Advokát spochybnil Rózsovu zmluvu k novej verzii slovenskej hymny. Má závažné nedostatky a môže byť neplatná

  • Zmluva k novej hymne môže byť neplatná
  • Advokát tvrdí, že má závažné právne nedostatky
šimkovičová, rozsa
TASR/Martin Baumann, Jakub Kotian
  • Zmluva k novej hymne môže byť neplatná
  • Advokát tvrdí, že má závažné právne nedostatky

Advokát Adam Kvasnica, ktorý je zároveň DJ-om a programovým riaditeľom rádia Piešťany, vypracoval z vlastnej iniciatívy právnu analýzu zmluvy o novej verzii štátnej hymny. Denník SME informuje o 10-stranovom dokumente v rozhovore s Kvasnicom.

Ten tvrdí, že zmluva o novú hymnu má závažné právne nedostatky. Hlavným problémom je podľa právnika fakt, že zmluvu neuzatvoril priamo Rózsa, ale jeho firma orchestral, s.r.o.

„V prvom rade si treba uvedomiť, že slovenský právny poriadok považuje za autora výlučne fyzickú osobu. Iba tá môže byť autorom diela v autorskoprávnom zmysle, a to takého diela, ktoré je výsledkom tvorivej duševnej činnosti,“ vysvetlil Kvasnica pre denník SME.

Hoci právnická osoba môže vstupovať do právnych vzťahov týkajúcich sa autorského diela, musí byť jasne definovaný vzťah medzi autorom a spoločnosťou.

„Treba skúmať, aký je právny vzťah medzi autorom a nositeľom majetkového práva autora, v tomto prípade medzi právnickou osobou orchestral, s.r.o., a pánom Rózsom. Otázkou teda je, na základe akých právnych skutočností je spoločnosť orchestral, s.r.o., oprávnená vystupovať ako zmluvná strana, ktorá nakladá s autorským dielom,“ upozorňuje advokát. Za novú verziu hymny má Rózsa dostať autorskú odmenu 20-tisíc eur.

Zmluva za 46-tisíc eur

Zmluvu s Rózsovou firmou Orchestral zverejnila ministerka kultúry len nedávno. Vyplývajú z nej náklady projekt. Celková čiastka projektu je podľa zmluvy 46 500 eur. Oskarovi Rózsovi poputuje 20 000 eur ako autorská odmena za vytvorenie diela. 

Zvyšných 26 500 eur má slúžiť na pokrytie nákladov na vyhotovenie zvukového záznamu diela. Podľa článku Aktualít môže byť celková suma ešte o niečo vyššia. Zmluva totiž nezahŕňa odmeny pre ostatných hudobníkov a spevákov, ktorí sa podieľajú na úprave hymny. 

Hudobníci majú dielo podľa zmluvy odovzdať do 15. decembra, premiéru má mať nová štátna hymna 1. januára 2025. Do melódie a textu zasahovať nebudú, zmení sa hudobný aranžmán piesne. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) sa osobne zúčastnila na nahrávaní.

Ako sa pred časom vyjadrila, podľa nej ide o ambiciózny projekt. Štátnu hymnu Slovenskej republiky tvoria prvé dve slohy piesne Janka Matúšku z roku 1844 s názvom Nad Tatrou sa blýska.

„Hudobná úprava štátnej hymny sa vytvorí pre vokálne alebo vokálno-inštrumentálne obsadenie s cieľom zvukového i reprodukčného ideálu, ktorý bude charakteristický pre významné príležitosti. Dielo sa vytvorí vo forme partitúry a zvukovej nahrávky v spievanej verzii i v inštrumentálnej verzii, a to vo forme inštrumentálnej orchestrálnej hudby nahratej na inom nástroji alebo v kombinácii nástrojov, ako aj v origináli nahratej symfonickým orchestrom,“ píše sa v zmluve.

Nositeľom práv k vyhotovenému zvukovému záznamu diela sa stáva na základe zmluvy objednávateľ, čiže ministerstvo kultúry.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: SME, CRZ, Aktuality, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá