Trump požaduje masívne zvýšenie výdavkov NATO takmer o dvojnásobok. Zároveň prisľúbil podporu Ukrajine
- Novozvolený prezident Donald Trump požaduje zvýšenie výdavkov NATO na 5 % HDP
- Napriek predchádzajúcej kritike prisľúbil podporu Ukrajine
- Novozvolený prezident Donald Trump požaduje zvýšenie výdavkov NATO na 5 % HDP
- Napriek predchádzajúcej kritike prisľúbil podporu Ukrajine
Spojené štáty pod vedením novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa môžu čakať zásadné zmeny v politike voči NATO a Ukrajine. Ako v exkluzívnej správe informuje denník Financial Times, Trumpov tím v diskusiách s európskymi predstaviteľmi avizoval, že bude požadovať od členských štátov NATO zvýšenie obranných výdavkov na 5 % HDP. Zároveň však prisľubuje pokračovanie vojenskej pomoci Ukrajine.
„Je jasné, že hovoríme o minimálne 3 % alebo viac na samite NATO v Haagu,“ uviedol jeden z európskych predstaviteľov oboznámeným s Trumpovými plánmi.
Hoci Trump býval počas svojej kampane skeptický voči poskytovaniu pomoci Ukrajine a kritizoval spojencov za nedostatočné investície do obrany, jeho súčasný postoj prináša aspoň čiastočnú úvahu o kontinuite americkej podpory pre Kyjev.
Pokračovanie vojenskej podpory Ukrajine
Podľa troch zdrojov oboznámených s diskusiami, Trump zmenil názor a plánuje udržiavať vojenskú pomoc Ukrajine. Aj keď si Trump naďalej myslí, že Ukrajina by nemala byť členom NATO a že konflikt by mal skončiť čo najskôr, jeho podpora dodávok zbraní po uzavretí prímeria je sústredená na koncepciu „sily ako základu mieru“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po stretnutiach s lídrami NATO a EÚ v Bruseli uviedol, že európske záväzky na obranu Ukrajiny „nebudú dostatočné“ bez podpory USA. „Sme vďační za podporu, ale potrebujeme viac na obranu našej krajiny,“ dodal Zelenskyj.
Zvýšenie obranných výdavkov
Trumpova požiadavka na 5 % HDP pre členské štáty NATO predstavuje viac ako dvojnásobok súčasného cieľa 2 %. Len 23 z 32 členských krajín v súčasnosti dosahuje tento limit. Niektorí predstavitelia naznačili, že Trump môže byť ochotný kompromitovať na 3,5 %, ak by to bolo spojené s výhodnejšími obchodnými podmienkami so Spojenými štátmi.
Podľa rozpočtového údaju Bieleho domu sa americké obranné výdavky v roku 2024 odhadujú na 3,1 % HDP. Počas posledného roka Trumpovej prvej prezidentskej éry v roku 2020 dosiahli 3,4 % HDP.
Reakcie európskych lídrov
Nemecký kancelár Olaf Scholz po telefonickom rozhovore s Trumpom uviedol, že si je pomerne istý, že USA a Európa budú pokračovať v podpore Ukrajiny. Zároveň členské štáty NATO diskutujú o tom, ako prispôsobiť obranné politiky očakávanej zmene vo vedení USA.
Trumpove plány naznačujú kombináciu tlaku na spojencov a pragmatického prístupu k medzinárodnej bezpečnosti, ktorá bude témou nadchádzajúceho summitu NATO v Haagu.
Severná Kórea ako hrozba pre NATO
Ako sme ťa nedávno informovali v tomto článku NATO sa v posledných mesiacoch ocitlo pod tlakom rastúceho geopolitického napätia spôsobeného ruskou podporou severokórejského jadrového programu.
Generálny tajomník Mark Rutte varoval, že spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom môže destabilizovať Kórejský polostrov a ohroziť globálnu bezpečnosť. Ruské dodávky jadrovej a raketovej technológie Severnej Kórey, ako aj nasadenie severokórejských vojakov v Rusku, zvýšili obavy o regionálnu stabilitu a bezpečnosť Spojených štátov.
Rutte zdôraznil, že tieto technologické transfery môžu byť použité na priame ohrozenie Európy aj USA. Zároveň upozornil na prepojenie tohto vývoja s intenzívnejším tlakom na Južnú Kóreu, ktorá odmietla poskytnúť Ukrajine zbrane napriek naliehaniu NATO.
Opoziční politici v Kyjeve potvrdili, že severokórejskí vojaci v Kurskej oblasti umožňujú Rusku presúvať vlastné jednotky na front proti Ukrajine.
Ruská angažovanosť v Severnej Kórei zdôrazňuje nové výzvy pre NATO, ktoré čelí rastúcemu napätiu a potrebe medzinárodnej spolupráce na ochranu globálnej bezpečnosti.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: FT