Niektorí ľudia sú pre kliešte odpudiví. Tajomstvo je v tvojej krvnej skupine

  • S novým zistením prišli vedci z Masarykovej univerzity v Brne
  • Tiež zistili, že prisatie nevedie len ku kliešťovej encefalitíde, ale môže spôsobiť aj alergiu
kliest
Ilustračný obrázok Unsplash/Erik Karits
  • S novým zistením prišli vedci z Masarykovej univerzity v Brne
  • Tiež zistili, že prisatie nevedie len ku kliešťovej encefalitíde, ale môže spôsobiť aj alergiu

Nielen ľudia so psami, ale aj rodičia sa boja kliešťov, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Vedci z Masarykovej univerzity v Brne však zistili, že ľudia s konkrétnou krvnou skupinou sa týchto nepríjemných tvorov báť nemusia, keďže o nich nemajú záujem. 

Ako uvádza portál TN.cz, najčastejšie kliešte napádajú osoby s krvnou skupinou A. Menej problémov majú ľudia s krvou AB alebo 0 a úplne najlepšie sú na tom ľudia s krvnou skupinou B. Vedci tiež zistili, že prisatie nevedie len ku kliešťovej encefalitíde, ale môže spôsobiť aj alergiu na červené mäso.

S touto alergiou má skúsenosť 72-ročný Randy Rayborn zo Severnej Karolíny, ktorý podľa webu npr.org zistil, že má alergiu počas jesene 2019. Muž sa mal prebudiť s bolesťami a nevoľnosťou.

Ukázalo sa, že mužovi uškodil fakt, že v blízkosti jeho domova sú kliešte premnožené. Išlo o kliešte, ktoré sa hostili najmä na jeleňoch. Súvislosť medzi kliešťom a alergiou na červené mäso potvrdila aj Americká gastroenterologická asociácia. 

Hlavná sezóna už klope na dvere

Hlavná sezóna kliešťov začne už skoro, v roku 2022 pred ňou slovenskí hygienici varovali na konci apríla, pričom aktivitu tvorov zaznamenali už vo februári. Hygienici tiež pre zvýšený nárast kliešťovej encefalitídy odporúčali zváženie možnosti očkovania.

„Kliešť lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch do nadmorskej výšky 600 až 800 metrov. V posledných rokoch sa však začali objavovať aj vyššie v horských oblastiach, aj do výšky 1 000, ojedinele dokonca 1 400 metrov nad morom,“ informovala Júlia Adamčíková z Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR.

Infikované kliešte prenášajú najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. „Prisatého kliešťa si nemusíte všimnúť, pokiaľ ide o drobnú, prehliadnuteľnú larvu alebo nymfu,“ uviedla Jana Kerlik z Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici. Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie Váhu a Trenčiansky kraj, dnes je to Žilinský a Banskobystrický kraj.

Podľa Jany Kelrlik sa pred kliešťovou encefalitídou vieme na rozdiel od boreliózy chrániť očkovaním. Očkovanie poskytuje účinnú ochranu, no chráni iba pred kliešťovou encefalitídou, nechráni pred samotným prisatím kliešťa a ani pred lymskou boreliózou, ktorú prenáša časť kliešťov na území Slovenska.

Preto sa zaočkované osoby musia naďalej snažiť minimalizovať riziko prisatia kliešťa, respektíve prisaté kliešte odstrániť z tela bezodkladne a odporúčaným spôsobom

Hygienici však upozorňujú, že okrem infikovaných kliešťov sa kliešťovou encefalitídou môžeme nakaziť aj niektorými potravinami, pričom rizikové môžu byť najmä nepasterizované výrobky z kozieho a ovčieho mlieka. Takmer 20 percent prípadov v minulom roku súviselo práve s konzumáciou kozieho a ovčieho nepasterizovaného mlieka a výrobkov z neho.

Ako sa pred kliešťom ochrániť?

V prvom rade je potrebné vyhýbať sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, pričom ide o okraje lesov, porasty tráv alebo krovie.

Počas prechádzok v prírode je skvelou voľbou vhodné oblečenie, ktoré prekrýva čo najväčšie časti tela. Ide o dlhé nohavice, ponožky, no odborníci tiež odporúčajú svetlejšie farby, na ktorých je parazit viditeľnejší.

Po ruke by si mal mať aj repelent a po prechádzke sa poriadne prekontrolovať a osprchovať. Pri kontrole by si mal dbať najmä na vlasovú časť hlavy, slabiny a podpazušie, priestor za ušami, podkolennú jamku a intímne partie.

Zdroje: TN.cz, Npr.org, ÚVZ SR

Najnovšie videá

Trendové videá