Kofeín má priaznivé i rizikové účinky na tvoje zdravie: Nové štúdie skúmajú, čo je bezpečné množstvo

  • Kofeín konzumuje každý z nás
  • Zásadná otázka však zostáva: Koľko kofeínu je príliš veľa?
  • Kľúčom je miernosť, tvrdia odborníci
káva a bolesť srdca
Ilustračná foto Freepik/@lookstudio, Unsplash/Giulia Bertelli
  • Kofeín konzumuje každý z nás
  • Zásadná otázka však zostáva: Koľko kofeínu je príliš veľa?
  • Kľúčom je miernosť, tvrdia odborníci

Obľúbený stimulant, ktorý mnohí z nás konzumujú denne, je predmetom intenzívneho výskumu. Ide konkrétne o kofeín, ktorý má povzbudzujúce účinky na tvoju centrálnu nervovú sústavu a často sa používa ako súčasť mnohých povzbudzujúcich nápojov. Káva, čaj či energetické nápoje nie sú však len zdrojom energie, ale majú aj rôzne účinky na naše zdravie, informuje portál Medical News Today.

Vzhľadom na to, že približne 1 zo 7 úmrtí na svete je spôsobené práve ischemickou chorobou srdca, ostáva káva ale aj iné kofeínové nápoje otázkou výskumov. Ako ovplyvňuje kofeín naše srdce, riziko mŕtvice či cukrovky? Prinášame ti prehľad najnovších zistení.

Kofeín ako ochranca srdca a ciev

Viaceré štúdie naznačujú, že mierna konzumácia kávy a čaju môže mať priaznivé účinky na zdravie srdca. Podľa výskumu publikovaného v Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism konzumácia 200–300 mg kofeínu denne (približne 2–3 šálky kávy) znižuje riziko kardiometabolických ochorení až o 48 %.

Dietologička Melanie Murphy Richter vysvetľuje, „kofeín môže zlepšovať citlivosť na inzulín a podporovať metabolizmus tukov, čo je kľúčové pre zdravie srdca.“ Okrem kofeínu obsahuje káva aj bioaktívne látky, ako flavonoidy a polyfenoly, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky.

Riziká nadmernej konzumácie

Na druhej strane, výskum prezentovaný na konferencii ACC Asia 2024 varuje pred nadmernou konzumáciou. Ľudia, ktorí prijímajú viac ako 400 mg kofeínu denne (približne 4 šálky kávy), majú zvýšený krvný tlak a srdcovú frekvenciu. „Pravidelný nadmerný príjem kofeínu môže zvýšiť riziko hypertenzie a srdcových problémov,“ upozorňuje autorka štúdie Nency Kagathara.

Podľa výskumu v Journal of Stroke môže pitie viac ako štyroch šálok kávy denne zvýšiť riziko mŕtvice o 37 %. Naopak, mierna konzumácia (menej ako štyri šálky denne) toto riziko nezvyšuje. Čaj sa ukazuje ako lepšia voľba – tri až štyri šálky čierneho čaju denne znižujú riziko mŕtvice o 29 %, pričom zelený čaj má podobné účinky.

Kardiologička Jayne Morgan k tomu dodáva „Antioxidanty v čaji, ako katechíny, znižujú zápal a poškodenie ciev, čím znižujú riziko mŕtvice. Pridanie mlieka do čaju však tento efekt oslabuje.“

Dôležitosť hydratácie 

Nech už vypiješ akékoľvek množstvo, samozrejme s vedomím toho, aký dôsledok to má na tvoje zdravie, je podľa odborníkov oveľa dôležitejšie dávať si pozor na dostatočné množstvo tekutín počas dňa. Dehydratácia je totiž často prehliadaný faktor, ktorý taktiež zvyšuje riziko mŕtvice.

Podľa štúdie z International Journal of Stroke pitie viac ako sedem pohárov vody denne znižuje toto riziko o 18 %. „Dostatočný príjem vody zabraňuje zrážaniu krvi a pomáha regulovať krvný tlak,“ vysvetľuje kardiologička.

Význam množstva 

Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia kofeínu môže pomôcť zlepšiť zdravie ciev a znížiť riziko cukrovky 2. typu, zatiaľ čo iné naznačujú, že nadmerná konzumácia môže zvýšiť riziko mŕtvice. Rôzne štúdie ponúkajú protichodné výsledky, no odborníci sa zhodujú v jednom, kľúčom je miernosť.

„Káva a čaj sú komplexné nápoje, ktoré obsahujú množstvo bioaktívnych zlúčenín. Ich účinky na zdravie závisia od množstva, spôsobu prípravy a individuálnych faktorov,“ hovorí doktor v štúdií.

Podľa spomenutých štúdií ani vysoká konzumácia kávy, do piatich šálok denne, nespôsobuje stuhnutosť aorty, čo naznačuje, že negatívne účinky kofeínu na srdce sú menšie, než sa predpokladalo. Profesor Metin Avkiran z British Heart Foundation na záver dodáva, že „Tieto výskumy nám pomáhajú lepšie pochopiť, ako káva ovplyvňuje naše zdravie.“ Moderácia alebo konzumácia s mierou je podľa neho bezpečnejšia ako naopak prehnaná konzumácia.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: MedicalNewsToday, JOCEM, JournalStroke, IJOS, BHF

Najnovšie videá

Trendové videá