Agresívne správanie u mladých: Čo sa deje podľa odborníčky v hlave násilníka a kedy môže dôjsť k útoku?
- Čo spôsobuje agresívne správanie v mladom veku
- Aký vplyv má vojna na mladých
- Čo sa odohráva v hlave osoby, ktorá je rozhodnutá konať agresívne
- Čo spôsobuje agresívne správanie v mladom veku
- Aký vplyv má vojna na mladých
- Čo sa odohráva v hlave osoby, ktorá je rozhodnutá konať agresívne
Agresívne správanie mladých ľudí získava značnú pozornosť odborníkov na duševné zdravie. Ľudia sa v dospievajúcom veku stretávajú s rôznymi výzvami, ako je rozvoj identity, vzťah s rovesníkmi a spoločenskými očakávaniami.
Agresívne správanie v mladom veku môže byť prostriedkom vyjadrenia frustrácie, potvrdenia dominancie alebo zvládania vnútorných konfliktov.
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie sa téme agresivity, prevencie, rizikového správania, krízovej intervencii venuje dlhodobo.
V rozhovore s psychologičkou PhDr. Evou Smikovou, PhD., ktorá sa venuje vedecko-výskumnej činnosti najmä v oblasti prevencie sociálnopatologických javov, porúch správania, agresivity či šikanovania, sa dozvieš, čo spôsobuje agresívne správanie v mladom veku. Kedy zároveň môže vyústiť až do spáchania trestného činu?
- Aké formy môže mať agresívne správanie v mladom veku?
- Ako sa dá sa rizikovému správaniu predísť, aby neprerástlo do extrémnych prejavov?
- Ako môže stres doma spôsobiť psychické poruchy u mladých?
- Môže byť násilie vo videohrách, vo filmoch alebo v televízii podnetom k agresívnemu správaniu?
Aké sú najčastejšie poruchy správania u mladistvých?
Medzinárodná klasifikácia chorôb (MKCH- 10) definuje poruchy správania ako opakujúci sa a trvalý (v trvaní najmenej šesť mesiacov) vzorec disociálneho, agresívneho a vzdorovitého správania, ktoré porušuje sociálne normy a očakávania primerané veku dieťaťa, napr. krádeže, bitky, krutosť voči ľudom a zvieratám, opakované klamstvá, záškoláctvo, úteky z domu a podobne.
Pod poruchami správania rozumieme skupinu porúch, premietajúcich sa najmä do sociálnych vzťahov jednotlivca a spoločnosti, keď dochádza opakovane a trvalo k aktívnemu a závažnému porušovaniu spoločensky akceptovaných morálnych alebo aj právnych noriem, pričom jedinec ešte nie je, alebo v plnom rozsahu nie je, právne zodpovedný (ide o deti a mladistvých do 18 rokov).
Vznik a vývin porúch správania je komplexne podmienený mnohými faktormi, u väčšiny prípadov majú primárny význam činitele sociálneho charakteru.
Aké sú spúšťače porúch správania?
Medzi spúšťače porúch správania patria napríklad absencia rodiča v rodine, závislosť rodiča, nevhodná výchova dieťaťa, tlak na výkon v rodine, útlm autorít, absencia pozitívneho vzoru rodiča/starého rodiča, latentný nevypovedaný vzťahový problém rodičov, vzájomná dlhoročná rozvodová či porozvodová nenávisť rodičov (zákonných zástupcov), narastajúci fenomén novokonštituovaných rodín, pôvod dieťaťa v sociálne znevýhodnenom prostredí, absencia mimoškolskej záujmovej aktivity, najčastejšia je ale multifaktoriálna etiológia.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- S akým negatívnym správaním sa najčastejšie môžeme stretnúť u mladých ľudí?
- Čo sa odohráva v hlave osoby, ktorá je rozhodnutá konať agresívne a dá sa predvídať jeho konanie?
- Aký vplyv majú neustále nové informácie o vojne na psychiku mladých ľudí?
- Čo vedie mladých ľudí k agresívnemu správaniu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity