Afganistan potrebuje benzín, Rusko peniaze. Rysuje sa nečakaná obchodná dohoda

  • Taliban a Rusko už v súčasnosti majú spoločný obchod
  • Afganci tvrdia, že sa blížia k podpísaniu ďalšej dohody
  • Taliban neuznáva žiadna vláda sveta
Ruský prezident Vladimir Putin v sprievode svojich generálov pozerá do neba. Bojovník Talibanu, s ktorým chce Rusko obchodovať, drží pušku AK-47
TASR/AP, Mikhail Klimentyev, Rahmat Gul
  • Taliban a Rusko už v súčasnosti majú spoločný obchod
  • Afganci tvrdia, že sa blížia k podpísaniu ďalšej dohody
  • Taliban neuznáva žiadna vláda sveta

Radikálna organizácia opierajúca sa o konzervatívne zvyky a tradície islamu známa ako Taliban vlani opätovne prevzala kontrolu nad Afganistanom. Jej praktikám sa západný svet obracia chrbtom a odsudzuje ich.

Sloboda slova tam totiž prakticky neexistuje a už vôbec nie v prípade afganských žien. Ako sme ťa informovali, Taliban má tendenciu tvrdo a brutálne trestať demonštrantky, ktoré sa odvážia vyjadriť proti režimu.

Momentálne sa vraj črtá dohoda medzi režimami Talibanu a Kremľa. Agentúra Reuters uvádza, že administratíva Talibanu rokuje s Moskvou o podmienkach kontraktu, ktorý by Afganistanu zabezpečil nákup benzínu a benzénu z Ruska. Informovali o tom afganskí predstavitelia a zároveň podotkli, že rokovania sa blížia do záverečných štádií.

Moskvu navštívila aj oficiálna delegácia Talibanu pod vedením ministerstva obchodu. Hlavné mesto Ruska navštívila aj za účelom dokončiť zmluvy na dodávky pšenice plynu a ropy. Potvrdil to aj hovorca afganského ministerstva hospodárstva Habibu Rahman Habib.

„Rokujú s ruskou stranou,“ uviedol a dodal, že podrobnosti zverejnia po dokončení zmlúv.

Vzájomná pomoc

Ako uvádza Newsweek, dohoda medzi Kábulom a Moskvou by padla vhod obom krajinám. Vládcovia Afganistanu svojimi praktikami zabezpečili, že krajina je od sveta izolovaná. Benzín teda potrebujú ako soľ. Nuž a ruská silne sankcionovaná ekonomika z tohto nákupu môže taktiež výrazne vyťažiť.

Ako uviedol nemenovaný zdroj z ministerstva obchodu, Taliban a Moskva pracujú, na texte zmluvy a takmer sme sa dohodli na benzíne a benzéne“. Predstaviteľ zároveň podotkol, že celá záležitosť môže byť už čoskoro dokončená.

Nadvládu Talibanu nad Afganistanom neuznala žiadna vláda na svete. Rusko spoločne s Čínou a ďalšími antagonistickými krajinami voči USA však aj po minuloročnom prevzatí moci ponechali v Kábule svoje veľvyslanectvá. V prípade Moskvy mali jej predstavitelia sami organizovať isté rozhovory s obchodnými predstaviteľmi Talibanu.

Obchod s Ruskom v súčasnosti

Taliban už teraz získava väčšinu svojich potravín a pohonných hmôt práve z Ruska. Afganský portál TOLOnews uvádza, že ročný obchod medzi oboma krajinami dosahuje hodnotu 200 miliónov dolárov. Rusi tiež Talibanu ponúkajú suroviny či svoje nerastné bohatstvo za nižšie ceny.

Práve vývoz ropy predstavuje pre Kremeľ dôležitý zdroj príjmov a v súčasnosti sa stal pomyselným ruským záchranným lanom. Dopyt po energiách z Ruska je aj po začiatku vojny vysoký. Podľa správy Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia ho na tejto úrovni udržiavajú najmä Čína a India.

Avšak nezaostávajú ani Nemecko, Taliansko, Holandsko, Francúzsko či Poľsko. Vďaka tomu Rusko aj počas prvých 100 dní svojej invázie na Ukrajinu zarobilo približne 93 miliárd dolárov z vývozu fosílnych palív.

Problémy s platením

Ako sme už spomínali, Taliban neuznáva žiadna iná vláda. Výnimkou nie je ani Moskva. Afganské banky zvierajú sankcie, a tak väčšina medzinárodných s nimi nie je ochotná vykonávať transakcie.

Tento fakt môže predstavovať problémy v obchode medzi Talibanom a Kremľom, no zdroj agentúry Reuters tvrdí, že krajiny majú plán, ako to vyriešiť. Podrobnosti však neposkytol a neodpovedal ani na otázky, či pri platbách použijú oficiálne bankové kanály.

Afganistan v súčasnosti prežíva domácu hospodársku krízu. Napriek tomu s Kábulom obchodujú okrem Ruska aj ďalšie krajiny. Napriek zmrazeniu aktív centrálnej banky Afganistanu, sankciám miereným na tamojší bankový sektor a nedostatku formálneho uznania v zahraničí tak Talibanu pomáhajú vstúpiť na svetové trhy.

Robí tak napríklad Pakistan, ktorý z Afganistanu denne dostáva tisíce ton uhlia. Transakcie uskutočňujú súkromné podniky v oboch krajinách. Administratíva Talibanu vďaka tomuto obchodu vyberá milióny dolárov na clách.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Reuters, Newsweek

Najnovšie videá

Trendové videá