Dcéra Ivanka aj manželka Melania radia Donaldovi, aby to konečne vzdal. Porazený Trump sa ale stále nevzdáva
- Poradcovia úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa sú rozdelení v stratégii, ktorou by sa mal prezident uberať po svojej prehre
- Jared Kushner, Ivanka a Melania chcú, aby svoju prehru priznal, ďalšia skupinka mu radí, aby pokračoval v súdnych sporoch
- Demokrati riešia otázku systému voliteľov, objavujú sa snahy o jeho zrušenie. Trumpove správanie predpovedali Bernie Sanders aj Hillary Clinton
- Sčítavanie hlasov ešte stále pokračuje
- Poradcovia úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa sú rozdelení v stratégii, ktorou by sa mal prezident uberať po svojej prehre
- Jared Kushner, Ivanka a Melania chcú, aby svoju prehru priznal, ďalšia skupinka mu radí, aby pokračoval v súdnych sporoch
- Demokrati riešia otázku systému voliteľov, objavujú sa snahy o jeho zrušenie. Trumpove správanie predpovedali Bernie Sanders aj Hillary Clinton
- Sčítavanie hlasov ešte stále pokračuje
Poradcovia úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa sú rozdelení v stratégii, ktorou by sa mal prezident uberať po svojej prehre. Ivanka s manželom Jaredom Kushnerom a Melania Trump mali podľa zdrojov CNN radiť prezidentovi, aby prijal svoju prehru v prezidentských voľbách.
Trumpovi dospelí synovia a ďalší poradcovia naopak povzbudzujú prezidenta, aby pokračoval v boji na súdoch. Rozdelená je aj republikánska strana.
Kushner a Melania vs. Trumpovi politickí poradcovia a synovia
Jared a Melania mali osloviť prezidenta a radiť mu, aby priznal prehru. Podľa zdrojov CNN by tak Donald Trump mohol pokračovať v ďalšej politickej kariére aj napriek prehre, zároveň by sa zachoval aj jeho odkaz.
Spomínajú aj možnú kandidatúru na prezidentské kreslo o štyri roky. Osloviť ho mala už aj Ivanka, jeho najobľúbenejšie dieťa, ktorá má sama prezidentské ambície. Ivanka, ktorá má na otca veľký vplyv, sa obýva, že by otcove správanie do budúcnosti mohlo ohroziť jej potencionálnu politickú kariéru rovnako ako aj šance samotného Trumpa ak by znova kandidoval.
Ďalšia skupinka okolo prezidenta na čele s jeho synmi Ericom a Donom Jr. radia otcovi, aby pokračoval v boji prostredníctvom súdov. Doteraz podali niekoľko žalôb na súdy v Pennsylvánii, Michigane, Wisconsine, Nevade i Georgii. Viaceré z nich už boli zamietnuté.
Trump a jeho tím tvrdia, že voľby boli podvod zosnovaný demokratmi v prospech ich kandidáta Joe Bidena. Doposiaľ nepredložili žiadne relevantné dôkazy, ktoré by toto obvinenie potvrdzovali.
Rozdelená je aj republikánska strana. Bývalý guvernér štátu Massachusetts a súčasný senátor za Utah Mitt Romney, a aj bývalý prezident George W. Bush už stihli zagratulovať Bidenovi a Harris k víťazstvu.
Od súčasných predstaviteľov strany sa vo veľkej miere ozýva mlčanie. Podľa zdrojov viacerých médií si prajú, aby prezident prijal porážku.
Ďalšia skupinka, v ktorej sú napríklad bývalí rivali prezidenta v primárkach z roku 2016, senátori Ted Cruz a Marco Rubio, stoja za prezidentom a podporujú ho v rozhodnutí pokračovať v súdnych procesoch. Obaja sa vyjadrili, že média neurčujú víťaza.
Prezident medzitým strávil značný čas na svojom Twitteri, kde pridával príspevky o „ukradnutých voľbách“ a údajných volebných podvodoch. Vo väčšine prípadov mu k príspevkom pridal Twitter označenia, že ide o klamlivé alebo zavadzajúce informácie.
Prezident ďalej zdieľal videá z vysielania televízie Fox News a konšpiračného webu Breitbart.
Trumpovi politickí poradcovia sa mali spolčiť proti Kushnerovi
V rámci úzkeho kruhu poradcov sa začali debaty, koho vina je neúspech prezidenta. Obvinenia padali práve na hlavu Jareda Kushnera, ktorý nikdy nebol obľúbený u ostatných poradcov, rovnako ako aj Ivanka. Jared aj Ivanka sa mali s nimi viackrát dostať do konfliktu, čo pripravilo o miesto aj bývalého poradcu prezidenta Steva Bannona.
Podľa knihy Oheň a síra od Micahela Wolffa mali obaja vystupovať proti tomu, aby Trump opustil Parížsku klimatickú dohodu alebo proti zrušeniu Obamacare. Kushnerov brat Josh je majiteľom jednej zo zdravotných poisťovní, jeho biznis by tak týmto počinom veľmi utrpel. Práve manželka Josha supermodelka Karlie Kloss verejne podporovala demokratického kandidáta Bidena.
Zrušme systém voliteľov, vraví Sanders
Kým republikáni riešia čo s prezidentom, demokrati sa zamýšľajú, čo s volebným systémom, ktorý je podľa mnohých zastaralý, neférový a mal význam pred sto rokmi a nie dnes. Pôvodne mal systém voliteľov zabezpečiť rovnakú spravodlivosť pre menšie i väčšie štáty, ktorých obyvatelia si mali byť rovní.
