Bytová kríza dosahuje alarmujúce rozmery. Primátori európskych miest varujú EÚ pred katastrofou

  • Primátori európskych miest varujú pred katastrofálnymi dôsledkami bytovej krízy
  • Vyzývajú EÚ na rýchlu a koordinovanú akciu na jej riešenie
  • Primátori európskych miest varujú pred katastrofálnymi dôsledkami bytovej krízy
  • Vyzývajú EÚ na rýchlu a koordinovanú akciu na jej riešenie

Bytová kríza v Európe dosahuje alarmujúce rozmery, čo podľa The Guardian podnietilo primátorov desiatich významných európskych miest k verejnému apelu na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen. Vo svojom liste vyzývajú EÚ, aby sa postavila k problému čelom a urýchlene prijala opatrenia na riešenie jednej z najväčších výziev, ktorým čelí súčasná spoločnosť.

List podpísali primátori miest ako Barcelona, Paríž, Rím či Amsterdam a poukazuje na dramatický nárast problémov s bývaním naprieč celou Európou. Iba tieto mestá reprezentujú viac ako 13 miliónov obyvateľov. Medzi najviac postihnuté skupiny patria mladí ľudia, samoživiteľské rodiny, ale aj kľúčoví pracovníci v zdravotníctve či školstve a stredná trieda. Počet ľudí bez domova medzitým dosiahol historické maximum.

Nedostatok dostupného bývania ohrozuje sociálne základy európskeho projektu,“ upozorňujú v liste pre Ursulu von der Leyen primátori. Tento problém oslabuje schopnosť miest prilákať a udržať si talenty, čo môže vážne ohroziť ich konkurencieschopnosť v globálnom meradle.

Dramatické čísla: Ceny rastú, domácnosti trpia

Podľa údajov Eurostatu vzrástli ceny nehnuteľností v EÚ medzi rokmi 2010 a 2023 až o 48 %. Náklady na nájomné stúpli o 22 %. Inflácia počas tohto obdobia dosiahla 36 %, pričom v rokoch 2022 a 2023 boli zaznamenané rekordné ročné hodnoty.

Náklady na bývanie (vrátane energií) pohlcujú v priemere 19,7 % disponibilného príjmu domácností, no v niektorých krajinách, ako je Grécko, tento podiel presahuje 35 %. Zvlášť dramatická je situácia v mestách, kde viac ako 10 % obyvateľov žije v domácnostiach, ktorých náklady na bývanie presahujú 40 % príjmov. V krajinách ako Dánsko a Grécko dosahuje tento ukazovateľ až 23 %, respektíve 31 %.

Napriek tomu, že sa podiel domácností s nedoplatkami na hypotékach či energiách od roku 2010 mierne znížil, v roku 2023 stále trpelo nedoplatkami takmer 10 % obyvateľov EÚ, pričom v Grécku tento podiel dosiahol až 47 %.

Mnoho otázok, málo zdrojov

Mestá sú v prvej línii tejto krízy a robia, čo môžu, aby situáciu zvládli. Ako však primátori upozorňujú, často stoja pred nemožnými rozhodnutiami: či investovať do výstavby nových bytov, boja proti bezdomovectvu alebo do zlepšenia energetickej efektívnosti existujúcich budov.

Potrebujeme viac než len lokálne riešenia. Tento problém presahuje hranice jednotlivých miest a krajín,“ varujú primátori. Zdôrazňujú potrebu koordinovaného európskeho prístupu. List primátorov prichádza krátko po tom, čo Ursula von der Leyen vymenovala prvého eurokomisára pre bývanie, Dana Jørgensena.

Trinity Passive House: Architektúra v harmónii s prírodou a technológiou

Tento krok primátori privítali ako dôležitý signál. Zároveň však vyzvali na vytvorenie mechanizmu, ktorý umožní mestám priamy prístup k európskym fondom určeným na sociálne a dostupné bývanie. „Toto je príležitosť začať novú politickú kapitolu a konečne priniesť riešenia na jednu z najväčších výziev našej doby,“ píše sa v liste.

EHSV: Bytová politika ako základná priorita

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) vo svojich odporúčaniach ohľadom bývania vyzdvihol potrebu vytvorenia Európskeho akčného plánu pre bývanie. Tento plán by mal zahŕňať každoročný summit o dostupnom bývaní, na ktorom by sa stretli všetci zainteresovaní aktéri – od miestnej samosprávy až po európske inštitúcie.

EHSV zároveň vyzýva na zvýšenie investícií do sociálneho bývania, zlepšenie legislatívy na podporu dostupného bývania a posilnenie verejných služieb spojených s bývaním. Primátori európskych miest vo svojom liste pripomínajú, že bez urýchlenej akcie môže bytová kríza oslabiť sociálnu súdržnosť. Situácia podkopáva dôveru občanov v európske inštitúcie a môže spôsobiť ďalšiu eskaláciu nerovností.

„Nemôžeme si dovoliť ignorovať tento problém. Je čas konať!“ uzatvárajú list apelom na urgentné riešenie tejto výzvy. Budúcnosť dostupného bývania totiž podľa nich nie je luxus – je to základné právo, ktoré si vyžaduje celoeurópske úsilie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Guardian, European Comission, Europarlament, EESC

Najnovšie videá

Trendové videá