Ak padne Ukrajina, na rade je Slovensko. Naše zásady sme vymenili za ruskú ropu a plyn, hovorí Heger
- Premiér Eduard Heger diskutoval na Svetovom ekonomickom fóre
- Poznamenal, že ak Ukrajina padne, na rade je Slovensko
- Nové štáty v EÚ sú vítané, vraví
- Premiér Eduard Heger diskutoval na Svetovom ekonomickom fóre
- Poznamenal, že ak Ukrajina padne, na rade je Slovensko
- Nové štáty v EÚ sú vítané, vraví
Svetoví lídri debatovali na panelovej diskusii s názvom Európska jednota v neusporiadanom svete vo švajčiarskom Davose. Premiér Eduard Heger na tomto stretnutí varoval, že ak Rusko vo vojne proti Ukrajine zvíťazí, bude postupovať ďalej a môže ohroziť aj Slovensko, informuje TASR.
„Je dôležité, že (Ukrajinci) sú našimi susedmi a my sme plne na ich strane, (je dôležité), aby zvíťazili a zachovali si svoju demokraciu a suverenitu,“ zdôraznil Heger.
„Ďalší na rade sme my. Ak (Ukrajinci) nezvíťazia, vieme, že Rusko pôjde ďalej, čiže je to skutočne veľmi dôležité a musíme to chápať, najmä v Európskej únii,“ povedal slovenský premiér.
Predseda vlády podporuje vstup nových štátov do EÚ
Premiér Eduard Heger počas tohto stretnutia uviedol, že štáty, ktoré chcú byť súčasťou Európskej únie a dokážu naplniť kritériá jej členstva, sú vítané. Podľa jeho slov ide je príležitosť pre celú Úniu.
TASR uvádza, že premiér počas diskusie vo švajčiarskom Davose podotkol, že aj Slovensko takmer „zmeškalo vlak“ európskej integrácie v roku 1998. Navrhuje, aby Európska komisia pomohla Ukrajine tak, ako to urobila v prípade nášho štátu.
Heger chápe obavy z urýchľovania vstupného procesu
Predseda vlády SR podčiarkol, že Ukrajina je ochotná plniť kritéria pri vstupe do EÚ. Nesnaží sa ich uľahčiť, ale potrebuje pomoc, podobne ako aj krajiny západného Balkánu, Gruzínsko a Moldavsko. „Pomáhajme týmto štátom a keď budú pripravené, môžu vstúpiť do Európskej únie,“ povedal Heger.
Eduard Heger podľa vlastných slov sám rozumie tomu, že sa niektoré štáty obávajú urýchliť proces vstupu do EÚ. Poznamenal však, že „aj krajiny, ktoré majú záujem vstúpiť do EÚ, musia pochopiť, že súčasťou EÚ sa môžu stať len vtedy, ak budú akceptovať naše pravidlá a kritériá“.
Slovenského premiéra citovalo aj CNN, ktoré uvádza, že Ukrajina počas posledných rokov prehĺbila svoje ekonomické a politické vzťahy so Západom. Na základe toho Kyjev vyjadril túžbu po členstve v Európskej únii. Proces vstupu však zvyčajne trvá niekoľko rokov. Pred tým, ako sa daný štát zapojí do rokovaní, musí totiž naplniť prísne kritéria.
Niektorí súčasní lídri EÚ odmietli myšlienku, že by sa jej členstvo mohlo v dôsledku invázie urýchliť. Hegerove slová o pomoci východným štátom na to narážajú. Napríklad holandský premiér Mark Rutte v marci podotkol, že „neexistuje nič také ako zrýchlený vstup“.
Závislosť od ropy a plynu z Ruska
Jednou z hlavných tém Svetového ekonomického fóra, ktorého sa predseda vlády zúčastnil, bola závislosť európskych štátov od ruskej ropy a zemného plynu.
„Na príliš dlhý čas sme vymenili naše zásady za lacný plyn a ropu. Kompromisy s prezidentom Putinom spôsobili vojnu na Ukrajine a Ukrajinci teraz prelievajú vlastnú krv za naše hodnoty, aby sme my nemuseli,“ vyhlásil Heger a zdôraznil, že kľúčová diverzifikácia zdrojov nerastných surovín bude fungovať iba v prípade jednotného postupu celej Únie.
„Musíme sa pozrieť na to, ako prispôsobiť plynovú a ropnú infraštruktúru tak, aby sme mali zabezpečené dodávky v potrebnej miere a za únosnú cenu,“ povedal premiér. Taktiež podotkol, že krajiny musia zabezpečiť spoľahlivého dopravcu surovín zo západu na východ.
Heger varoval pred ruskou hrozbou aj v BBC
Predseda vlády sa začiatkom mesiaca zúčastnil aj relácie HardTalk, ktorá je programom britskej televízie BBC. Počas rozhovoru poznamenal, že čím viac sa Ukrajincom darí, tým je menšia pravdepodobnosť, že konflikt zasiahne i Slovensko.
„Bojujú za naše hodnoty. Vieme, že ak padnú, tak sme ďalší na rade,“ uviedol Heger. Vysvetlil, že Ukrajinci bojujú i za slobodu a demokraciu. Slovensko preto robí všetko, čo môže, aby Ukrajina dotiahla boj proti ruskému agresorovi do úspešného konca.
Zdroje: TASR, CNN, BBC