Slovensko dostane špičkové vrtuľníky Blackhawk. Kaliňák pristúpil k veľkej zmene pre armádu
- Slovensko od USA kúpi 12 vrtuľníkov Blackhawk
- Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák
- Nákup Viperov sa teda nekoná
- Slovensko od USA kúpi 12 vrtuľníkov Blackhawk
- Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák
- Nákup Viperov sa teda nekoná
Slovenská armáda dostane špičkové vrtuľníky americkej výroby Blackhawk. Od USA ich nakúpi naše ministerstvo obrany, pričom o ich špecifikácii sa má ešte rokovať. Oznámil to dnes minister obrany Robert Kaliňák na tlačovej konferencii s tým, že má ísť o dvanásť nových kusov Blackhawk UH-60 vo verzii L.
Vrtuľníky Blackhawk už Slovensko vlastní aj v súčasnosti. Nakúpila ich ešte vláda Smeru v období pred pandémiou Covid-19. Ako však pre Startitup uviedol Jaroslav Naď v marci 2023, keď pôsobil ako minister obrany, šlo o stroje bez potrebného príslušenstva, ktoré sa obstaralo až počas vlády Eduarda Hegera.
Pôvodne malo k súčasným Blackhawkom, alebo teda „čiernym jastrabom“ Slovensko dokúpiť dvanásť amerických vrtuľníkov Viper. V preklade zmije však primárne slúži pre námorné jednotky americkej armády a vláda Smeru preto ich význam na Slovensku spochybňovala.
Ako pripomína denník SME, Ľuboš Blaha ich vysmial a Fico ho dopĺňal s tým, že si vraj niekto pomýlil „more s Liptovskou Marou“. Slovensko nakoniec ponuku od USA neprijalo a so svojimi náprotivkami sa Kaliňák dohodol na ďalších kusoch typu Blackhawk.
O možnej kúpe vrtuľníkov Viper začal hovoriť súčasný predseda strany Demokrati Naď na jar 2023. Ako sme ťa informovali, o ich význame pochyboval aj letecký inžinier Vladimír Koláček. Ten dokonca pre Startitup povedal, že by ich od USA nebral ani zadarmo.
Expert však rovnako spochybňoval aj význam stíhačiek F-16 a porovnával ich s našimi starými MiG-mi, ktoré sa posunuli ukrajinskej armáde. Úspechy F-16 pritom hovoria za seba.
Slovenské Blackhawky
Po nákupe vrtuľníkov Blackhawk z roku 2021 majú naši elitní policajti aj armáda k dispozícii stroje známe z populárnych akčných hollywoodskych trhákov. Ide o helikoptéry, ktoré preslávil napríklad úspešný film „Čierny jastrab zostrelený“. Tie slovenské patria pod rezort obrany a prioritne ich má používať armáda, k dispozícii ich však má mať aj polícia.
Popri nákupe nových kusov by rezort mohol rokovať aj o výzbroji pre vrtuľníky Blackhawk, ktoré už SR má, hovorí Kaliňák.
„Aj keď nabalíme všetky zbraňové systémy, ktoré tam pôjdu, aj pre všetky ostatné vrtuľníky, aj keby sme ešte dokúpili aktívnu ochranu, ktorá sama osebe stojí v miliónoch, tak sa dostaneme do nejakej polovičnej ceny, ktorá je pri Viperoch,“ vyhlásil minister.
Blackhawk má byť podľa Kaliňáka podstatne lacnejší než Viper
Súčasťou výzbroje vrtuľníkov by podľa Kaliňáka mohol byť ľahký guľomet, ťažký guľomet, rakety Hellfire či neriadené strely s inteligentnou hlavicou. Okrem bojových akcií by mohli byť nasadené pri záchranných prácach či pri hasení požiarov. Vrtuľníky budú mať životnosť najmenej 8 000 letových hodín, čo by podľa aktuálneho využívania strojov mohlo znamenať desiatky rokov.
Minister tvrdí, že dvanásť kusov Viper by s výzbrojou a muníciou stálo Slovensko asi 550 miliónov eur. Rovnaký počet Blackhawkov – no bez výzbroje – vraj vychádza na 150 miliónov eur. Ohľadom ceny výzbroje nekomunikoval, no s istotou treba počítať s tým, že práve konkrétne špecifikácie konečnú cenu nových strojov výrazne zvýšia.
Slovensko už dostalo tretiu F-16, ďalšie prídu budúci rok
TASR zároveň informuje, že podľa Kaliňáka pristála na vojenskom letisku v Kuchyni pri Malackách minulý týždeň tretia nová stíhačka F-16. Ďalšie dve očakáva rezort vo februári a štyri kusy by mali prísť v auguste budúceho roka.
„Od nového roka postupne chceme preberať časť suverénnej ochrany nášho vzdušného priestoru aj týmito bojovými lietadlami. Postupne budeme pridávať služby tak, ako nám budú prichádzať lietadlá, aby sme boli schopní chrániť priestor,“ uviedol minister. Zahraničným partnerom, ktorí vzdušný priestor Slovenska v súčasnosti strážia, sa poďakoval.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SME, Archív SIU, TASR