviatočných chvíľ, ale aj emocionálne a psychické výzvy. Tie môžu na mnohých ľudí dopadať ťažšie, než by sa mohlo zdať. Vianoce, symbol pokoja, lásky a rodinných stretnutí, môžu byť paradoxne pre mnohých najťažším obdobím roka.
Pocity izolácie a úzkosti
Miesto radosti a spojenia sa často objavujú pocity osamelosti, smútku či dokonca existenčných kríz. Odborníci upozorňujú, že práve počas sviatkov sa na linkách pomoci objavuje nárast kontaktov od ľudí, ktorí bojujú s pocitom izolácie, úzkosťou, rodinnými konfliktmi alebo tlakom na dokonalé Vianoce.
„Niekedy sú stretnutia a rozhovory s rodinou často formálne, povrchné a nejde o skutočné emočné prepojenie, teda fyzicky sme vedľa seba, ale emocionálne sme vzdialení,“ vysvetľuje psychológ Marek Madro, riaditeľ krízovej linky IPčko.
Prečo sa niektorí ľudia cítia najviac osamelo práve uprostred rodinného kruhu? Aké sú hlavné spúšťače týchto pocitov počas sviatkov? A ako môžeme pomôcť nielen sebe, ale aj svojim blízkym zvládnuť toto obdobie?
V rozhovore s Marekom Madrom sme sa pozreli na najčastejšie príčiny osamelosti a vianočných kríz, ale aj na spôsoby, ako ich zvládnuť.
- Prečo sa ľudia cítia počas Vianoc osamelo aj v kruhu rodiny
- Aké problémy riešia ľudia počas sviatkov na linkách pomoci
- Aké emócie prežívajú osamelí ľudia
- Čo spúšťa pocity osamelosti počas sviatkov
- Ako rozpoznať, že niekto prežíva vianočnú krízu
- Ktoré vekové skupiny najviac trpia osamelosťou
- Ako tráviť sviatky, keď je človek sám
Pozorujete výrazný nárast počtu kontaktov počas Vianoc? Aké problémy najčastejšie ľudia zdieľajú počas Vianoc na vašej linke pomoci?
Počas vianočných sviatkov zaznamenávame na našej Krízovej linke pomoci IPčko (0800 500 333) nárast žiadostí o pomoc. Ľudia, ktorí nás kontaktujú, prichádzajú s rôznymi témami, napríklad sa cítia osamelo, aj keď sú obklopení ľuďmi, pretože majú pocit, že nemôžu byť sami sebou, ale aj ľudia, ktorí sú sami, ktorí prežívajú úzkosť, domáce násilie, konflikty, depresiu.
Mnoho kontaktov je aj s ľuďmi, ktorí premýšľajú nad ukončením života alebo sa na hrane života a smrti nachádzajú. Preto každoročne posilňujeme naše služby pomoci a ponúkame Vianočný plán pomoci, kde je pomoc okrem linky cez chat, telefón a email dostupná aj v osobnom kontakte v centrách krízovej intervencie Káčko v každom kraji, v nízkoprahových kluboch pre mladých ľudí, kde robievame štedrovečernú večeru pre tých, ktorí nezažili pokoj a podporu doma.
Sme aj priamo v teréne, kam prichádzame za ľuďmi v kríze či online na live streamoch na Twitchi. Snažíme sa, aby sa k pomoci dostal každý, kto ju potrebuje, aj keď je vyťaženosť služieb naozaj enormná.
Aké emócie a myšlienky sa najčastejšie objavujú u ľudí, ktorí sa cítia osamelo?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je dôležité mať realistické očakávania od Vianoc
- Aké techniky pomáhajú zvládať stres počas sviatkov
- Ako môže rodina a priatelia pomôcť osamelým ľuďom
- Kde hľadať odbornú pomoc počas sviatkov
- Čo robiť, keď niekto blízky prežíva ťažké obdobie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti