Aj na ploche 17,6 m² môže vzniknúť dokonalé bývanie, v ktorom ti nebude nič chýbať
- Fenomén mikro bývania je vo svete stále viac a viac populárny
- Najnovší návrh od taiwanského štúdia dokazuje, že pre jednu osobu je aj 17,6 m² dostačujúcich
- Nie je bývanie v tak úzkom priestore stiesňujúce? Presvedč sa sám
- Fenomén mikro bývania je vo svete stále viac a viac populárny
- Najnovší návrh od taiwanského štúdia dokazuje, že pre jednu osobu je aj 17,6 m² dostačujúcich
- Nie je bývanie v tak úzkom priestore stiesňujúce? Presvedč sa sám
Taiwanské štúdio A Little Design zmenilo bývalé pianové štúdio v meste Taipei na malý byt so vstavaným, priestorovo úsporným nábytkom. Zachovaná bola pôvodná rozloha priestoru, a to 17,6 m² s výškou stropu 3,4 metra. Veľkým obmedzením využitia priestoru v byte je betónový trám, ktorý prechádza cez byt.
Majiteľ apartmánov v centre mesta často cestuje za prácou a občas sa na pár dní zdrží aj v zahraničí. Keď ho služobné povinnosti zavedú do Taipei, tak radšej uprednostní kratšie dochádzanie než priestrannosť.
„Hoci majiteľ nepotrebuje veľký byt, predtým, než bol prerobený, bolo 17,6 štvorcových metrov príliš málo na to, aby sa tam zmestila ako posteľ, aby bol k dispozícií dostatočný úložný priestor ako aj obytný priestor. Okrem toho bola kúpeľňa relatívne veľká v porovnaní s malou rozlohou celého priestoru a kuchyni chýbala praktickosť – bola príliš malá na to, aby sa tam vošla chladnička.“ povedal pre Deezen Szumin Wang, architekt štúdia A Little Design
Wang a jeho tím redistribuovali priestory apartmánu tak, aby sa tam nachádzal priestor na bežné fungovanie, spanie, kúpanie a aby disponoval praktickejšími rozmermi. Kúpeľňa a kuchyňa zmenili svoje umiestnenie a vchod spolu s kuchyňou boli spojené tak, aby vytvorili otvorený priestor.
Zariadenie ako práčka, chladnička a elektrický sporák sú usporiadané pozdĺž dvoch pevných stien kuchyne. Dizajnový tím vytvoril veľkú pracovnú plochu s policami a skriňami, ktoré sú namontované pod a nad pultom. Bežne používané kuchynské a stolové výrobky sú uložené v ľahko dostupnej vzdialenosti na pracovnej doske, zatiaľ čo skrinky upevnené vyššie poskytujú odkladací priestor pre nástroje, ktoré sú používane o niečo menej.
Hoci bola kúpeľňa o niečo zmenšená, nové umiestnenie poskytuje lepšie vetranie a dostatočné denné svetlo. Úzke vybratie poskytuje priestor pre poličky, zatiaľ čo posuvné zrkadlové dvere sa starajú o to, že je kúpeľňa jasnejšia a priestrannejšia.
„V tomto byte sú všetky funkcie priľahlé a susediace, ale zároveň jasne oddelené. Napríklad schody poskytujú nie len prístup do priestorov na sladky spánok, ale zároveň zvyšujú prístupnosť vďaka vysokým vstavaným skrinkám.“ opísal Wang a pokračoval „Pohovka by mohla byť použitá ako samostatne lôžko pre hostí a vstavané zásuvky súčasne plnia funkciu úložného priestoru navyše. Skladací stôl je možné rozložiť tak, aby slúžil ako pracovný resp. jedálenský stôl.
Zóna pre spánok je umiestnená na „medziposchodí“, pod ktorým je umiestnený stôl a zásuvka. Na prízemí je šatníková skriňa umiestnená tak, že plní funkciu vstupnej brány do bytu, zatiaľ čo priestor okolo pohovky so vstavanou skrinkou na topánky a stolom slúži na obliekanie a prácu.
„Rozmach mikro bytov nie je našou odpoveďou na problém vysokých cien bývania v Taipei, ale je to výsledok dlhodobého vývoja problému a úlohy, s ktorými k nám klienti prichádzajú. Dúfame, že návrh tohto dizajnu by mohol poskytnúť akúsi schému a možnosť pre bývanie tohto typu.“ doplnil na záver Wang, ktorí už má na svedomí byt s rozlohou 22 m²
zdroj: dezeen.com
Čítajte viac z kategórie: Architektúra