Ak holduješ slanine, môžeš sa dopracovať k nebezpečnej chorobe, ktorá trápi desaťtisíce Slovákov
- Štúdia zistila, že zvýšená konzumácia dusitanov napríklad v mäsových výrobkoch môže viesť k cukrovke 2. typu
- Má však viaceré obmedzenia
- Štúdia zistila, že zvýšená konzumácia dusitanov napríklad v mäsových výrobkoch môže viesť k cukrovke 2. typu
- Má však viaceré obmedzenia
Množstvo ľudí si cukrovku vybavuje ako dedičnú chorobu. V skutočnosti ale má dva typy, z ktorých ten druhý môže potrápiť ľudí, ktorí majú sedavý spôsob života, alebo tých, čo sa nezdravo stravujú.
Práve vplyv dlhodobo diskutovaných dusitanov a dusičnanov na vznik cukrovky sa rozhodli preskúmať francúzski vedci z Výskumného tímu nutričnej epidemiológie (EREN-CRESS), ktorí spolupracovali s vedcami z Národného ústavu agronomického výskumu (INRAE), a taktiež z výskumníkmi z Univerzity Paríž XIII.
Rozsiahla štúdia naznačuje, že dusičnany a dusitany, ktoré sa používajú v klobásach, slanine, šunke a inom spracovanom mäse, môžu viesť k cukrovke typu 2.
Štúdia naznačuje vyššie riziko takmer o štvrtinu
Vedci vyspovedali 104 168 účastníkov štúdie, pri ktorých si posvietili na ich stravovacie návyky. Štúdia prebiehala od roku 2009 a účastníci sa do nej hlásili sami, na otázky odpovedali vo webovom formulári.
Vedci zistili, že účastníci, ktorí uvádzali, že častejšie konzumujú dusitany v potravinových prísadách, mali vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu takmer o štvrtinu (27 %).
„Toto je prvá rozsiahla kohortová štúdia, ktorá naznačuje priamu súvislosť medzi dusitanmi pochádzajúcimi z aditív a rizikom cukrovky typu 2,“ napísali autori v tlačovej správe.
Podľa posledných údajov cukrovka trápi vyše 370-tisíc Slovákov, čo predstavuje až 7 % obyvateľstva. Ročne na Slovensku pribudne 20-tisíc cukrovkárov. Aj keď sa dá cukrovka pomerne dobre liečiť, nebezpečné je jej nezachytenie, pričom pri neliečenej alebo nedostatočne liečenej cukrovke hrozí poškodeniu zraku, srdcovo-cievneho systému, obličiek či nervov. Dochádza aj k zlému hojeniu rán.
„Tieto výsledky poskytujú nový dôkaz v kontexte súčasných diskusií o potrebe zníženia používania dusitanových prísad v spracovanom mäse v potravinárskom priemysle a mohli by podporiť potrebu lepšej regulácie kontaminácie pôdy hnojivami. Medzičasom už niekoľko orgánov verejného zdravotníctva na celom svete odporúča občanom, aby obmedzili konzumáciu potravín obsahujúcich kontroverzné prísady, vrátane dusitanu sodného,“ uvádzajú vedci.
Vedci ale priznávajú, že štúdia má viaceré obmedzenia. Vedci neboli schopní odkontrolovať pravosť údajov, ktoré im účastníci nahlasovali. Taktiež priznávajú, že do štúdie sa prihlásilo viac mladých ľudí a veľa žien, ktoré sa stravujú zdravšie. Vzorka teda nemusí zodpovedať údajom v populácii.
Sporné zlúčeniny
Miami Herald pripomína, že dusitany sú prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny, ktoré sú rozšírené v životnom prostredí a nachádzajú sa aj v potravinách rastlinného pôvodu.
Využívajú sa tiež pri výrobe hnojív a pri spracovaní mäsa, vďaka čomu majú predĺžiť jeho životnosť.
Výrobcovia dlhodobo čelia tlaku, aby dusitany odstránili zo svojich výrobkov alebo ich nahradili zdravšou alternatívou. O ich škodlivosti hovoria viaceré štúdia, napríklad nedávna, ktorá ich častú konzumáciu spája s rakovinou.
„Dusitany a dusičnany sú fascinujúce zlúčeniny, ktoré sú skvelým príkladom veľkého problému vo výskume výživy – niektorí ľudia veria, že sú zdravé a zlepšujú zdravie srdca, a preto propagujú potraviny bohaté na dusičnany, ako je červená repa, a niektorí ľudia veria, že zvyšujú riziko rakoviny a mnohých iných chorôb,“ uviedol pre The Telegraph Gunter Kuhnle, profesor výživy a potravinárstva na Univerzite v Readingu.
„Obe sú podložené dôkazmi a pre vedcov a spotrebiteľov je veľmi ťažké orientovať sa vo faktoch. To je umocnené politickými a komerčnými záujmami zakázať dusitany a dusičnany a podporovať alternatívy bez dusičnanov,“ uviedol.
Dodal, že podľa neho štúdia nepreukazuje, že dusitany sú zodpovedné za zvýšené riziko cukrovky typu 2.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Miami Herald, The Telegraph