Ak chceš získať 19-tisíc eur na zlepšenie bývania, máš už len dva dni. Musíš splniť tieto podmienky
- Vedel si o tom, že na zateplenie domu môžeš získať dotáciu až 19-tisíc eur?
- Samozrejme však musíš splniť zopár podmienok
- Vedel si o tom, že na zateplenie domu môžeš získať dotáciu až 19-tisíc eur?
- Samozrejme však musíš splniť zopár podmienok
Ak sa zamyslíme nad tým, prečo je štát tak „štedrý“, odpoveď je veľmi prostá. Zateplenie budov totiž môže veľmi výrazne znížiť spotrebu plynu.
Ako informuje SITA, Slovensko má tým pádom jeden z najväčších potenciálov znížiť celkovú spotrebu zemného plynu zateplením budov. Tie majú na všetkej energetickej spotrebe plynu v krajine podiel 57 %, pričom na vykurovanie ho používa viac ako 1,4 milióna domácností.
Týka sa to takmer 63 % (necelých 690-tisíc) rodinných domov a približne 73 % bytových domov so 750-tisíc bytmi. Vyplýva to zo štúdie think tanku BPIE – Buildings Performance Institute Europe.
Spomedzi všetkých členských krajín EÚ je najväčší potenciál úspor zemného plynu v Luxembursku, Holandsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku.
„Hovoríme dlhodobo, že potenciál v sektore budov máme obrovský. Aby sme tieto úspory dosiahli aj v realite, musíme výrazne pridať,“ uviedla riaditeľka BPB Katarína Nikodemová.
Predpoklad úspor počíta s obnovou všetkých budov na bývanie do roku 2050, teda rodinných aj bytových domov.
„Znamená to zrýchlenie tempa obnovy zo súčasného 1 % ročne na 3 % do roku 2035 a ďalšie zvýšenie na 4 % do roku 2040. Finančné prostriedky na tieto investície ponúka na Slovensku nielen Plán obnovy a odolnosti, ale aj štartujúce programové obdobie nových eurofondov,“ podotkla Nikodemová.
Vláda opakovane rieši ceny energií a to, ako uľahčiť ľuďom v neľahkej energetickej situácii. Kompenzácie za vysoké ceny energií však podľa platformy nie sú systémovým riešením.
„Jediným trvalým riešením je zníženie spotreby a na to je príležitosť aj v novej kapitole Plánu obnovy REPowerEU. Investícia do zvýšenia energetickej hospodárnosti domov a bytov sa dnes javí ako jedno z najlepších riešení,“ hovorí analytik BPB Richard Paksi.
Ušetri, kde sa dá
„Komplexnou obnovou, kde sa zateplí strecha, fasáda, vymenia sa okná a poprípade sa nainštaluje obnoviteľný zdroj ako fotovoltika či tepelné čerpadlo, je možné znížiť spotrebu energie o viac ako 70 percent,“ dodal Paksi. Len zateplenie strechy podľa neho dokáže znížiť spotrebu o približne 15 percent.
Potvrdzuje to aj Ondrej Fedorko, konateľ firmy Lightsteelbuild: „Najizikovejšou časťou je strop, pretože pri nedostatočnom zateplení strechy môže unikať až 15 % tepla. Od kúrenia totiž teplý vzduch rýchlo vystúpi k stropu, a ak je zle izolovaný, rýchlo prejde až na povalu a následne von z domu.“
„Riešením je inštalácia izolačných materiálov pod strešné krovy minerálnou vatou alebo striekanými izoláciami. Pri podlahách je veľmi dôležité zabrániť vniknutiu vlhkosti do objektu. Preto si dajte záležať na 100-percentnej hydroizolácii základovej dosky. Následne si nechajte vypočítať, akú hrúbku podlahy potrebujete, aby ste mali nízkoenergetické parametre.“
Na to, ako po kvalitnom zateplení ušetriť na energiách, sa pre Startitup vyjadril aj Daniel Finďo, majiteľ firmy Tiny Republic: „Odporúčam vám kúriť tepelným čerpadlom. Plynového kúrenia by som sa, v rámci vašich možností, zbavil čo najskôr. Áno, prvotná investícia síce je väčšia, avšak vráti sa vám veľmi rýchlo a mnohonásobne.“
Upozorňuje však na chybu, ktorú robí množstvo ľudí.
„Určite sa vyvarujte tomu, že tepelné čerpadlo si budete nastavovať sami. Vyzerá to síce veľmi jednoducho, avšak opak je pravdou. Ak prvotné nastavenia zveríte do rúk profesionála, urobí to za pár eur, no vám sa to odzrkadlí na tom, že spotreba vašej energie minutej na vykurovanie bude o niekoľko desiatok percent nižšia,“ dodáva.