AI influencerka kandiduje na post primátorky Ríma. Kritici hovoria o zaujímavej provokácii

  • Virtuálna influencerka mieri na post primátorky hlavného mesta
  • Stojí za ňou tím odborníkov s víziou nového modelu samosprávy
Virtuálna influencerka Francesca Giubelli
Instagram/@francescagiubelli
  • Virtuálna influencerka mieri na post primátorky hlavného mesta
  • Stojí za ňou tím odborníkov s víziou nového modelu samosprávy

Francesca Giubelli, prvá talianska virtuálna influencerka vytvorená pomocou umelej inteligencie, oznámila svoju kandidatúru na post primátorky Ríma.

S takmer 12 000 sledovateľmi a certifikáciou od spoločnosti Meta sa jej prítomnosť na sociálnych sieťach mení z inšpiratívnej food travel blogerky na hlas občianskej a politickej zmeny. Za jej digitálnou tvárou stojí skutočný tím odborníkov a vízia nového modelu samosprávy.

Nový model digitálnej politiky

Giubelli je virtuálna influencerka, ktorej meno odkazuje na Francescu z Božskej komédie Danteho Alighieriho. Jej tvorcovia koncipovali vizáž ako syntézu estetických čŕt talianskych filmových ikon Sophie Loren a Monicy Bellucci.

Za iniciatívou AIxRoma stojí trojica odborníkov – Emiliano Belmonte, Valeria Fossatelli a Francesco Giuliani. Ako informuje taliansky portál Il Messaggero, ich cieľom je predstaviť dôveryhodnú a modernú alternatívu súčasnej administratívy Roberta Gualtieriho a vniesť do politickej diskusie nové technológie.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Francesca Giubelli (@francescagiubelli)

Počas najbližších dvoch rokov chcú do projektu zapojiť odborníkov z rôznych oblastí, mladých ľudí aj zástupcov kultúrnej a občianskej sféry. Vzniká tak otvorený priestor pre kolaboratívnu tvorbu politickej vízie, v ktorej má každý hlas šancu zaznieť.

Virtuálna influencerka Francesca Giubelli spája kultúrne a technologické otázky a premieňa ich na konkrétne návrhy, od modernizácie verejnej dopravy, cez smart city riešenia až po digitálne zapojenie marginalizovaných skupín.

Giubelli cieli predovšetkým na tých, ktorí nemajú silné zastúpenie v politike. Stáva sa tak symbolom otvorenosti, modernej komunikácie a demokratického prístupu.

Virtuálna influencerka ako symbol technologickej evolúcie

Umelá inteligencia podľa tvorcov kampane prináša „rýchlejšie, objektívnejšie a výkonnejšie riešenia, najmä vo verejnej správe“. Ich platforma umožňuje občanom nielen sledovať vývoj kampane, ale aj aktívne navrhovať a hlasovať o prioritách.

Napriek všetkým inováciám a digitálnym možnostiam, ktoré projekt ponúka, nie je celkom bez výziev. Skepsa voči technologickým riešeniam v politike stále pretrváva, uvádza portál Notizie. Niektorí môžu Giubelli vnímať len ako marketingovú figúrku bez reálneho dosahu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Francesca Giubelli (@francescagiubelli)

Virtuálna influencerka okamžite podnietila intenzívnu verejnú debatu. Jedna časť spoločnosti vníma túto iniciatívu ako príležitosť posunúť politiku smerom k inováciám. Ide najmä o využívanie umelej inteligencie pri analýze rozsiahlych dátových súborov a pri formulovaní návrhov s dôrazom na efektivitu a nestrannosť. Druhá skupina však upozorňuje na etickú stránku a potrebu zachovať ľudský faktor pri správe verejných zdrojov.

„Je to zaujímavá provokácia, ktorá nás núti zamyslieť sa nad budúcnosťou politiky a potenciálom umelej inteligencie,“ cituje talianskych politológov portál Aktuality. „Uvidíme, ako môže virtuálna entita skutočne pochopiť a reagovať na zložitosť sociálnej a ľudskej dynamiky mesta, akým je Rím,“ dodali politológovia.

Tvorcovia Giubelli však zdôrazňujú, že ich stratégia nestojí len na technologickom wow-faktore, ale na systematickom vzdelávaní verejnosti o výhodách AI.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Il Messaggero, Aktuality, Notizie 

Najnovšie videá

Trendové videá