Dnes vyvoláva kontroverzie, pretože kvôli nemu prehrali aj kandidáti, ktorí mali v konečnom dôsledku viac hlasov ako ich oponenti. Al Gore, ktorý prehral v súboji s Georgom W. Bushom, mal o 500-tisíc hlasov viac. Hillary Clinton mala o skoro tri miliónov hlasov viac ako jej oponent Donald Trump.
„Joe Biden zvíťazí v ľudovom hlasovaní o viac ako 4 milióny hlasov. Demokratický kandidát na prezidenta doteraz zvíťazil v ľudovom hlasovaní v 7 z posledných 8 voľbách. Jedna osoba, jeden hlas. Musí vládnuť demokracia. Áno. Mali by sme zrušiť systém voliteľov,“ napísal senátor za Vermont Bernie Sanders na sociálnej sieti.
Podobné diskusie sa ale objavujú po každých voľbách a doteraz sa nepodarilo systém zmeniť. Na jeho zmenu by sa musela zmeniť ústava a je otázne, či by sa nato našla politická vôľa. Niektorí ho nechcú zrušiť, ale aspoň pozmeniť. Na model štátu Maine a Nebrasky, kde sú volitelia rozdelený. V štátoch sa tento rok rozdelili volitelia medzi oboch kandidátov. Joe Biden získal v Nebraske jedného voliteľa, Donald Trump štyroch. Opačný scenár bol v štáte Maine, kde získal Joe Biden troch voliteľov a Donald Trump jedného.
Obvinenia o podvode predpovedali Sanders aj Clinton
Virálne sa stalo video s demokratickým senátorom Bernie Sandersom, ktorý presne predpovedal priebeh volieb a prezidentovo správanie. Skoro dva týždne pred voľbami bol hosťom Jimmyho Fallona a odpovedal na otázky týkajúce sa volieb. Predpovedal, že demokrati budú používať hlasovanie poštou.
„Môže byť, že Trump bude počas volebnej noci vyhrávať v Michigane, Pennsylvánii a Wisconsine. Pôjde do televízie, povie: Ďakujem Amerika, že ste ma znovu zvolili. Majte dobrý deň. Ďalší deň a nasledujúci deň potom sa začnú počítať tieto hlasy poštou a ukáže sa, že Biden vyhral jeden z týchto štátov. Trump povie: Vidíte vravel som, že to je podvod.“ Vďaka tejto presnej predpovedi už stihol Sanders dostať prezývku veštec.
Okrem neho bola v predpovedi Trumpovho správania presná aj demokratická nominantka Hillary Clinton ešte v roku 2016.
„Vždy, keď si myslí Donald Trump, že veci sa nevyvíjajú jeho smerom, povie, že veci sú zmanipulované proti nemu. Prehral caucus v Iowe. Prehral primárky vo Wisconsine. Povedal, že republikánske primárky sú zmanipulované proti nemu. Potom bola obvinená Trumpova univerzita za podvod a vydieranie, vtedy povedal že súdny systém a federálny sudca je zmanipulovaný proti nemu.
V nejakom čase dokonca nedostal ani Emmy za jeho televízny program po dobu troch rokov po sebe a začal tweetovať, že Emmy sú zmanipulované proti nemu. Takéto je jeho nastavenie mysle. Takto Donald rozmýšľa. Je to smiešne, ale je to zároveň veľmi znepokojujúce,“ povedala Clinton počas prezidentskej debaty. Teraz ju označujú ako vizionárku, ktorá dobre odhadla charakter Trumpa.
Ešte sa sčítava
Hlasy sa ešte neustále sčítavajú, no Joe Biden je už označený ako víťaz vo všetkých projekciách. Náskok v Pennsylvánii mu zabezpečilo 20 voliteľov, s ktorými prekročil hranicu potrebných 270 voliteľov. Spolu s Nevadou má 279 voliteľov oproti 214.
Ako prvé toto rozhodnutie urobilo Decision Desk HQ už piatok. Sobotu po pribúdajúcich hlasoch v prospech demokratického kandidáta v Pennsylvánii a dôkladnej analýze tak spravili aj ostatné média. Aj napriek tomu, že sa ešte sčítava, je veľmi nepravdepodobné, že by sa niečo v Pennsylvánii zmenilo rovnako ako aj Nevade, ktorá bola do projekcie nasledovne zaradená. V Pennsylvánii podľa New York Times vedie Biden o 45 103 hlasov, v Nevade o 36 186.
Hlasy sa sčítavajú ešte aj v štátoch Georgia, Arizona, Severná Karolína a Aljaška, ktoré ešte do projekciách nie sú priradené ani jednému z kandidátov. V Georgii si Biden drží náskok o 12 337 hlasov, no hlasy sa budú prepočítavať, lebo nedosiahol potrebnú hranicu aspoň 0,5 %. V Arizone zatiaľ vedie Biden o 14 746, ale tento jeho náskok sa s každými sčítanými hlasmi znižuje. Predpokladá sa, že nech v štáte zvíťazí ktokoľvek, výsledok bude veľmi tesný.
Trumpovi sa darí v Aljaške, kde je jeho výhra takmer istá a v Severnej Karolíne, kde má momentálne náskok 75 855 hlasov.
Zdroje: CNN, New York Times, NBC News, Daily Mail