Slovensko a Rusko zostávajú nepriateľmi: Moskva ohlásila, že sa to napriek snahe Ficovej vlády nezmení
- Ficova a Orbánova snaha či sen zápačiť sa Putinovi sa im zatiaľ nevyplatili
- Rusi nás zo zoznamu nepriateľských štátov neplánujú odstrániť
- Ficova a Orbánova snaha či sen zápačiť sa Putinovi sa im zatiaľ nevyplatili
- Rusi nás zo zoznamu nepriateľských štátov neplánujú odstrániť
Fico budúci rok plánuje výlet do Moskvy, v Petrohrade už dvakrát za dva týždne pristál náš vládny špeciál a Slovensko ako jedna z mála krajín naďalej trvá na využívaní ruského plynu. Ruská federácia pritom Slovenskú republiku radí medzi takzvané nepriateľské štáty.
Naša súčasná vláda sa však podľa všetkého snaží byť s Moskvou za dobre. Robert Fico sa dokonca odhodlal k vyjadreniam, ktoré rozdúchali vášne a kontroverzie nielen na Slovensku, ale v celom západnom svete. Napríklad to, že v Kyjeve nie je vojna.
Predseda Smeru a vlády teda patrí k dvom hlasom európskeho prostredia, ktoré napriek ruským zločinom na Ukrajine a západným sankciám stále vnímajú Moskvu ako partnera. V tomto nepopulárnom názore stojí po boku vlády v Budapešti na čele s Viktorom Orbánom.
Blokovanie podpory pre Ukrajinu, snaha zachrániť ruské dodávky zemného plynu do Európy a ani nič podobné však Slovensku či Maďarsku nepomôžu dostať sa z ruského zoznamu nepriateľských štátov preč. Aspoň nateraz.
Slovensko a Rusko zostávajú nepriateľmi
Predstavitelia ruského ministerstva zahraničných vecí totiž pre tamojší web Izvetija uviedli, že Bratislavu ani Budapešť zo zoznamu neodstránia. Ak by to totiž mali naši vládni predstavitelia za svoj cieľ, museli by zmeniť svoje postoje voči Západu.
Slovensko aj Maďarsko síce vedú dialógy s Moskvou, no naďalej nasledujú politiky Európskej únie a NATO, podotýka ruský rezort. Jeho vyjadrenia pre Izvetiju citovala aj tamojšia vládna agentúra TASS.
„Napriek odhodlaniu týchto krajín zachovať si množstvo užitočných prístupov v strategicky dôležitých odvetviach svojich obchodných a ekonomických vzťahov s Ruskom, ako aj ich orientácii na udržiavanie bilaterálneho politického dialógu, sú Budapešť a Bratislava nútené z dôvodu ich členstva v Európskej únii a NATO dodržiavať disciplínu týchto blokov vrátane protiruských obmedzení,“ píše sa vo vyjadrení.
„Neexistujú preto dostatočné dôvody na prehodnotenie ich súčasného štatútu,“ dodali Rusi.
Nepriateľské krajiny podľa Ruska
Rusko rozšírilo svoj zoznam nepriateľských krajín len pár týždňov po začiatku nevyprovokovanej a nezákonnej invázie na Ukrajinu. Podľa tamojších autorít musí ku kontaktom s týmito krajinami „pristupovať osobitným spôsobom“. V súčasnosti sa na zozname nachádza 46 štátov.
- Celá Európska únia, teda 27 štátov.
- Albánsko, Andorra, Veľká Británia, Čierna Hora, Island, Lichtenštajnsko, Monako, Nórsko, Severné Macedónsko, San Maríno, Švajčiarsko, Ukrajina
- Austrália, Mikronézia, Nový Zéland
- Japonsko, Južná Kórea, Singapur, Taiwan
- V júni 2024 označil hovorca Kremľa za nepriateľskú krajinu aj Spojené štáty americké.
Ruský zoznam štátov s „neoliberálnymi deštruktívnymi“ postojmi
Áno, aj takýto zoznam si Kremeľ vytvoril. Konkrétne ide o štáty, ktoré podľa Moskvy „uplatňujú politiku zavádzajúcu deštruktívne neoliberálne ideologické postoje, ktoré sú v rozpore s tradičnými ruskými duchovnými a morálnymi hodnotami“.
Rusi si niečo takéto vymysleli v septembri 2024 a zaradili sem 47 štátov. Slovensko ani Maďarsko do tohto zoznamu nepatria.
Saková v Petrohrade
O ceste ministerky hospodárstva Denisy Sakovej do ruského Petrohradu informoval začiatkom decembra Denník E. Podľa jeho informácií šéfka rezortu z Hlasu prvýkrát pristála v Rusku v stredu 4. decembra.
Denník E o tejto ceste vedel od anonymného zdroja zo slovenskej diplomacie. Saková si vzala vládny špeciál a spolu s generálnym riaditeľom Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Vojtechom Ferenczom pristáli v meste, kde sídli centrála ruského Gazpromu. Podľa dostupných informácií šlo o rokovanie o dodávkach plynu z Ruska pre Slovensko.
Saková sa následne do Petrohradu vybrala aj v utorok 17. decembra, pričom ministerstvo hospodárstva neskôr počas dňa potvrdilo, že vyjednáva spoluprácu. Ministerka sa mala stretnúť s predsedom predstavenstva spoločnosti PJSC Gazprom Alexejom Millerom.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Izvetija, TASR, Denník E