Putin tvrdí, že jeho „super raketa“ Orešnik je nezničiteľná. K tvrdeniu sa vyjadrili experti
- Putin tvrdí, že jeho Orešnik nezostrelí žiadny systém protivzdušnej obrany
- Experti však o tomto tvrdení pochybujú
- Putin tvrdí, že jeho Orešnik nezostrelí žiadny systém protivzdušnej obrany
- Experti však o tomto tvrdení pochybujú
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok na tlačovej konferencii provokatívne vyzval Západ na technologický duel. Mal by pozostávať zo súboja novej ruskej balistickej rakety stredného doletu Orešnik a amerických i európskych systémov protivzdušnej obrany.
„Nech si vyberú cieľ, povedzme v Kyjeve, a zhromaždia tam svoje systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany, zatiaľ čo my odpálime na tento cieľ raketu Orešnik (Lieska). Uvidíme, čo sa stane. Na takýto experiment sme pripravení,“ uviedol Putin.
Putin zopakoval, že ruská raketa je nezničiteľná a žiadna krajina nemá technológiu, ktorou by ju zostrelila.
„Nie je šanca zostreliť tieto rakety,“ tvrdí Putin, ktorý už na konci novembra hovoril o jej nezničiteľnosti. Rusi vtedy prvýkrát použili Orešnik na útok na ukrajinské mesto Dnipro.
Kremeľ označuje túto zbraň ako hypersonickú balistickú raketu. Pentagón sa však o nej vyjadruje ako o experimentálnej balistickej rakete stredného doletu. Práve hypersonické rakety sa vyznačujú lepšou manévrovateľnosťou ako obyčajné balistické rakety. Ich zostrelenie by tak bolo náročnejšie ako zostrelenie bežnej balistickej rakety, ktorej zachytenie je už i tak zložité.
Z praxe však vieme, že ruské hypersonické rakety často nedosahujú vlastnosti, ktoré Kremeľ deklaruje. Rusko tak často zveličuje schopností svojich zbraní.
Väčší problém by boli náklady na zachytenie
Čo sa týka balistických rakiet stredného doletu, dnes už existujú systémy, ktoré si s nimi vedia poradiť, pripomína Hlas Ameriky.
Príkladom je americký systém THAAD, ktorý dokáže zostreliť balistické rakety stredného doletu v ich konečnej fáze letu. Na takéto ciele je možné použiť aj systém protivzdušnej obrany Aegis, umiestnený v Poľsku i Rumunsku. Aegis v testoch dokázal zničiť aj medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM).
Na ochranu pred ICBM tiež slúži americký systém známy ako Pozemná stredná obrana, ktorý by mal vedieť zneškodniť raketu počas strednej fázy letu.
Okrem Američanov disponuje takýmto systémom aj Izrael, prezýva ho Arrow 3. Izrael spoločne so svojimi spojencami dokázal zostreliť balistické rakety stredného doletu Qadr 110 a Emad pri nedávnom iránskom útoku.
„Tieto systémy sa dokážu s týmto typom hrozby absolútne vysporiadať,“ povedal pre CNN expert na jadrové zbrane Fabian Hoffmann.
Dodal, že Orešnik nesie viacero bojových hlavíc, preto by k nemu muselo byť vyslaných viacero rakiet na ich zneškodnenie. Konkrétne pri útoku na Dnipro bolo použitých šesť bojových hlavíc.
„Nákladová efektívnosť je väčší problém ako akt ich zachytenia,“ upresnil.
Orešnik nič nezmení, tvrdí Pentagón
Výzvu predstavuje aj vysoká rýchlosť, akou rakety letia. Na Ukrajinu doletel Orešnik za 15 minút pri rýchlosti Mach 11. To znamená, že potrebná by bola rýchla reakcia.
Podľa expertov ani samotný Kremeľ nemôže vedieť, či je raketa zostreliteľná, kým to nebude preverené praxou. Putinove výroky o nezničiteľnosti sú tak pravdepodobne nepravdivé.
Americké ministerstvo obrany nevylučuje, že Rusko znova použije Orešnik na útok na Ukrajinu. Tvrdí však, že Rusko má obmedzené kapacity tejto rakety a v najbližšej dobe sa to nezmení, aj napriek tomu, že Putin deklaroval jej masovú výrobu.
„Nie je to prevrat na bojisku. Je to len ďalší pokus spôsobiť Ukrajine škody a obete,“ uviedla hovorkyňa amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová. Pentagón tvrdí, že pomocou balistickej rakety chce Kremeľ zastrašiť Ukrajinu a jej partnerov.
Pentagón už predtým uviedol, že Orešnik nie je úplne nová raketa, ale je to derivát rakety RS-26 Rubež. Tá je zas odvodená z obávanej medzikontinentálnej rakety RS-24 Yars.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Hlas Ameriky, CNN, DoD