Agresor plánuje „rusifikovať“ ukrajinské vzdelávanie

  • Rusko má v pláne „rusifikovať“ ukrajinské vzdelávanie
  • Školám vnucuje povinné predmety
  • V mestách sa zriaďujú filtračné tábory pre mužov
deti ruske ucebnice
  • Rusko má v pláne „rusifikovať“ ukrajinské vzdelávanie
  • Školám vnucuje povinné predmety
  • V mestách sa zriaďujú filtračné tábory pre mužov

Dlhodobo obliehané mesto Mariupol sa podľa informácií ruských médií vracia opäť „do normálu“. Obnovuje sa sociálna infraštruktúra, do ktorej spadajú aj školy. Vracajúci sa žiaci však zažijú poriadne prekvapenie. Vyučovanie si prešlo rusifikáciou.

Porušovanie detských práv

Na tento fakt upozornila podľa agentúry Ukrinform komisárka pre ľudské práva Liudmyla Denisová prostredníctvom sociálnych sietí. „Okupanti v Mariupole od nového školského roka plánujú kompletne rusifikovať vzdelávanie a implementovať svoje vlastné štandardy,“ uvádza v statuse na Facebooku.

Ďalej tvrdí, že Rusi plánujú okresať vyučovanie len na 3 predmety, ktorými majú byť „ruská literatúra, ruská história a matematika“. Tento nový učebný plán majú v úmysle zaviesť násilím.

Miestnym učiteľom sa podľa slov Denisovej vyhrážali odoprením humanitárnej pomoci či dokonca zavedením „filtračných táborov“. Vyučujúcim mali tieto podmienky oznámiť pomocou mítingu, na ktorom sa rozprávali o „organizačných a metodologických“ záležitostiach.

Tieto praktiky nie sú nesprávne len na morálnej úrovni, ale aj na legislatívnej, na čo upozorňuje komisárka. Ide totižto o priame porušenie dvoch bodov dohovoru OSN o právach dieťaťa.

Konkrétne ide o body 29 a 39, ktoré hovoria o nebezpečenstve umiestnenia detí v bezprostrednej blízkosti aktívnej vojenskej zóny, ako aj o zameraní vzdelávania dieťaťa na rozvíjanie ich rešpektu voči rodičom, kultúrnu identitu, jazyk a národné hodnoty krajiny, z ktorej dieťa pochádza.

Nové Rusko

Tieto proruské zmeny sa však podľa portálu The Telegraph netýkajú len školstva. Rusko sa snaží podrobiť si celý Mariupol, ako aj iné okupované mestá.

Priamo v Mariupole sú všetky dopravné značenia a iné informačné tabule prekladané do ruského jazyka. Z mesta sú postupne odpratávané všetky trosky a mŕtve telá, v snahe úplne vyplieniť akúkoľvek národnú identitu zo zvyšných obyvateľov tohto ukrajinského mesta.

Sergej Šojgu, ruský minister obrany, však vidí celú situáciu kompletne inak. „Mariupol je pod kontrolou ruskej armády. Do mesta sa vracia mierumilovný život,“ cituje ho The Telegraph.

V meste Cherson sa taktiež konajú upratovacie práce a miestni obyvatelia majú podozrenie, že Kremeľ chystá referendum, v ktorom budú nútení hlasovať za možnosť pripojiť sa k Ruskej federácii.

Ukraine russian tanks
zdroj: TASR/AP, Alexei Alexandrov

Taktiež uniklo video, ktoré má vyobrazovať jeden zo spomínaných filtračných táborov. Zábery pripomínajú slabší odvar táborov z čias druhej svetovej vojny.

Tento kemp bol zriadený v priestoroch jednej zo škôl v dedine Bezimenne a jeho účelom je uväzniť v ňom všetkých mužských obyvateľov dediny. Mužom boli vraj odobraté všetky osobné dokumenty, pričom boli následne nahradené tzv. „filtračnými papiermi,“ píše Telegraph.

História sa opakuje

Na znepokojujúcich záberoch je vidno ľudí žijúcich v hrozných podmienkach, v ktorých musia spať na stoloch, stoličkách či jednoducho na holej zemi. Priestory budovy sú zaplnené odpadom a troskami, čo je podľa slov kameramana ešte luxus oproti tomu ako vyzerajú toalety.

Záchody, do ktorých ani nemôžete vstúpiť, pretože je bolestivé sa na ne pozerať, sú vonku,“ opisuje.

Podľa agentúry Ukrinform sú obyvatelia týchto táborov podvyživení, nachádzajú sa v príšerných hygienických podmienkach, v následku čoho sa medzi nimi šíri veľké množstvo chorôb.

Priestory opustiť nemôžu, aj napriek tomu, že ruskí vojaci prichádzajú na kontrolu len dvakrát denne. Keby totižto pri sčítaní prišli na to, že z tábora niekto ušiel, za trest by mučili či dokonca popravili zvyšných väzňov, píše Ukrinform.

vojna na Ukrajine
zdroj: TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka

V jednom momente bol dokonca väzňom odopretý prístup k mobilným jednotkám červeného kríža, ktoré spozorovali z okien, a to aj napriek tomu, že v táboroch chýba zdravotnícky materiál a mnoho z nich je zranených či ťažko chorých. Tieto podmienky by sa dali ľahko označiť za priame porušovanie základných ľudských práv.

Zdroje: Ukrinform, The Telegraph

Najnovšie videá

Trendové videá