Adam a Veronika cestujú po svete bez lietania: Výlet z Amsterdamu do Dubaja stál na osobu 1 500 € so všetkým a trval 36 dní

  • Podrobný itinerár, ako sa dostaneš do Dubaja bez lietania
  • Iránci sú najmilší národ, aký kedy stretli
  • Cesty vlakom po svete im priniesli skvelé zážitky
Alovenský pár cestuje po svete bez lietania
Alovenský pár cestuje po svete bez lietania Adam a Veronika
  • Podrobný itinerár, ako sa dostaneš do Dubaja bez lietania
  • Iránci sú najmilší národ, aký kedy stretli
  • Cesty vlakom po svete im priniesli skvelé zážitky

Myslíš si, že cestovanie bez lietania je prežitok? Tak si na omyle. Je to vzrušujúca výzva pre moderných dobrodruhov. Jeden odvážny pár zo Slovenska sa rozhodol prejsť trasu z Amsterdamu do Dubaja len po zemi a mori.

Počas cesty do Dubaja prešla dvojica 9000 km, 11 krajín a strávila 155 hodín vo vlakoch, autobusoch, minivanoch, taxíkoch a na lodi

Adam a Veronika dali pred pár mesiacmi výpoveď, presťahovali sa do Holandska a začali aktívne cestovať. Povedali si, že krajiny chcú spoznávať výlučne bez lietania, lebo chcú mať zážitok aj zo samotnej cesty, nielen z destinácie, do ktorej sa vyberú.

  • Prečo sa dvojica rozhodla cestovať výlučne bez lietania?
  • Ako sa im podarilo dostať do Dubaja bez lietania?
  • Aké je finančne náročné cestovať bez lietania?
  • Ako dokážu pripraviť itinerár na jednotlivé cesty a koľko im to trvá?

Na aký podnet ste dali v práci výpoveď a rozhodli ste sa cestovať?

Už je to pár rokov, čo žijeme a pracujeme v Holandsku. Už predtým sme zvykli cestovať bez lietania (pol roka práca, pol roka cestovanie) vlakmi. Neskôr sme sa zhodli na tom, že bude lepšie ušetriť väčší obnos peňazí a vycestovať aspoň na rok. Ešte počas zamestnania sme spustili webovú stránku, kde postupne pridávame články a itineráre z krajín, ktoré sme navštívili. Časom sme pridali aj sociálne siete a nedávno aj youtube. Postupom času začalo byť obťažné mať prácu na plný úväzok a do toho ešte pracovať na tom, čo nás baví a napĺňa, teda cestovanie. Aj to bol podnet na to dať výpoveď a venovať sa naplno nášmu spoločnému hobby.

Väčšina ľudí si vyberá na cestovanie lietadlo, vy ste si však povedali, že tento dopravný prostriedok nechcete využiť. Prečo?

Cestovanie bez lietania bolo kedysi normálne. Skoro nikto nelietal, keď ste chceli ísť na dovolenku k moru, museli ste ísť autobusom alebo vlakom deň alebo aj viac dní. V našom prípade to bolo tiež také. Prvé výlety boli vlakom cez celú Európu a trvalo aj niekoľko dní sa dostať do cieľovej destinácie. Neskôr sa lietanie zjednodušilo a bolo viac prístupné. Skúsili sme to aj my. Ale mne (Adam) sa to veľmi nepáčilo a začínal som mať strach z lietania. Čím viac letov, tým väčší strach. Obleteli sme skoro každý kontinent. Od Austrálie po Afriku. Ale keď sme pozerali na mapu, ponad aké krajiny len preletíme a nič z nich nemáme, povedali sme si, že sa vrátime k cestovaniu po zemi. Je to oveľa väčší zážitok. Lietanie je úžasný nápad a len za pár hodín môžete byť na druhej strane zemegule. My sa však neponáhľame, čas na cestovanie si vždy nájdeme a užijeme si to naplno. Dnes už nad lietaním ani nerozmýšľame.

Akú formu cestovania preferujete (auto, vlak, loď, stopovanie…)?

Počas našich ciest preferujeme cestovanie vlakmi, ideálne v lôžkovom vozni, kde máme dostatok komfortu aj na dlhých cestách. V niektorých destináciách funguje rezervovanie vlakových lístkov cez internet a v iných musíte ísť na stanicu a kúpiť si ich tam osobne. Nie vždy sa nám podarí rezervovať vlakové lístky, nemáme problém ani s autobusmi, ale po dlhej ceste autobusom musí prísť zaslúžený odpočinok, keďže tam už sa pocit komfortu vytráca. Počas našich ciest určite nestopujeme, a keď sa dá, využívame aj trajekty, napríklad sme použili trajekt zo Sarande na Korfu, zo Sicílie na Maltu a mimo Európy napríklad trajekt medzi Sarjah (UAE) a Bandar Abbas (IR).

Povedzte nám viac o svojom projekte „From Amsterdam to Dubai without flying“

Náš projekt Amsterdam to Dubai without flying je jeden z najväčších, čo sme zatiaľ podnikli. Na väčšom projekte sme momentálne teraz –Dubai to Japan without flying. Prešli sme 9000 km, 11 krajín a strávili sme dokopy 155 hodín v 12 vlakoch, 2 autobusoch, 4 minivanoch, 2 taxíkoch a na 1 lodi.

Dubaj sme chceli navštíviť už dlho. Je to veľmi zaujímavé mesto a odlišné od ostatných. Pozreli sme informácie na internete, či je možnosť dostať sa tam bez lietania (čo sa takmer vždy všade nájde), v podstate cesta do Turecka bola jednoduchá a nepotrebovala veľa vyhľadávania. V Turecku sme už boli veľakrát, takže sme vedeli čo a ako. Od turecko-iránskych hraníc už bolo informácií menej alebo žiadne. Nepoznali sme nikoho osobne, kto by tadiaľ išiel, čiže sme to museli zistiť až na mieste. Nakoniec to nebolo nič zložité a dostali sme sa do Iránu.

V Iráne sme zistili na guesthouse od majiteľa informácie o cestovaní po krajine vlakom a autobusom a všetko šlo veľmi jednoducho až do Dubaja. Cesta z Amsterdamu do Dubaja bez zastávok by trvala 7 – 10 dní, ale my sme išli niečo málo viac než mesiac, keďže sme si robili zastávky a objavovali krajiny na trase do Spojených arabských emirátov. Bola to jedna z našich najlepších ciest zatiaľ.

Ktorý moment počas cesty z Amsterdamu do Dubaja vám najviac utkvel pamäti (lebo bol najbizarnejší, resp. najnečakanejší)?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Tento článok je dostupný členom
Startitup PREMIUM
Najvýhodnejšie
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá