Ak nebudeš mať deti, v starobe to neoľutuješ. Nová štúdia vyvrátila zažitý mýtus
- Bezdetní ľudia často počúvajú výčitky
- Nová štúdia však ukazuje, že ľudia bez detí sú rovnako šťastní
- Väčšie obavy spôsobuje úbytok obyvateľstva
- Bezdetní ľudia často počúvajú výčitky
- Nová štúdia však ukazuje, že ľudia bez detí sú rovnako šťastní
- Väčšie obavy spôsobuje úbytok obyvateľstva
Aj napriek tomu, že v dnešnej dobe je čoraz bežnejšie nemať deti, vo svete stále prevláda o takomto rozhodnutí negatívny konsenzus. Ak patríš medzi tých, ktorí po vlastnom potomstve netúžia, určite si si už vypočul zopár výčitiek od svojho okolia. Tí, ktorí bezdetnosť neuznávajú, často tvrdia, že „bez detí ti bude smutno“.
Nový výskum však naznačuje presný opak. Na štúdiu uverejnenú v časopise PLOS ONE a vykonanú Michiganskou univerzitou (MSU) upozornil portál Futurism. Jej výsledky ukazujú, že ľudia, ktorí odignorovali svoje „biologické hodiny“ a rozhodli sa nemať deti, nie sú o nič viac nešťastní než tí, ktorí ich mali.
Hlavným zámerom štúdie bolo odhaliť, aké percento ľudí nemá a ani v budúcnosti neplánuje splodiť žiadne potomstvo. Podľa výsledkov zozbieraných formou dotazníka na vzorke 1 000 obyvateľov štátu Michigan nechce mať žiadne deti približne každý piaty Američan.
Demografia amerického štátu je porovnateľná so zložením obyvateľstva Spojených štátov ako celku, čo znamená, že podobné percento bezdetných sa objavuje naprieč celou krajinou. V reálnych číslach by tak išlo o približne 50 až 60 miliónov Američanov bez potomstva.
Bez výčitiek
Zaujímavejším zistením vedcov však bolo, že starší dospelí, ktorí svoj plán nemať deti naplnili, nemajú ohľadom tohto rozhodnutia žiadne výčitky. „Mnoho dospelých je bez detí a nezdá sa, že by existovali rozdiely podľa veku, vzdelania alebo príjmu,“ povedal Zachary Neal, docent psychológie na MSU a spoluautor štúdie, ktorého cituje oficiálna stránka univerzity.
„Nenašli sme žiadny dôkaz, že bezdetní dospelí pociťujú viac výčitiek ako tí, čo deti mali. V skutočnosti bolo u rodičov o niečo viac pravdepodobné, že na svojom živote by chceli niečo zmeniť,“ dodal.
Obyvateľov ubúda
Štúdie podobné tej z MSU alebo štúdii britského ekonóma Jamesa Pomeroya zverejnenej v Les Échos, o ktorej sme ťa v minulosti informovali, však načrtajú svetu pomerne pochmúrnu budúcnosť. Zdá sa, že časom populácia Zeme začne starnúť a v konečnom dôsledku aj vymierať.
Otázkou zostáva, kedy sa tak začne diať. Podľa Pomeroya by mal byť pokles populácie viditeľný už v roku 2043, a teda len o dve ďalšie dekády.
Je však nutné dodať, že predikcie britského ekonóma sa vymykajú tým všeobecne uznávaným a to pre započítanie rôznych ekonomických faktorov, ktoré zvyknú byť relatívne nevyspytateľné.
Podľa OSN sa ľudstvo výrazného úbytku obyvateľstva zatiaľ nemusí obávať. Trend rastu by mal pokračovať aspoň do prelomu 21. a 22. storočia, pričom by už v roku 2092 malo na svete žiť 10 miliárd ľudí, uvádza report z minulého roka.
Aj Spojené národy však uznávajú, že rast obyvateľstva sa postupne spomaľuje, z časti aj pre trend bezdetnosti.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Futurism, PLOS ONE, MSU, Les Échos, OSN