Aj obyčajná chrípka vie spôsobiť značné problémy: Ľudia môžu trpieť „dlhým prechladnutím“ 

  • Choroby sa v aktuálnom období „lepia“ ľuďom na päty
  • Vedci tvrdia, že nás môže potrápiť aj takzvané „dlhé prechladnutie“
Chorý muž
Choroby aktuálne ukazujú svoju silu Unsplash/Brittany Colette
  • Choroby sa v aktuálnom období „lepia“ ľuďom na päty
  • Vedci tvrdia, že nás môže potrápiť aj takzvané „dlhé prechladnutie“

Choroby nám v aktuálnom období naplno ukazujú svoju silu. Najnovšie však vedci prišli s prekvapivým tvrdením. To by malo potvrdzovať, že ľudia môžu pociťovať takzvané „dlhé prechladnutia“, teda akútne respiračné infekcie s dlhodobými príznakmi.

Niektoré z najčastejších príznakov zahŕňajú kašeľ, bolesť žalúdka a hnačku viac ako štyri týždne po počiatočnej infekcii. Závažnosť ochorenia sa javí ako kľúčový faktor rizika dlhodobých symptómov.

„Zistenia naznačujú, že po akútnych respiračných infekciách, iných ako covid, ako je napríklad prechladnutie, chrípka alebo pneumónia, ktoré zostali nepoznané, môžu mať dlhodobé zdravotné dôsledky,“ uvádza The Guardian.

Vedci však zatiaľ nemajú dôkazy, ktoré by naznačovali, že symptómy majú rovnakú závažnosť alebo trvanie ako ochorenie covid-19. 

Spomínaná štúdia vedená Queen Mary University of London (QMUL) bola publikovaná v časopise Lancet’s EClinicalMedicine.

„Naše zistenia sa môžu zhodovať so skúsenosťami ľudí, ktorí zápasili s dlhodobými príznakmi po infekcii dýchacích ciest napriek negatívnym testom na covid-19,“ povedal profesor Adrian Martineau, klinický profesor respiračných infekcií a imunity na QMUL.

„Prebiehajúci výskum dlhodobých účinkov covid-19 a iných akútnych respiračných infekcií je dôležitý, pretože nám môže pomôcť prísť na koreň toho, prečo niektorí ľudia pociťujú dlhšie príznaky ako iní. V konečnom dôsledku by nám to mohlo pomôcť identifikovať najvhodnejšiu formu liečby a starostlivosti o postihnutých ľudí,“ dodáva Martineau.

Choroby nám občas dokážu poriadne skomplikovať život

Výskumníci zistili, že ľudia pociťujú dlhodobé príznaky (alebo dlhé prechladnutia) po infekciách dýchacích ciest, ktoré sú negatívne testované na covid-19. Ich zistenia naznačujú, že niektorí ľudia môžu trpieť dlhodobými následkami prechladnutia, chrípky alebo zápalu pľúc.

Odborníci skúmali údaje od 10 203 ľudí, ktorí sa zúčastnili na štúdii Covidence UK o koronavíruse v populácii. V čase tejto analýzy trpelo 1 343 infekciou covid a 472 malo respiračnú infekciu s negatívnym testom na covid.

„Výsledky ukázali, že 22 % ľudí s týmto ochorením trpelo predĺženými príznakmi po infekcii. Rovnako to však bolo aj v prípade ľudí, ktorí ochoreli na ‚bežné‘ prechladnutie či chrípku,“ povedal Martineau.

Štúdia ukazuje, že ľudia s covidom mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť problémami s chuťou, čuchom a točením hlavy, alebo závratmi ako tí bez nich. Trpeli aj búšením srdca, potením a vypadávaním vlasov.

Choroba
zdroj: Unsplash/Kelly Sikkema

U ľudí v skupine bez covidu bola väčšia pravdepodobnosť, že budú zápasiť s kašľom alebo zachrípnutým hlasom. Obe skupiny skúmaných ľudí však trpeli dýchavičnosťou a únavou.

Vedci preukázali, aspoň z krátkodobého hľadiska, že pretrvávanie symptómov môže byť znepokojujúce nielen po covid-19, ale aj po mnohých iných infekciách,“ skonštatoval Dr. David Strain, klinický prednášajúci a čestný konzultant na Univerzite v Exeteri.

O tom, že choroby aktuálne naplno „úradujú“, sme ťa aj nedávno informovali.

V chrípkovej sezóne 2023/2024 sa totiž očakáva vysoká chorobnosť. Upozornil na to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Osobám z rizikových skupín, teda ľuďom nad 59 rokov, chronicky chorým, malým deťom a pracujúcim v kolektívoch odporúča očkovanie.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lekárnik (@casopislekarnik)

„Čo sa týka vývoja, uvidíme, ako to bude v najbližších týždňoch a mesiacoch prebiehať, ale podľa informácií, ktoré máme z Austrálie, čakáme pomerne vysokú chorobnosť na chrípku,“ uviedol Mikas.

Účinnou prevenciou proti chrípke je podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR očkovanie. Odborníci poukázali na to, že očkovaním možno zabrániť ťažkému priebehu ochorenia u jednotlivcov, nárastu počtu hospitalizácií v dôsledku komplikácií z chrípky, a tým aj nadbytočnému zaťaženiu zdravotníckeho systému.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: The Guardian, The Lancet, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá