Premiér Fico dáva od pádu zdravotníctva „ruky preč“: Som v konflikte záujmov

  • Premiér sa dištancuje od riešenia krízy v zdravotníctve
  • Lekári mu totiž zachránili život
  • Plnú zodpovednosť prenecháva ministrovi zdravotníctva
Robert Fico
ilustračný obrázok Roberta Fica TASRP/Jaroslav Novák
  • Premiér sa dištancuje od riešenia krízy v zdravotníctve
  • Lekári mu totiž zachránili život
  • Plnú zodpovednosť prenecháva ministrovi zdravotníctva

Riešenie situácie v zdravotníctve v súvislosti s výpoveďami lekárov je na ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi (Hlas-SD), ktorý vie presne, čo má robiť. Vyplýva to z utorkových vyjadrení premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Zdôraznil, že je v téme zdravotníkov v „hlbokom“ konflikte záujmov, pretože mu zachránili život. Minister má Ficovu plnú podporu, informuje TASR.

Fico je príliš emotívny

„Som príliš subjektívny, pokiaľ ide o túto tému. Asi viete, o čom hovorím. Nerád by som sa dostal teraz do rozhovorov s ľuďmi, ktorí mi zachránili život. Som príliš subjektívny a príliš emotívny,“ povedal premiér novinárom na utorkovej tlačovej konferencii k situácii s lekármi.

Fico tiež zdôraznil, že ministrovi Šaškovi dôveruje. „Vychádzam z toho, že minister zdravotníctva je kvalifikovaný človek, ktorý presne vie, čo má robiť, ale ja som v hlbokom konflikte záujmov, pokiaľ ide o zdravotníctvo,“ doplnil s tým, že Šaško má jeho absolútnu podporu.

Vyše 3 300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári začali podávať už aj výpovede z nadčasov, pričom ich sú ochotní stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022. Tie s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet.

Minister zdravotníctva tvrdí, že s Lekárskym odborovým združením po pondelkovom (16. 12.) rokovaní identifikovali päť-šesť kľúčových bodov, aby dospeli k dohode. Aj odborári tvrdia, že robia všetko preto, aby sa dohodli čo najskôr.

(Ne)premiérska téma

Predseda vlády sa k téme zdravotníctva podľa lekárov, ale aj opozície tak trocha vyhýbal. Ako pre Startitup povedal opozičný politik Oskar Dvořák, podľa jeho slov by v prvom rade mal premiér Róbert Fico pochopiť, že zdravotníctvo musí byť premiérska téma.

Podľa Dvořáka sa ministrovi zdravotníctva Šaškovi sa bez tejto podpory podarí urobiť potrebné kroky len ťažko. „Premiér totiž rieši zdravotníctvo len ak ide o podporu konšpirácií šírených splnomocnencom Kotlárom, ak ale ide o kolabujúce nemocnice, ambulancie alebo výpovede lekárov, tak mlčí,“ vyjadril sa Dvořák v exkluzívnom rozhovore

KDH apeluje na premiéra aj prezidenta

Podľa KDH si kritická situácia v slovenskom zdravotníctve vyžaduje okamžité riešenia. Pred nemocnicou v Poprade to vyhlásili predseda hnutia Milan Majerský a poslanec František Majerský. Informuje o tom TASR.

„Ešte nikdy v histórii nedalo výpoveď 3300 lekárov. Keby len jednu hodinu po novom roku dali výpoveď, bola by ohrozená zdravotná starostlivosť a mohol by zomrieť pacient. Je to kľúčové, aj včera (pondelok 16. 12.) to povedalo Lekárske odborové združenie (LOZ), aby boli prijaté niektoré legislatívne úpravy. Sme za to, aby sa mimoriadna schôdza zvolala, aby tam boli prerokované body, aby sa vláda dohodla s lekármi a do konca roka stiahli svoje výpovede,“ skonštatoval František Majerský a vyzval obe strany, aby našli konštruktívny dialóg.

KDH je pripravené zasadnúť na mimoriadnej schôdzi parlamentu aj počas sviatočného obdobia. Predseda hnutia Milan Majerský zároveň ostro vystúpil proti snahám ministerstva kriminalizovať lekárov prostredníctvom narýchlo prijatého zákona. Poukázal tiež na zodpovednosť predchádzajúcich ministrov, ktorí dlhodobo zanedbávali potrebné systémové zmeny v rezorte.

Zdravotná starostlivosť môže byť ohrozená už v súčasnosti, ak lekári v kľúčových nemocniciach odstúpia od nadčasov, upozorňuje KDH. Lekárske odborové združenie má v blízkej dobe predstaviť svoje konkrétne návrhy na systémové zmeny. Vzhľadom na nečinnosť premiéra Fica v tejto závažnej situácii, KDH očakáva iniciatívu od hlavy štátu.

„Ak premiér verejne hovorí, že sa tejto téme nevie venovať a nie je ochotný podať demisiu (čo by bolo vzhľadom na okolnosti správne riešenie), tak očakávame, že si túto tému naplno osvojí prezident SR Peter Pellegrini a čo najskôr zvolá okrúhly stôl,“ dodali.

Fico podľa PS zanedbával zdravotníctvo

PS zas tvrdí, že situácia v slovenskom zdravotníctve sa zhoršuje a môže ďalej eskalovať, uvádza TASR. Na utorkovej tlačovej konferencii na to upozornili predstavitelia opozičného hnutia, ktorí zároveň ostro kritizovali pasivitu premiéra Roberta Fica.

„Predseda vlády má slúžiť každý deň ľuďom na Slovensku a v tejto chvíli pacientom, ktorí žijú v neistote z toho, či dostanú zdravotnú starostlivosť. A keď premiér Fico 14 rokov svojej vlády alebo svojich vlád zanedbával zdravotníctvo, tak aspoň v tomto krízovom momente mohol zabrať. Ako som povedal, považujem za nehorázne, ak v tomto momente necháva celé ťažké vyjednávania na ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi (Hlas-SD), ktorý, povedzme si pravdu, je neskúsený a je tam slabé dva mesiace,“ poznamenal poslanec Národnej rady (NR) SR a líder hnutia Michal Šimečka.

Predstavitelia PS odmietajú Ficov argument o konflikte záujmov kvôli tomu, že mu lekári v minulosti zachránili život. Podľa Šimečku zdravotníci denne zachraňujú tisíce životov a ak premiér nemá záujem riešiť problémy občanov, mala by sa otvoriť diskusia o predčasných voľbách. Poslanec Oskar Dvořák (PS) poukázal na kritickú situáciu v nemocniciach spojenú s výpoveďami z nadčasových služieb.

„Viaceré nemocnice, veľké nemocnice na Slovensku, tak nevedia zabezpečiť už teraz regulárne fungovanie počas sviatkov alebo počas noci,“ podotkol. Zároveň varoval, že bez rýchlej dohody môže počet výpovedí z nadčasov ďalej narastať.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá