Slováci budú musieť 2 % darovať. Nové pravidlá pre rodičovský dôchodok zmenia celý systém

  • Finančná správa oznámila významné zmeny
  • Daňový bonus na dieťa bude možné uplatniť len do 18 rokov veku
  • Mení sa aj systém rodičovského dôchodku
rodičia, peniaze
Ilustračný obrázok archív Canva
  • Finančná správa oznámila významné zmeny
  • Daňový bonus na dieťa bude možné uplatniť len do 18 rokov veku
  • Mení sa aj systém rodičovského dôchodku

Od nového roka dôjde v rámci konsolidačných opatrení k viacerým zmenám. Patrí k nim napríklad poukazovanie dvoch percent rodičom či vyplácanie daňového bonusu na vyživované dieťa.

V utorok o tom informoval hovorca finančnej správy (PFS) Daniel Súkup. Správu zverejnila TASR. 

Zmeny vo vyživovaní aj rodičovskom dôchodku

Hovorca Daniel Súkup uviedol, že medzi najvýznamnejšie zmeny patrí zníženie maximálnej vekovej hranice vyživovaného dieťaťa, na ktoré možno uplatniť daňový bonus.

„To bude po novom možné maximálne do 18 rokov veku dieťaťa. Zvyšuje sa aj ustanovený percentuálny limit čiastkového základu dane, ktorý je potrebný na výpočet sumy daňového bonusu. Daňovníkom, ktorých čiastkový základ dane presiahne určitú sumu, sa zasa bude daňový bonus krátiť,“ uviedol Súkup.

Ďalšou významnou zmenou je aj obmedzenie možnosti uplatnenia si daňového bonusu. Nárok naň si bude môcť uplatniť len ten daňovník, ktorého úhrn zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenska v príslušnom zdaňovacom období bude tvoriť najmenej 90 % zo všetkých jeho príjmov.

Podľa PFS to bude platiť bez ohľadu na to, či pôjde o daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, teda nerezidenta, alebo s neobmedzenou daňovou povinnosťou, čiže rezidenta.

starí rodičia vnúčatá štúdia
zdroj: Unsplash/Christian Bowen, Joshua Hoehne

Od 1. januára budúceho roka taktiež prichádza aj k zmene v rodičovskom dôchodku. Ten nahradí asignácia podielu zaplatenej dane, tak ako to daňovníci poznajú pri občianskych združeniach a nadáciách. Naďalej však bude možné vybranej neziskovej organizácii poukázať dve percentá a v prípade splnenia zákonných podmienok aj tri percentá.

„Zároveň pribudne možnosť poukázať po dvoch percentách obom rodičom. Asignáciu má v rukách daňovník, takže je len na ňom, či poukáže peniaze všetkým trom subjektom, alebo iba rodičom, neziskovke alebo iba jednému z rodičov. Prvýkrát takto daňovníci poukážu podiel zaplatenej dane v roku 2026 na základe údajov z daňových priznaní za rok 2025,“ dodal Súkup.

Systém sa mení od budúceho roka 

Ako sme informovali už v novembri v článku, od januára 2025 prichádza revolučná zmena v systéme rodičovského dôchodku. Doterajší model, kde o všetkom rozhodovala Sociálna poisťovňa, nahradí nový systém založený na asignácii dane.

Po novom budeš môcť svojim rodičom-dôchodcom poukázať časť svojej zaplatenej dane. Konkrétne môžeš dať 2 % každému rodičovi – teda 2 % matke a 2 % otcovi. Tento systém sa týka všetkých typov dôchodkov. Presnejšie, týka sa starobného, invalidného po dosiahnutí dôchodkového veku, výsluhového aj invalidného výsluhového dôchodku.

Prvé vyplatenie podľa nových pravidiel prebehne v roku 2026, a to na základe daňových priznaní za rok 2025. Sociálna poisťovňa bude vyplácať príspevky podľa údajov od Finančného riaditeľstva SR. 

Je dobré vedieť, že keďže sa od 1. januára 2025 pravidlá pre rodičovský dôchodok menia, nemusíš už ani posielať Sociálnej poisťovni vyhlásenia o tom, že nesúhlasíš s vyplatením rodičovského dôchodku rodičovi. To sa týka aj zasielania vyhlásenia o tom, že chceš zmeniť jeho smerovanie. Nový systém tieto formality zjednodušuje a odstraňuje potrebu takýchto oznámení.

Okrem toho sa vďaka novému systému sám rozhodneš, komu svoje percentá poukážeš. Môžeš si zvoliť, či podporíš len oboch rodičov, alebo aj akúkoľvek neziskovú organizáciu.

Ak ti vznikne nárok na rodičovský dôchodok do 31. decembra 2024, Sociálna poisťovňa ho posúdi podľa doterajších pravidiel. Napríklad, ak ti v roku 2025 priznajú dôchodok spätne od roku 2023, dostaneš aj rodičovský dôchodok za roky 2023 a 2024 podľa starého systému.

Vianočné trhy na najväčšom námestí v Európe

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá