Afriku zachvátil smrtiaci vírus s 88% úmrtnosťou: WHO varuje pred jeho možným šírením do ďalších krajín vrátane Európy

  • Vysoko nebezpečný vírus podobný ebole má úmrtnosť až 88 %
  • Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že by sa mohol rýchlo šíriť aj do ďalších krajín
Žena pozerá do mikroskopu a vírus.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Flickr/Microbe World
  • Vysoko nebezpečný vírus podobný ebole má úmrtnosť až 88 %
  • Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že by sa mohol rýchlo šíriť aj do ďalších krajín

Rwanda hlási už 11 obetí vírusu Marburg, informovalo tamojšie ministerstvo zdravotníctva podľa agentúry AP. Tento vírus, veľmi podobný ebole, má úmrtnosť až 88 %. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že hrozí jeho rýchle šírenie aj do ďalších krajín.

Infekcia vyvoláva vysokú horúčku a často spôsobuje krvácanie, ktoré zasahuje viaceré orgány. Od začiatku epidémie na konci septembra sa v Rwande potvrdilo približne 36 prípadov. O jeho pôvode sa stále diskutuje, no vedci predpokladajú, že vírus pochádza z jaskýň, kde žijú netopiere, uvádzajú zahraničné médiá.

Hľadajú zdroj infekcie

V sobotu hlásili šesť obetí. Africké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v utorok oznámilo, že väčšinu nakazených tvoria zdravotníci. Uviedli tiež, že momentálne prebieha vyšetrovanie, ktoré má zistiť zdroj infekcie.

Nejasný pôvod vírusu vzbudzuje v stredoafrickej krajine obavy z ďalšieho šírenia. Agentúra AP zdôrazňuje, že izolácia infikovaných a ich kontaktov je kľúčová pre zastavenie šírenia.

WHO zároveň varovala, že prípady nákazy v hlavnom meste Kigali môžu predstavovať hrozbu pre šírenie mimo krajiny, pretože mesto má medzinárodné letisko a dobré dopravné spojenia s ďalšími východoafrickými regiónmi.

„WHO hodnotí riziko tejto epidémie ako veľmi vysoké na národnej úrovni, vysoké na regionálnej úrovni a nízke na globálnej úrovni,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Prvé príznaky

Marburg patrí medzi filovírusy, podobne ako ebola, ktorá spôsobila v Afrike viacero epidémií. Na rozdiel od eboly však proti tomuto vírusu neexistuje antivírusová liečba ani vakcína, uvádza CNN. Podporná starostlivosť, ako je rehydratácia ústne alebo vnútrožilovo a liečba konkrétnych príznakov, však môže zlepšiť šance na prežitie.

Zvieratá môžu preniesť vírus na človeka, ale šíri sa aj medzi ľuďmi. Prvé prípady sa objavili po návštevách jaskýň v Afrike, kde žijú netopiere rodu Rousettus. K prenosu dochádza priamym kontaktom s telesnými tekutinami, napríklad krvou či inými sekrétmi infikovaných osôb. Nakaziť sa však dá aj cez kontaminované predmety, ako sú posteľné obliečky. Inkubačná doba trvá od dvoch dní až po tri týždne, informuje portál t-online.

Prvé príznaky zahŕňajú vysokú horúčku, silné bolesti hlavy, vyčerpanie a bolesti svalov. Počas prvých troch dní sa často objavuje vodnatá hnačka, bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie. Závažnejší stav nastáva medzi piatym a siedmym dňom, keď dochádza ku krvácaniu z vnútorných orgánov aj slizníc, ako je nos či ďasná. To často vedie k zlyhaniu viacerých orgánov a smrti v dôsledku masívnej straty krvi.

V Nemecku pred pár dňami vypukla panika, keď sa na hlavnej stanici v Hamburgu objavil cestujúci s možnými príznakmi vírusu. Muž v minulosti pracoval ako zdravotník v Rwande a mal kontakt s vírusom. Testy však potvrdili, že vírus nebol prítomný.

Zdroje: AP, WHO, CNN, t-online.de

Najnovšie videá

Trendové videá