Pekári varujú pred tradičnou vianočnou kúpou: „Gazdiné“ hazardujú so zdravím, koledujú si o pokuty

  • Predvianočný zhon láka mnohých Slovákov ku kúpe hotových koláčov cez sociálne siete
  • Slovenský zväz pekárov však varuje pred nelegálnym predajom
pečenie, vianoce, koláče
Ilustračný obrázok Canva
  • Predvianočný zhon láka mnohých Slovákov ku kúpe hotových koláčov cez sociálne siete
  • Slovenský zväz pekárov však varuje pred nelegálnym predajom

Mnohým Slovákom sa v predvianočnom zhone nechce vypekať niekoľko druhov koláčov. Pochopiteľne tak siahame po kúpe tradičných cukroviniek. Najlepšie domácich, kvalitných a cenovo prijateľných. Podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) si však nesprávnou kúpou sladkých dobrôt môžeme iba uškodiť. 

Problémom je nákup pekárenských výrobkov prostredníctvom nelegálnej inzercie. So správou prišla v utorok (17. decembra) TASR. 

Ilegálny predaj 

Pod výrazom nelegálna inzercia si stačí predstaviť všetky inzeráty na sociálnych sieťach a fórach, v ktorých ľudia ponúkajú svoje domáce pekárenské výrobky. Teda, že nejde o žiadnu pekáreň, cukráreň alebo ponuku oficiálneho predajcu potravín.

Podľa SZPCC môže spotrebiteľa takáto kúpa sklamať nielen kvalitou, ale aj ohroziť jeho zdravie. Zväz upriamil aj pozornosť na fakt, že v prípade neoficiálneho predaja koláčov a zákuskov nefungujú následne ani žiadne reklamácie.

„Každoročne sa v období Vianoc objavujú na sociálnych sieťach ponuky na predaj vianočných koláčov a zákuskov. Chceme preto upozorniť spotrebiteľov, aby si na takýto nákup dávali pozor. Nielenže mnohí ilegálni výrobcovia nakupujú v Európskej únii nepovolené suroviny cez e-shopy z Číny, ale odmietajú sa stretávať so zákazníkmi osobne a transport ich výrobkov prebieha bežnými kuriérskymi službami. Pri výkyvoch teplôt pri transporte v podmienkach nevhodných na prepravu potravín pritom dochádza ku kondenzácii vody a vzniku plesní, ktoré ľudské oko nevidí,“ vysvetlil predseda SZPCC Milan Lapšanský.

Koláče, ktoré ti prídu do balíkoboxu

Lapšanský v mene zväzu neodporúča konzumáciu takýchto výrobkov, pretože môžu pre zdravie spotrebiteľov predstavovať vážne riziko. To obzvlášť platí pre produkty, ktoré si zákazníci vyzdvihnú v určených balíkoboxoch. Tieto produkty totiž predchádzajú rôznymi skladovacími prostrediami bez akéhokoľvek merania teploty, ktoré ilegálni predajcovia ignorujú.

„Čoraz častejšie sa taktiež stretávame so sťažnosťami na kvalitu nelegálne predávaných koláčov a zákuskov. Zaznamenali sme prípady, keď spotrebiteľ dostal pri objednávke namiesto deklarovaných domácich výrobkov koláče zakúpené v hypermarkete za trojnásobnú cenu. Keďže takíto ‚ilegálni podnikatelia‘ nemajú žiadnu zodpovednosť, neplatia na nich žiadne sťažnosti, reklamácie a ani pri poškodení zdravia od nich spotrebiteľ nič nevymôže,“ zdôraznil predseda zväzu.

SZPCC zaznamenáva ilegálne predaje na celom území Slovenska každoročne. Predovšetkým však v období Vianoc a Veľkej noci. Zväz taktiež v tejto súvislosti komunikuje s príslušnými štátmi orgánmi. Tie následne ilegálnych predajcov zaznamenávajú a preverujú.

Okrem toho, že výrobky môžu predstavovať riziko pre zdravie konzumentov, je ilegálny predaj zákuskov problémom aj po ekonomickej stránke. Neoficiálne cukrárne a pekárne totiž štátu neodvedú viac ako 12 miliónov eur ročne, doplnil na záver zväz.

zdroj: Kávičkári.sk/Dominika Noskovičová

Neviditeľné plesne v potravinách

Ako sme spomenuli vyššie, práve plesne môžu byť pri ilegálne kúpených koláčoch veľkým problémom. Plesňami laicky označujeme mikroskopické vláknité huby. Ako informuje web Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, to, čo nevidíme voľným okom, sú spóry.

Proces vzniku plesní začína nenápadne, malou spórou, ktorá pri vhodných podmienkach začne na potravinách rásť a vytvárať húfovité vlákna, odborne nazývané mycélium. Niektorí by sa mohli pri kúpe koláčov spoľahnúť na to, že plesne „predsa“ uvidia. Tu však nastáva malý háčik. Spočiatku totiž toto mycélium nie je viditeľné voľným okom. Až keď sa huby premnožia, môžeme pozorovať charakteristické známky ich prítomnosti. 

Často sa stretávame s bielym mycéliom, ktoré môže byť mätúce najmä na pečive, kde ho možno ľahko zameniť s múkou. Postupne sa však na napadnutých potravinách objavujú vatovité povlaky rôznych farieb.

Farebná škála týchto povlakov je pomerne široká. Od svetlých odtieňov cez sivé až po čierne škvrny. Častým „návštevníkom“ našich potravín sú penicíliá, ktoré sa vyznačujú charakteristickým modrozeleným sfarbením. Konkrétne sfarbenie vždy závisí od druhu huby, ktorá potravinu napadla.

Hazard so zdravím 

Zdravotné riziká spojené s týmito mikroorganizmami sú značné. Môžu vyvolať mykózy (hubové ochorenia) alebo aj závažné alergické reakcie. Obzvlášť nebezpečná je ich schopnosť produkovať mykotoxíny, čo sú jedovaté látky, ktoré nie je možné vidieť voľným okom. Ich prítomnosť možno zistiť len pomocou špeciálnych chemických analýz.

Odborníci varujú, že vdýchnutie spór spolu s mykotoxínmi môže mať až 50-násobne silnejší účinok než ich konzumácia. Pri manipulácii so zaplesnivenou potravinou je preto potrebná maximálna opatrnosť. 

Čarovné vianočné trhy v metropole východu

Gazdinkám hrozí pokuta 

Ako informuje portál peniaze.sk, nie každý predaj domácich koláčov je taktiež nelegálny. Záleží na tom, či osoba, ktorá tieto pochutiny predáva, spĺňa podmienky na podnikanie. Ak sa rozhodne niekto ako predajca piecť koláče vo vlastnom mene, so zámerom zisku a pravidelne, potrebuje mať živnostenské oprávnenie. Bez oprávnenia sa totiž dopúšťa neoprávneného podnikania.

Gazdinkám, ktoré sa teda rozhodnú svoje výtvory predávať bez potrebných dokumentov hrozí pokuta až do výšky 1 659 eur. Ale ak ide o činnosť, ktorá spadá pod remeselnú živnosť (napr. výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov), pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 3 319 eur. 

Slovenská legislatíva síce umožňuje príležitostné zárobky ktoré sú oslobodené od dane (ak nepresiahnu 500 eur ročne). Avšak príležitostným príjmom nie je pravidelný predaj výrobkov, ktorý spĺňa znaky podnikateľskej činnosti. Teda ide o opakovanú výrobu, predaj vo vlastnom mene a s účelom zisku.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SPU, Peniaze.sk

Najnovšie videá

Trendové videá