Ak cestuješ do destinácie obľúbenej aj medzi Slovákmi, pozor: Štrajky leteckých spoločností sú v plnom prúde
- V Španielsku by mohla ostať paralyzovaná letecká doprava
- Cez leto plánujú viaceré spoločnosti štrajkovať
- Dôvodom je kontroverzný zákon
- V Španielsku by mohla ostať paralyzovaná letecká doprava
- Cez leto plánujú viaceré spoločnosti štrajkovať
- Dôvodom je kontroverzný zákon
Ak plánuješ cez leto vycestovať na dovolenku, daj si pozor na túto populárnu destináciu. Hrozí totiž, že letecká doprava bude úplne paralyzovaná v dôsledku štrajku. Ohrozené sú aj lety spoločností, ktorými Slováci cestujú denne.
Porušenie práv
O udalosti informuje spravodajský web The Independent. Reč je konkrétne o Španielsku, v ktorom už aj v súčasnosti prebieha rozsiahly štrajk. Ten však vďaka platnej legislatíve neovplyvňuje príliš veľa letov.
Práve spomínaná legislatíva je kameňom úrazu v konflikte medzi španielskym ministerstvom dopravy a Španielskou úniou pilotov leteckých spoločností (SEPLA). Piloti leteckých spoločností sa búria proti zákonu, ktorý nariaďuje, že aj počas štrajkov musí byť zabezpečené, aby vzlietlo až 90 % všetkých letov.
Ako ďalej dopĺňa portál Simple Flying, v stanovisku SEPLA španielski piloti označujú zákon za priame ohrozenie práva zamestnancov štrajkovať a naznačujú, že počas dovolenkovej sezóny by okrem pilotov mohli začať protestovať aj zamestnanci na iných pozíciách. Mohlo by ísť napríklad o dispečerov, letušky, či dokonca pozemný personál leteckých spoločností.
Rezort dopravy pritom už neobstál pred Španielskym národným súdom (druhý najvyšší súd v krajine, pozn. red.) dokopy 15 krát, pričom súd označil jeho aktivity za porušenie práv leteckých spoločností.
Do štrajku sa zapojí aspoň 12 spoločností
Piloti spoločností Air Nostrum a Air Europa štrajkujú v obmedzenom rozsahu už od februára, no čoskoro by sa k ním malo pridať minimálne ďalších 10 leteckých prepravcov. Má ísť napríklad o spoločnosti Iberia, Iberia Express, Vueling, Ryanair, easyJet, Norwegian, Swiftair, Plus Ultra, Jet 2, Eurowings a Evelop.
V súčasnosti ohlásené termíny štrajkov zahŕňajú dátumy 22., 23., 25., 26., 29. a 30. máj, plus 1. a 2. jún. Celkový rozsah štrajku však v súčasnosti nie je známy a bude sa odvíjať od toho, ktoré spoločnosti a skupiny zamestnancov sa doň rozhodnú zapojiť.
Naprieč Európou
Nejde pritom o prvú krajinu, ktorá mala v dôsledku štrajkov problémy s leteckou dopravou. V uplynulých mesiacoch tohto roka paralyzovali zamestnanci lety napríklad v Nemecku, či v Británii.
Zamestnanci letísk v Berlíne a Hamburgu vstúpili v pondelok 24. apríla do štrajku za zvýšenie platov. V dôsledku ich protestov boli v oboch mestách zrušené desiatky letov, informovala TASR podľa správy agentúry AP.
Na berlínskom letisku boli zrušené všetky odlety a tiež 70 z celkových 240 plánovaných príletov. V dôsledku štrajku, ktorý len s malým predstihom ohlásilo odborové hnutie Verdi, oznámilo ráno hamburské letisko, že zrušilo 31 z 160 plánovaných odletov.
Bezpečnostní pracovníci londýnskeho letiska Heathrow zas vstúpia v máji opätovne do niekoľkodňového štrajku za zvýšenie miezd, oznámila minulý mesiac odborová organizácia Unite, informovala TASR na základe správy agentúry AFP.
Približne 1400 pracovníkov, ktorí sa zúčastnili na desaťdňovom štrajku počas veľkonočných sviatkov (od 31. marca do 9. apríla), sa znova zapojili do štrajku na termináli č. 5 v dňoch 4.-6. mája a 9.-10. mája. Ďalší štrajk by mal prísť ešte v intervale 25.-27. mája.
„Naši členovia sa jasne vyjadrili, že žiadajú značné trvalé zvýšenie platov,“ povedal predstaviteľ odborov Wayne King. Manažment letiska Heathrow tvrdí, že s odbormi rokujú už mesiace a k ponuke na zvýšenie miezd o desať percent pridali jednorazovú sumu 1150 libier. Ako dodali predstavitelia letiska, odbory údajne odmietajú revidovanú ponuku posunúť svojim členom.
Zdroje: The Independent , Simple Flying, TASR