Takto sa darí ukrajinským F-16. Expert prezradil, či sú účinné voči smrtiacim ruským zbraniam

  • Ukrajinský expert Taras Chmut zhodnotil polročné pôsobenie stíhačiek F-16
  • Kyjev nedávno dostal druhý balík týchto strojov
F-16
U.S. Air National Guard/Vincent De Groot
  • Ukrajinský expert Taras Chmut zhodnotil polročné pôsobenie stíhačiek F-16
  • Kyjev nedávno dostal druhý balík týchto strojov

Stíhačky F-16 sú pre Ukrajincov vytúženou zbraňou, ktorú požadovali prakticky od začiatku vojny. Až v auguste minulého roka nastal výrazný prelom a Holandsko, Dánsko, Nórsko a Belgicko ohlásili darovanie týchto strojov Kyjevu. Následne americký prezident Joe Biden schválil ich presun na Ukrajinu.

Náš sused dostal prvé kusy lietadiel v auguste tohto roku. Nie je presne známe, koľko ich Kyjev dostal, ale predpokladá sa, že šesť. Ďalších šesť F-16 malo doraziť minulý týždeň. Ukrajina už stratila jeden kus pri nehode, ktorej presnú príčinu doteraz nepoznáme.

Po pol roku pôsobenia stíhačiek je namieste pýtať sa, aká je účinnosť týchto strojov u nášho suseda. Ukrajinský expert Taras Chmut ich pôsobenie hodnotí pozitívne a tvrdí, že sú účinný prvok protivzdušnej obrany.

„Boli veľké očakávania, že (F-16) pomôžu v systéme protivzdušnej obrany proti riadeným raketám, a to funguje veľmi dobre. Je to ako mať super rýchly, super mobilný raketový systém protivzdušnej obrany. Fungujú správne a prinášajú vynikajúce výsledky,“ povedal Chmut v rozhovore pre ukrajinské médium Militarnyi.

Problém im robia bombardéry 

Odkedy boli oznámené dodávky stíhačiek pre Ukrajinu, očakávalo sa, že F-16 budú prioritne určené na protivzdušnú obranu. Ich úlohou je ničenie rakiet a dronov počas ruských masívnych útokov. Napríklad len pri útoku zo 17. novembra sa ukrajinským stíhačkám podarilo zostreliť 10 cieľov, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálnej sieti.

Na čo však ukrajinské F-16 nestačia, sú ruské stíhačky a bombardéry, ak operujú ďalej od ukrajinských hraníc. Podľa experta kyjevským stíhačkám chýba výzbroj, ktorá by umožnila efektívne cieliť na ruský bombardér Suchoj Su-34, ktorý je zodpovedný za bombardovanie Ukrajiny. Napriek tomu sa hovorí, že ukrajinské F-16 mohli byť zodpovedné za zostrelenie už dvoch takýchto bombardérov. Zatiaľ však ide len o nepodložené domnienky.

f-16
zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky

Stíhačky americkej výroby sa považujú za viacúčelové, čo znamená, že môžu byť použité na viaceré úlohy. Kyjevské sily by ich napríklad mohli použiť na leteckú podporu vojakov v Kurskej oblasti. Využiť by sa mohli aj voči strategickým cieľom, ako je napríklad Kerčský most na Rusmi okupovanom Kryme. Zatiaľ sa však nepredpokladá, že Ukrajinci by ich zapojili do iných úloh, ako je protivzdušná obrana. Dôvodom sú ich nízke čísla a obava, že by mohli byť zničené.

Ukrajina dostane milióny na vylepšenie stíhačiek

Na útočné operácie je využívaná flotila starších sovietskych lietadiel. Príkladom toho je úprava sovietskeho bombardéra Suchoj Su-24 na nosič rakiet s plochou dráhou letu Storm Shadow, známy tiež ako SCALP. Ďalšiu francúzsku muníciu – bombardovaciu sadu HAMMER – dokážu niesť stíhačka Mikojan-Gurevič MiG-29 aj bojové lietadlo Suchoj Su-25.

Nie je však vylúčené, že ukrajinské F-16 budú v budúcnosti použité aj na iné účely. Stíhačky už dostali vylepšenia a majú napríklad vylepšený systém elektronického boja.

Dosluhujúca administratíva amerického prezidenta Joea Bidena schválila 266 miliónov dolárov na podporu a opravy potrebné na údržbu flotily bojových lietadiel F-16 v krajine.

Ukrajina by mala budúci rok dostať okolo 20 ďalších strojov. Celkovo ich má dostať takmer 100. Okrem amerických stíhačiek kyjevské vzdušné sily posilnia aj francúzske stíhačky Dassault Mirage 2000-5. Prvé kusy francúzskych strojov má Kyjev dostať už v prvom štvrťroku 2025. Na požiadavku Ukrajiny budú tieto stíhačky schopné niesť aj rakety SCALP. Okrem toho budú špeciálne upravené pre elektronický boj, tak aby sa vyhli ruskému rušeniu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Militarnyi, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá