Ak plánuješ novoročnú diétu, vyhni sa radám od známych celebrít a influencerov, vyzývajú odborníci

  • Odborníci varujú, aby si sa nechal zlákať výživovými radami influencerov
  • Môžu byť nebezpečné a spôsobiť viacero zdravotných problémov
tanier zelenina diéta
Pixabay/Bruno
  • Odborníci varujú, aby si sa nechal zlákať výživovými radami influencerov
  • Môžu byť nebezpečné a spôsobiť viacero zdravotných problémov

Speváčka Adele sa pred pár rokmi pochválila novou štíhlou figúrou. I keď už je to nejaký čas, mnohí ľudia sa ňou inšpirujú ešte aj dnes. Jej diéta zahŕňala smutných tisíc kalórií denne. Už vtedy experti upozorňovali, že takéto chudnutie je neudržateľné a nebezpečné. Mnohí ľudia sa však nikdy nepoučia a stále veria, že čo je vhodné pre ich celebritu, je vhodné aj pre nich.

Dietológovia často čelia nezmyselným diétam na chudnutie, ktoré ich pacienti alebo klienti počuli na sociálnych sieťach. Tento trend sa najviac prejavuje po novoročných oslavách, keď sa mnohí z nás snažia rýchlo zbaviť prebytočných kilogramov.

„Existujeme v podivnej dobe, kde jednotlivci, ktorí nemajú takmer žiadne diétne alebo lekárske vzdelanie, môžu masám ponúkať rady v oblasti výživy a životného štýlu,“ uviedla pre Daily Mail dietologička Alexia Dempsey.

Takíto ľudia, ktorí nemajú potrebné odborné školenia ako registrovaní dietológovia či certifikovaní odborníci v oblasti výživy, často presadzujú svoje vlastné názory o zdraví, namiesto rád založených na dôkazoch a dlhoročnej klinickej praxi.

Podľa dietologičky Jennifer Low je však celkom pochopiteľné, prečo sa ľudia nechávajú zlákať radami influencerov a celebrít. „Diéty sú obzvlášť atraktívne, keď ich propaguje niekto, koho zbožňujeme a o kom si myslíme, že má dokonalý život.“ 

Ľudia tiež často túžia po rýchlych výsledkoch, avšak realita väčšinou nezodpovedá našim očakávaniam. Zdravotné následky rýchleho chudnutia môžu byť vážne a viesť až k poruchám príjmu potravy.

Influencerov si nemýľ s odborníkmi

V roku 2023 Britská dietetická asociácia (BDA) zaznamenala niekoľko bizarných trendov v oblasti stravovania, ktoré zahŕňali napr. surovú čistiacu diétu, džúsové diéty, špeciálnu diétu pre mäsožravcov, ako aj vaječnú a vodnú pôstnu diétu.

Caroline Bovey, dietologička a predsedníčka BDA, povedala: „Väčšina z nás by si nevzala liek na riešenie zdravotného stavu bez toho, aby vyhľadala lekársku pomoc alebo nebola presvedčená, že bol riadne otestovaný.“

„A predsa sú niektorí z nás presvedčení, aby úplne zmenili to, čo jeme, často cez noc, na základe niečoho, o čom niekto s veľmi malou, ak vôbec nejakou výživovou expertízou hovorí, že pre neho funguje.“

Podľa nej môže takéto správanie podnecovať poruchy stravovania, ktoré sa potom ľahko vyvinú do klinickej poruchy príjmu potravy. „Mnohí moji klienti v skutočnosti uvádzajú takéto diéty ako začiatok svojej poruchy príjmu potravy.“

Slovenský internet postavila nedávno do pozoru diéta Dominiky Cibulkovej, ktorá sa po dvoch tehotenstvách rozhodla zhodiť prebytočné kilogramy. Drastickou diétou sa jej po 6 týždňoch síce podarilo schudnúť 6 kilogramov, no odborník pre Nový čas pre ženy vyjadril vážne obavy.

Cibulkovej celkový príjem energie je 1 200 kalórií. Avšak bazálny metabolizmus priemernej ženy v jej veku sa pohybuje okolo 1 400 kalórií. Bazálny metabolizmus predstavuje energetický objem, ktorý telo spotrebuje v stave pokoja. Ide teda o počet kalórií, ktorý spáliš, aj keď ležíš bez pohnutia v kóme.

V prípade Cibulkovej diéty sa príjem energie pohyboval pod úrovňou jej bazálneho metabolizmu, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľné a nebezpečné. 

Vyvážená strava

Podľa odborníkov z BDA môže pôst a extrémne diéty, ktoré sú charakteristické obmedzením alebo úplným vylúčením určitých druhov potravín, zvýšiť riziko nutričných nedostatkov, čo môže negatívne vplývať na celkové zdravie.

Zdravé stravovanie
zdroj: Unsplash/Brooke Lark

Ak pri redukcii hmotnosti vynecháš napr. sacharidy, môžeš síce znížiť celkový príjem kalórií, ale súčasne znížiš aj príjem vlákniny. To má za následok narušenie črevnej mikroflóry, zažívacie problémy, ako je zápcha, či deficit vitamínov skupiny B.

Počas drastických diét môže dôjsť k rýchlemu úbytku hmotnosti, avšak väčšinou ide len o stratu vody a glykogénu, teda nie o tuk. Častými sprievodnými javmi sú únava, závraty a nedostatok energie.

Ak ti záleží na tvojom zdraví, podľa BDA je najlepším riešením vyvážená strava s aspoň piatimi porciami zeleniny a ovocia denne. K tomu pridaj malé porcie celozrnných sacharidov, chudé mäso, ryby, strukoviny a mliečne výrobky. Vyhýbaj sa alkoholu a nápojom s obsahom cukru. Ak potrebuješ schudnúť, stav na primeraný kalorický deficit a pridaj akýkoľvek pohyb.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Daily Mail, BDA, Novy čas pre ženy, DM

Najnovšie videá

Trendové videá