Ak chceš prejsť cez STK, týmto problémom sa vyvaruj: Polovica Slovákov prichádza s rovnakou chybou

  • Počet technických kontrol počas minulého roka presiahol milión
  • Polovica z „chybných“ vozidiel mala jednu spoločnú chybu
STK, autá, auto
Ilustračné foto TASR/Erika Ďurčová, Archív Canva
  • Počet technických kontrol počas minulého roka presiahol milión
  • Polovica z „chybných“ vozidiel mala jednu spoločnú chybu

Na technických kontrolách počas minulého roka zaznamenali viacero opakujúcich sa nebezpečných a vážnych chýb, ktoré boli pri kontrole vozidlám zistené. Ako vyplýva z analýzy, najčastejšie prichádza k výskytu chýb na brzdových zariadeniach a na zariadeniach osvetlenia, do ktorých spadajú aj elektrické zariadenia.

Medzi desať najčastejšie zisťovaných vážnych a nebezpečných chýb ľahkých vozidiel prevzali dominantné priečky brzdy. Prvé miesto získala chyba brzdy.

„Brzdná sila prevádzkovej brzdy na ktoromkoľvek z kolies je v niektorom okamihu merania menšia než 70 % najväčšej zaznamenanej sily na druhom kolese tej istej nápravy. Alebo v prípade skúšania na ceste sa vozidlo nadmerne odchyľuje od priameho smeru,“ uvádza sa v analýze spoločnosti Testek. Výskyt tejto chyby bolo až na 3,42 % vozidlách.

Ďalšou z chýb bolo „nadmerné kolísanie brzdnej sily prevádzkovej brzdy v priebehu jednej otáčky kolesa“ a na treťom mieste to boli opäť brzdy. „Brzdný účinok parkovacej brzdy nedosahuje predpísanú hodnotu, je však vyšší ako 50 % predpísanej hodnoty“, vyplýva z analýzy.

Na štvrtej priečke sa ocitlo svietidlo, keď v prípade brzdových svietidiel s jedným svetelným zdrojom nefungovalo, ďalej chyba parkovacej brzdy, ktorá nepôsobí na jednej strane nápravy, a mnoho ďalších.

Veľmi podobne boli na tom aj chyby ťažkých vozidiel kategórií M2, M3, N2, N3, O3, O4, T a R.

Počet STK na Slovensku

Ešte na konci roka 2018 bolo na Slovensku len 147 STK, v roku 2019 ich bolo už 152.

V roku 2020 pribudli ďalšie, a ich počet tak stúpol na 160. V roku 2021 ich bolo 174 a k 31. 12. 2022 sa ich na Slovensku nachádzalo až 187.

„To predstavuje medziročný nárast poštu STK oproti roku 2021 o 7,47 % a oproti roku 2018, teda stavu pred zmenou pravidiel regulácie, o 27,21 %. Na konci roka 2022 ostávalo 43 právoplatných, ale zatiaľ nerealizovaných povolení na zriadenie,“ uvádza sa v analýze.

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný v marci 2023.

Zdroj: Testek

Najnovšie videá

Trendové videá