Revolúcia v skladoch: Slovenské roboty oslnili investorov. Startup získal 40 miliónov eur
- AI roboty od slovenskej spoločnosti Brightpick menia svet
- Spôsobili skladovú revolúciu vo firmách
- AI roboty od slovenskej spoločnosti Brightpick menia svet
- Spôsobili skladovú revolúciu vo firmách
Slovenský vynálezca Ján Žižka môže zmeniť budúcnosť skladovej logistiky. Jeho startup Brightpick vyvinul AI robota, ktorý dokáže nahradiť až 80 % ľudskej práce pri vybavovaní objednávok v e-shopoch. Firma už pritom získala investície presahujúce 40 miliónov eur.
Za úspechom Brightpicku stojí štvorica spoluzakladateľov – Ján Žižka, Tomáš Kovačovský, Branislav Puliš a Michal Malý.
„Sme jediným mobilným robotom na svete, ktorý dokáže autonómne vybavovať a konsolidovať objednávky priamo v uličkách skladu, rovnako ako by to urobil živý pracovník,“ povedal Žižka o svojom vynáleze pre Forbes.
Inteligentné roboty majú aj svoje vlastné mená. Po sklade sa pohybujú medzi regálmi na pojazdnom podvozku. Sú vybavené 3D senzorom a výsuvným ramenom, teda dokážu pracovať úplne samostatne.
Po prijatí zoznamu produktov si naplánujú trasu a pomocou prísavky a podtlaku presúvajú tovar do modrých prepraviek. V prípade komplikácií má robot k dispozícii operátora, ktorý dohliada na celý proces.
Bratislavská firma mieri do sveta
Brightpick so sídlom v Bratislave už dodal do sveta vyše tristo robotov. Medzi významných klientov patrí napríklad Rohlík, kde automatizované systémy zvládajú vyskladniť približne tri štvrtiny potravín. Citlivý tovar ako ovocie či sklo však stále zostáva v rukách ľudí.
Žižkova cesta k úspechu viedla cez prestížnu americkú univerzitu MIT v Bostone. „Zatiaľ čo na matfyze som jedinkrát nepočul slovo podnikanie, tu nás cielene viedli k tomu, aby sme svoje projekty a vynálezy dokázali pretaviť v biznis,“ spomína vynálezca pre Forbes. Žižka je dnes držiteľom viac ako dvadsiatich patentov.
Polovicu svojho budúceho obratu očakáva firma z USA, kam plánuje výrazne expandovať. Napriek tomu, že roboty sú zatiaľ pomalšie než ľudia, Žižka pracuje na zvýšení ich rýchlosti. Jeho vízia je jasná: „Nie je otázkou či, ale kedy. Sklady budú jedného dňa plné samostatne pracujúcich robotov.“
Firma Brightpick v súčasnosti zamestnáva 300 ľudí. Pritiahla aj pozornosť významných investorov vrátane zakladateľov Avastu Pavla Baudiša a Eduarda Kučeru či zakladateľa ESETu Miroslava Trnku.
Brightpick na vynáleze pracoval roky
Brightpick ponúka svoje služby formou platby za vyskladnenie jednotlivých položiek, pričom kompletný systém pre veľký sklad môže dosiahnuť hodnotu až 3 milióny eur.
My sme si spoločnosť všimli už v roku 2021, keď boli inovatívne roboty len vo vývoji. Žižkova firma vtedy získala finančnú injekciu vo výške 21 miliónov dolárov, no miesto mena Brightpick sme vtedy počuli skôr o názve Photoneo.
Photoneo je spoločnosť, ktorú Žižka založil v roku 2013. Vyvinul v nej 3D kameru s najvyšším rozlíšením a presnosťou na svete založenú na vlastnej patentovanej technológii. Dnes sa využíva v svetoznámych továrňach, ako sú napríklad General Motors a Volkswagen. Tento senzor je súčasťou aj AI robota Brightpick.
„Vidíme veľké medzery v oblasti vybavovania e-commerce objednávok. Kombináciou našich technológií sme vytvorili svetový unikát – systém kompletnej automatizácie vychystávania objednávok e-shopov,“ vysvetlil nám v roku 2021 Ján Žižka.
Žižkova vízia sa za viac ako desať rokov svojej existencie vypracovala na lídra v oblasti inteligentných automatizačných riešení. Jeho patentovaná technológia umožnila vývoj najpresnejšej priemyselnej 3D kamery s najväčším rozlíšením, schopnej snímať objekty v pohybe.
Toto inovatívne riešenie nachádza uplatnenie nielen v e-commerce, ale aj v automobilovom, logistickom či zdravotníckom sektore, kde významne zlepšuje výkonnosť a efektivitu procesov. Spoločnosť tak napĺňa svoju misiu „dávať oči a inteligenciu robotom a silu rozumieť a vidieť ich okolie“.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Forbes, Redakcia Startitup