Ajurvédska superpotravina zabila za rok 1,4 milióna ľudí. V špajze ju majú desaťtisíce Slovákov

  • Zistiť, či máš doma „falošné“ korenie, nie je vôbec náročné
  • Kurkuma prináša množstvo benefitov, no môže spôsobiť aj veľké problémy
korenie, kurkuma
Ilustračný obrázok Unsplash/Prchi Palwe, Annie Spratt
  • Zistiť, či máš doma „falošné“ korenie, nie je vôbec náročné
  • Kurkuma prináša množstvo benefitov, no môže spôsobiť aj veľké problémy

Už dlhé roky je oceňovaná v ajurvédskej medicíne. Reč je o kurkume, ktorá je známa svojimi protizápalovými vlastnosťami. Najčastejšie sa s ňou stretávame v ázijskej kuchyni a poznáme ju vďaka jej zemitej chuti a žiarivej farbe.

Portál The Times of India však poukazuje na to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. To platí aj v prípade kurkumy. Jej žltá farba, ktorá zároveň ovplyvňuje odtieň pokožky osôb, ktoré ju často konzumujú, môže byť smrteľná.

Aby bola farba výraznejšia, pozemky, na ktorých sa kurkuma pestuje, sa bežne prášia chrómanom olovnatým. To vysvetľuje otázku, prečo má južná Ázia najvyššiu mieru otravy olovom na celom svete. Táto látka sa inak nazýva aj chrómová žlť a využíva sa najmä v maliarstve. Spôsobuje choroby srdca a mozgu, na ktoré sú náchylné najmä deti, ide o neurotoxín.

Chróman olovnatý v roku 2019 v južnej Ázii viedol k minimálne 1,4 miliónom úmrtí. Látka sa tiež používa na „falšovanie“ tohto korenia, ktoré sa netýka iba Indie. Je totiž rozšírené po celom svete. India je popredným výrobcom korenín a vývoz z nej sa za posledných 9 rokov zdvojnásobil. Aj napriek tomu je však povedomie o nebezpečenstvách v tomto kraji nízke.

Zistiť, či je kurkuma falošná, je jednoduché

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: The Times of India, The Times of India, Viral Spices, Matcha Day, NDTV

Najnovšie videá

Trendové videá