Kauza pupočníková krv sa vyostruje: Tabaková sa pustila do Marcinkovej. Tvrdí, že klame

  • Tabaková znova otvorila spor o pupočníkovú krv
  • Marcinková tvrdí, že Tabaková zavádza
tabak vs marcinková
TASR/Jaroslav Novák, Pavel Neubauer
  • Tabaková znova otvorila spor o pupočníkovú krv
  • Marcinková tvrdí, že Tabaková zavádza

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) ešte v októbri upozornila na znepokojujúce praktiky pri odbere pupočníkovej krvi na Slovensku. Podľa jej zistení zdravotnícky personál dostáva približne 100-eurovú províziu za každú presvedčenú rodičku. Väčšina budúcich matiek o tejto skutočnosti nemá ani tušenie. Romana Tabaková sa dnes voči tvrdeniam ohradila. 

V príspevku na sociálnych sieťach označila tvrdenia Marcinkovej za klamstvá. Tabaková píše, že osobne navštívila zariadenie, kde uskladnili pupočníkovú krv jej syna. Podľa nej sú zamestnanci zhrození z tvrdení Marcinkovej, ktoré podľa nej zavádzajú zraniteľné tehotné mamičky.

Tabaková tvrdí, že Marcinková klame

Po podvode na EÚ výbore, kde zmanipulovala stanovisko o práve rodičov rovnakého pohlavia, si dávam na ňu pozor. Koľko matiek odhovorila od odberu tkaniva pupočníka, koľkým deťom uškodila. Čas sa nedá vrátiť,“ píše Tabaková. 

„Pupočníková krv bývalých klientov spoločnosti Cord Blood Center nikdy nebola poskytnutá na liečbu nepríbuzných pacientov a ani na výskum. Mrzí ich, že po nepravdivých informáciách v médiách stratili dôveru niektorých klientov, ktorí sa rozhodli odstúpiť od zmluvy,“ tvrdí exposlankyňa. 

V posledných troch rokoch sa podľa Tabakovej výrazne zvýšil záujem o použitie pupočníkovej krvi na liečbu, a to hlavne detskej mozgovej obrny a autizmu.

Rozdielne informácie poskytli poslankyne aj o cenách terapií v holandskom Eindhovene. Zatiaľ čo podľa pôvodných zistení stojí experimentálna liečba 44-tisíc eur, Tabaková uvádza, že cena sa pohybuje od 15- do 18-tisíc eur pre deti a od 30- do 45-tisíc eur pre dospelých.

Zároveň zdôrazňuje, že holandskú kliniku vlastnia holandskí lekári. „Jediné prepojenie medzi neziskovou organizáciou SRPKB a Cord Blood Center je fakt, že obe spoluzakladal MUDr. Zohdy Hamid. Ale spoločnosť Cord Blood Center sa nezaoberá odbermi pupočníkovej krvi od dobrovoľných darkýň a ani takýmto spôsobom nepoužíva pupočníkovú krv svojich bývalých klientov.“

Marcinková hovorí o zavádzaní 

So žiadosťou o stanovisko sme kontaktovali aj poslankyňu Marcinkovú. Tá nám odpovedala, že status Romany Tabakovovej obsahuje tie isté zavádzajúce tvrdenie ako webové stránky a vyjadrenia spoločnosti Cord Blood Center a ďalších organizácií v rovnakom vlastníctve. 

Podľa Marcinkovej ide o závažné porušovanie európskej aj slovenskej legislatívy. „Podľa platného zákona 317/2016 môže byť darovaná pupočníková krv vyvezená zo Slovenska len na účely transplantácie,“ vysvetľuje Marcinková.

Experimentálne terapie na liečbu autizmu, detskej mozgovej obrny či porážky, ktoré Tabák propaguje, pritom podľa Marcinkovej nespadajú do tejto kategórie. „Neexistujú zdravotnícke postupy alebo vyjadrenia európskych lekárskych spoločností, ktoré by povoľovali liečbu pupočníkovou krvou na dané diagnózy.“

„Ide o vysoko neetické obchodovanie so zúfalstvom ťažko chorých ľudí a ich blízkych, ktorí za tieto experimenty v nádeji, že urobia zázrak, platia desaťtisíce eur,“ zdôrazňuje Marcinková. Jej tvrdenia vraj podporuje aj Slovenská hematologická spoločnosť, ktorá odber pupočníkovej krvi na vlastné budúce použitie u dieťaťa nepodporuje vzhľadom na jeho mizivé využitie.

Kauza s pupočníkovou krvou

Marcinková vo svojom blogu pre Denník N poukázala na prepojenie zakladateľa spoločnosti Cord Blood Center, doktora Zohdyho Hamida, s Robertom Ficom pri zakladaní strany Smer v roku 1999. Firma, ktorá v minulom roku dosiahla tržby 3,8 milióna eur, si za svoje služby účtuje od 690 do 1 490 eur, plus ročné poplatky za uskladnenie od 78 do 191 eur.

Európska komisia a odborné hematologické spoločnosti v Rakúsku, Nemecku a Česku sa k odberu pupočníkovej krvi stavajú odmietavo. Na Slovensku má však už 25 rokov monopol Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek patriaci pod Cord Blood Center Group.

Odhalenia poslankyne pokračovali informáciou o presune firmy do Švajčiarska, kde ju v súčasnosti vedú Oliver Hamid a slovenský občan Martin Kollár.

Títo podnikatelia prevádzkujú aj súkromnú kliniku CBC Health AG v holandskom Eindhovene, ktorá ponúka experimentálne terapie kmeňovými bunkami. Za liečbu využívajúcu bunky výhradne z ich slovenskej darcovskej banky si účtujú 44-tisíc eur.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Denník N, FB/Romana Tabak

Najnovšie videá

Trendové videá