Riadime krajinu od volieb do volieb, kritizuje Pellegrini: Budúcnosť diplomacie vidí v NATO a EÚ

  • Prezident Peter Pellegrini v rozhovore poukázal na závažný problém
  • Zatiaľ čo okolité štáty napredujú, my sa točíme v kruhu politických zmien
Peter Pellegrini
Prezident Peter Pellegrini Facebook/Peter Pellegrini
  • Prezident Peter Pellegrini v rozhovore poukázal na závažný problém
  • Zatiaľ čo okolité štáty napredujú, my sa točíme v kruhu politických zmien

Diskontinuita pri realizácii strategických zámerov brzdí rozvoj Slovenska viac ako nedostatok financií. V bilančnom rozhovore pre TASR TV to uviedol prezident Peter Pellegrini, podľa ktorého krajine chýba schopnosť dokončiť začaté projekty.

„Nedokázali sme sa zhodnúť v kľúčových oblastiach na programe, ktorý presahuje jedno – dve – tri volebné obdobia a kde vlády rešpektujú priority tohto programu bez ohľadu na to, z akého sú politického spektra,“ povedal Pellegrini.

Budúcnosť Slovenska vidí v NATO a EÚ

Prezident poukázal na problematický trend, keď každá nová vláda ruší projekty tej predchádzajúcej. Ak minister zastaví rozbehnuté projekty a začne realizovať vlastné predstavy, výsledkom je, že sa nič nedotiahne do konca.

„Riadime krajinu od volieb do volieb, a preto nás ostatné krajiny, ktoré dokážu prijímať ambiciózne rozhodnutia, predbiehajú,“ konštatoval. Práve absencia dlhodobej vízie a kontinuity v kľúčových projektoch tak podľa neho predstavuje hlavnú prekážku v rozvoji krajiny.

Napríklad Poľsko sa podľa Pellegriniho realizáciou dlhodobých infraštruktúrnych projektov za posledných desať rokov významne posunulo dopredu. „Predbieha nás v infraštruktúre, v rozhodnutiach o vysokorýchlostných železniciach, ktoré majú pospájať tri najväčšie poľské mestá, dobudovaní diaľnic.“

V oblasti zahraničnej politiky zdôraznil potrebu pragmatického prístupu a potvrdil proeurópske smerovanie krajiny. „Budúcnosť slovenskej diplomacie a našej malej krajiny je nespochybňovať členstvo v EÚ a NATO, hovoriť tam suverénnym hlasom, ale byť zodpovedným spojencom a partnerom,“ dodal Pellegrini.

Kedy Pellegrini využil právo veta

Prezident Pellegrini bol v minulosti premiérom vo vláde Smeru-SD. Neskôr sa od Smeru odčlenil a založil vlastnú politickú stranu Hlas-SD, kde zastával post predsedu. Členstva aj postu predsedu sa vzdal po zvolení do prezidentského úradu.

Viaceré opozičné strany ale dlhodobo vyjadrujú pochybnosti o nestrannosti Pellegriniho. Napríklad hnutie Slovensko a strana Za ľudí ho kritizovali za podpísanie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), pričom tvrdili, že tým slúži vládnej koalícii. Podobne lídri strán Progresívne Slovensko (PS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvali predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho, aby nezdržiaval proces zverejnenia už schválenej novely Trestného zákona v Zbierke zákonov, čím naznačili jeho možnú stranícku zaujatosť.

Pellegrini doposiaľ vetoval novelu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a nepodpísal ani novelu infozákona. Poslanci Národnej rady (NR) SR aj napriek tomu prelomili jeho veto, a tak bude zákon platiť aj bez jeho podpisu.

Prezident pri novele nesúhlasil s niektorými ustanoveniami. Išlo napríklad o nový inštitút v zákone, ktorým je „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií“ spojené s možnosťou žiadať od občanov osobitný poplatok. Opozícia avizovala, že sa v prípade novely infozákona obráti na Ústavný súd. Rovnaký zámer deklaroval aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Pri novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie odporučil vypustiť dva body. „Novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie okrem iného v rámci zisťovacieho konania zúžila definíciu ‚dotknutej obce‘, ktorá zahŕňa už len výlučne obec, na území ktorej sa má navrhovaná činnosť alebo jej zmena realizovať,“ odôvodnil prezident veto.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá