Ak chceš byť úspešný, drž sa týchto 5 rád. Peniaze nie sú najdôležitejšie
- Slovensko je plné mladých ľudí, ktorí by chceli rozbehnúť vlastný biznis
- Ľudia na začiatku podnikania čelia mnohým prekážkam
- Odborník radí, ako sa popasovať s piatimi najčastejšími problémami
- Slovensko je plné mladých ľudí, ktorí by chceli rozbehnúť vlastný biznis
- Ľudia na začiatku podnikania čelia mnohým prekážkam
- Odborník radí, ako sa popasovať s piatimi najčastejšími problémami
Slováci sú podnikavý národ a viesť vlastnú firmu je pre mnohých ideálny spôsob, ako sa v budúcnosti živiť. Svedčia o tom aj výsledky ankety na Startitup.
Takmer polovica z hlasujúcich by v budúcnosti chcela podnikať – až 44 %. Slováci sa vidia najčastejšie v oblasti gastra alebo obchodu. 59 % hlasujúcich uviedlo, že chce podnikať v inej oblasti.
Hoci majú mnohí veľké plány, prevládajú v nich aj obavy – na začiatku podnikania sa totiž takmer každý stretáva s množstvom problémov.
Slováci ako prekážku vnímajú to, že nemajú dostatočný kapitál na začiatok, majú strach z byrokracie a v mnohých prevláda aj nechuť podnikať na Slovensku.
V Startitup sme sa pozreli na 5 najčastejších problémov, ktorým ľudia čelia. Na otázky odpovedal Jakub Kábrt, ktorý komentuje v druhej sérii šou Jama Levova na Markíze vybrané podnikateľské príbehy, ktorým ponúka aj pomocnú ruku Slovenskej sporiteľne.
Problém číslo 1: Bojím sa, že spravím zlé rozhodnutie
Z ankety na Startitup vyplýva, že jednou z najčastejších bariér pri začatí podnikania, je obava zo zlých rozhodnutí. Podľa biznis analytika Jakuba Kábrta je však táto obava prirodzená.
„Ak je splnený predpoklad, že viem, v čom chcem podnikať, a identifikoval som dieru na trhu a príležitosť, tak už vtedy som na dobrej ceste. Môžem ubezpečiť každého podnikateľa, ktorý má na začiatku obavy a strach, že je to prirodzené a správne,“ hovorí Kábrt.
Podľa neho si tak začínajúci podnikateľ zbystrí zmysly a bude sústredený na ceste za podnikaním. „Budem však úprimný – ak človek nemá reálne skúsenosti a znalosti v danej oblasti, dokáže sa pripraviť len do istej miery,“ vysvetľuje analytik.
Skutočné skúsenosti prinesie až samotné podnikanie a každodenná realita v ňom – aj ostrieľaných podnikateľov stále prekvapia nové situácie, zmeny trhového správania, ale aj požiadavky klientov.
„Práve pre začínajúcich podnikateľov máme v Slovenskej sporiteľni projekt, ktorý ich vďaka našim skúseným špecialistom prevedie svetom podnikania,“ povedal Kábrt.
Biznis nápad za 10 000 eur
Slovenská sporiteľňa si pre začínajúcich podnikateľov pripravila projekt, v ktorom môžu vyhrať až 10 000 eur. Stačí poslať vyplnený súťažný formulár spolu s biznis plánom a po splnení podmienok je uchádzač zaradený do súťaže.
Ľudia, ktorí rozmýšľajú o vlastnom biznise alebo podnikajú krátko, môžu svoje podnikanie prekonzultovať so špecialistami banky, pričom získajú aj ich spätnú väzbu na biznis model. Zároveň môžu prebrať aj možnosti financovania svojho biznis plánu.
Čo sa dá získať:
- prediskutovanie biznis plánu s odborníkmi, ktorí sa pozrú aj na to, či sú budúce odhadované príjmy realistické a schopné pokryť všetky firemné, rodinné a súkromné výdavky,
- zhodnotenie konkurencie, odberateľov, dodávateľov a uistenie, či má podnikateľ premyslený aj plán B,
- Slovenská sporiteľňa individuálne posudzuje každý plán – začínajúcim podnikateľom potom odporučí vhodné financovanie prostredníctvom úverov alebo lízingu,
- pomoc s biznis plánom, ak má začínajúci podnikateľ ešte len nápad a o podnikaní nič nevie,
- účet na prvý rok zadarmo pre začínajúcich podnikateľov a odporúčania moderných riešení pre tržby a platby od zákazníkov,
- pomoc so zviditeľnením sa a objavenie nových klientov, trhov, partnerov či organizácií.
Problém číslo 2: Nemám dostatok peňazí
Asi najväčším problémom, ktorý ťaží väčšinu začínajúcich podnikateľov, je nedostatok peňazí na rozbehnutie biznisu. Prirodzene sa teda pýtajú, kde majú kapitál zohnať či ako zaujať investorov.
Podľa Jakuba Kábrta je dnes možností viacero, základným predpokladom je mať zvládnutý biznis plán a všetky potrebné čísla.
Každý, kto bude uvažovať nad vložením peňazí do podnikateľského nápadu – či už je to banka alebo investor –, bude totiž chcieť a potrebovať poznať návratnosť.
„Začínajúci podnikatelia môžu financie na rozbeh biznisu získať aj prostredníctvom úveru či lízingu. Ak však naštartovali svoj biznis v priebehu roka 2024 alebo s ním plánujú začať do konca roka, majú možnosť vyhrať 10 000 eur v Slovenskej sporiteľni,“ vymenúva možnosti Kábrt.
Ako to funguje: Víťaz spolu s peniazmi na rozbeh podnikania dostane aj unikátne poradenstvo od odborníkov a pohľad na jeho biznis. V Slovenskej sporiteľni budú ďalej sledovať biznis príbeh víťaza, ako aj komunikačne ho podporovať.
Ďalšie možnosti financovania
- v prípade fintech startupov je možnosť získať mentoring a financovanie aj v Seed Starteri Slovenskej sporiteľne či absolvovať akceleračný program v Silicon Valley,
- ako koproducent šou Jamy levovej Slovenská sporiteľňa už druhý rok prepája idea makerov a podnikateľov s investormi,
- v neposlednom rade môžu začínajúci podnikatelia získať kapitál cez slovenské a zahraničné fundraisingové portály, rôzne finančné schémy štátu na podporu podnikania (napr. podnikanie dlhodobo nezamestnaných ľudí, chod zariadení pre seniorov, sociálne podniky či chránené dielne, otvorenie všeobecnej ambulancie pre deti alebo dospelých).
Problém číslo 3: Obávam sa byrokracie a neviem, kde sa mám vzdelávať
Mnohí podnikatelia, nielen tí začínajúci, majú veľké problémy a obavy s byrokraciou na Slovensku – treba vypĺňať množstvo tlačív, behať po úradoch či sa popasovať s nie vždy proklientskym prístupom.
Podľa biznis analytika Jakuba Kábrta je potrebné niektoré bariéry jednoducho akceptovať a prekonať. „Je to skúška odvahy a zanietenia pre danú vec. Ale na mnohé prekážky existujú aj zlepšováky,“ podotkol Kábrt.
Napríklad firma sa dnes dá založiť bez toho, aby musel človek behať po úradoch – dá tak urobiť jednoducho cez mobil alebo web. „Aj podnikateľský účet si viete zriadiť priamo z obývačky, napríklad cez nášho Georgea,“ navrhuje odborník.
Okrem byrokracie trápi začínajúcich podnikateľov aj otázka vzdelávania – aj v ankete na Startitup vyslovili obavy, že nevedia, aké formy vzdelávania existujú.
Kábrt hovorí, že vzdelávanie je vecou preferencie, ale existujú aj rekvalifikačné kurzy, ktoré sú pod záštitou štátu a sú aj bezplatné. Treba však sledovať rôzne výzvy, ktoré vyhlasuje väčšinou ministerstvo práce.
„Ja osobne preferujem vzdelávanie vo forme čítania kníh. Rovnako sa dnes dá nájsť mnoho užitočných informácií o podnikaní v podcastoch a na YouTube,“ vysvetľuje biznis analytik.
Ľudia by sa mali vzdelávať celý život, pomôcť vedia rôzne programy
So vzdelávaním začínajúcich podnikateľov pomáha aj Slovenská sporiteľňa prostredníctvom programu pre začínajúcich podnikateľov.
„Na našej stránke nájdu nádejní podnikatelia aj praktické rady a tipy, ktoré sú spojené so začiatkom a samotným podnikaním. Sú tam aj inšpiratívne príbehy obyčajných ľudí, ktorí vďaka kvalitnej príprave biznis plánu a cash flow rozbehli svoju firmu a fungujú. A to aj napriek byrokracii na Slovensku,“ hovorí Jakub Kábrt.
Problém číslo 4: Bojím sa, že nezarobím ani na odvody
Prirodzeným strachom ľudí, ktorí by chceli rozbehnúť svoj vlastný biznis, je to, že sa nedokážu uživiť a nezarobia ani na odvody. Kábrt vysvetľuje, že podnikanie nie je len o vášni, dobrom výsledku či službe.
„Samozrejme, že existujú aj podnikateľské príbehy, kedy sa do toho človek pustil po hlave a vyšlo to. To však neodporúčam – aj kvôli zlému finančnému riadeniu firmy je dnes štatistika taká, že 50 % podnikateľov skončí s podnikaním do 5 rokov,“ radí analytik.
Ako ďalej uvádza, dôležité a nevyhnutné je najmä mať zvládnuté čísla. „Preto sa opäť dostávame k biznis plánu, ktorý rieši veľmi podrobne a detailne aj túto oblasť. V Slovenskej sporiteľni každého usmerníme,“ dodáva Kábrt.
Problém číslo 5: Mám hypotéku aj iné záväzky a bojím sa riskovať
Ďalším výrazným problémom, ktorého sa mnohí obávajú, sú záväzky, ktoré začínajúci podnikateľ už má. Ide napríklad o hypotéku či úvery a ľudia sa ich splácanie boja ohroziť v prípade, že by im podnikanie nevyšlo podľa predstáv.
Biznis analytik Slovenskej sporiteľne Jakub Kábrt však hovorí, že podnikanie je neustále o práci s rizikom. „Nikto nemá vešteckú guľu a nezaručí úspech,“ vysvetľuje Kábrt a podnikanie prirovnáva k investovaniu.
Ak potenciálny investor vie, že každý pokles na trhu mu bude spôsobovať nezvládnuteľný stres, ktorý bude pretavený do zlého investičného rozhodnutia a investované peniaze v poklese vyberie so stratou, v tom prípade investovanie neodporúča.
„Podobne to je v podnikaní, ale samozrejme, určitým rizikám sa v ňom dá predchádzať – či už tvorbou rezervy alebo kvalitným poistením. Biznis plán zase pomôže podnikateľom dať si na papier všetky finančné predpoklady, vrátane aj osobných záväzkov,“ radí Kábrt.
Dodáva však, že podnikanie má nábeh – je prirodzené, že v prvých mesiacoch treba počítať aj so stratou. Preto je potrebné mať aspoň zo začiatku finančnú rezervu – plánované príjmy ale nemôžu byť dlhodobo nízke.
Začínajúcim podnikateľom môže pomôcť aj Slovenská sporiteľňa
Slovenská sporiteľňa ponúka rozsiahlu podporu pre začínajúcich podnikateľov, ktorá zahŕňa poradenstvo, moderné finančné riešenia a produkty špeciálne navrhnuté pre firmy v počiatočnej fáze.
Program pre začínajúcich podnikateľov poskytuje podnikateľské účty, úvery, lízing a dokonca aj platobný terminál. Podnikatelia môžu konzultovať svoj biznis plán, vypočítať odhadované príjmy a spoznať riziká podnikania.
Banka tiež ponúka bezplatné vzdelávanie, pomoc s propagáciou na trhoch a individuálne posúdenie každého plánu. Chcem sa dozvedieť viac →