Ak podnikáš, čakaj od daniarov záhadnú poštu. Dostane ju len elitná skupina

  • Finančná správa hodnotí podnikateľov cez takzvaný index daňovej spoľahlivosti
  • Stačí sa držať týchto zásad a budú ťa považovať za spoľahlivého
Daňový úrad tabuľky a vyplnenie daňového priznania.
Ilustračné foto TASR/MIlan Kapusta, TASR/Radovan Stoklasa
  • Finančná správa hodnotí podnikateľov cez takzvaný index daňovej spoľahlivosti
  • Stačí sa držať týchto zásad a budú ťa považovať za spoľahlivého

Ak živnostník platí dane a dodržuje pravidlá, Finančná správa ho vníma ako dôveryhodného. Podľa nich sa dôveryhodnosť podnikateľov meria pomocou indexu daňovej spoľahlivosti.

Živnostníci a daňoví poradcovia však často nevedia, na základe čoho sa tento index určuje. Pozri sa na to, aké sú kritériá na určenie indexu daňovej spoľahlivosti. Ak ich spĺňaš, čaká ťa niekoľko zaujímavých benefitov.

Cieľom je motivovať, nie trestať

Finančná správa (FS) využíva index daňovej spoľahlivosti ako nástroj, ktorý má pomáhať klientom. Hlavným zámerom tohto indexu je podporovať podnikateľov, aby dobrovoľne plnili svoje daňové povinnosti a odmeňovať ich za zodpovedné správanie voči štátu.

Ako informuje FS na svojej webovej stránke, podobné motivačné metódy využívajú aj daňové úrady v iných krajinách, ako sú Maďarsko, Litva a Estónsko.

Pri hodnotení daňových subjektov sa Finančná správa opiera o objektívne, transparentné a nezávislé kritériá. Na základe týchto hodnotení určuje, ktoré daňové subjekty sú veľmi spoľahlivé alebo spoľahlivé a poskytuje im určité výhody.

Ak daňový subjekt správne plní svoje povinnosti, ako napríklad včasné podávanie daňových priznaní, spolupracuje pri daňovej kontrole a včas rieši možnú platobnú neschopnosť prostredníctvom odkladu platby dane alebo platenia dane v splátkach, nemal by získať negatívne hodnotenie.

Index daňovej spoľahlivosti slúži skôr na motiváciu než na trestanie. Daňový subjekt vie, prečo dostal také hodnotenie, aké dostal. Ak s hodnotením nesúhlasí, môže podať námietku ako opravný prostriedok.

Koho sa toto hodnotenie týka?

Finančná správa nehodnotí všetky daňové subjekty. Hodnotenie sa týka len podnikateľov. To znamená právnické osoby, ktoré majú príjmy z podnikania, a fyzické osoby s príjmami z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Títo podnikatelia musia byť zaregistrovaní na dani z príjmov aspoň dva roky pred koncom roka, v ktorom sa hodnotenie vykonáva. Nemôžu mať prerušenú registráciu na daň z príjmov, nesmú byť v konkurze ani v likvidácii.

Fyzické osoby musia v daňovom priznaní za rok 2022 uviesť nenulové príjmy z podnikania alebo vykázať stratu z podnikania.

Daňové subjekty na účely indexu daňovej spoľahlivosti sa delia na:
  • vysoko spoľahlivé – ak má daňový subjekt pridelených najviac 10 bodov vrátane a zároveň spĺňa podmienku ekonomického ukazovateľa, t. j. vypočítaná efektívna daňová sadzba je väčšia ako hraničná hodnota efektívnej daňovej sadzby,
  • spoľahlivé – ak má daňový subjekt pridelených viac ako 10 a zároveň menej ako 25 bodov, t. j. do 24 bodov, alebo ak má daňový subjekt pridelených najviac 10 bodov vrátane a zároveň nie je splnená podmienka ekonomického ukazovateľa, t. j. vypočítaná efektívna daňová sadzba je nižšia ako hraničná hodnota efektívnej daňovej sadzby,
  • menej spoľahlivé – ak má daňový subjekt pridelených 25 bodov a viac,
  • nehodnotené – ak nespĺňa podmienky pre zaradenie do množiny hodnotených subjektov.

Aké benefity môžeš získať?

Finančná správa cez index daňovej spoľahlivosti poskytuje výhody tým daňovým subjektom, ktoré hodnotí ako spoľahlivé alebo veľmi spoľahlivé. Tieto subjekty majú právo na rôzne benefity. Niektoré z týchto benefitov pramenia priamo zo zákonov, zatiaľ čo iné určuje sama Finančná správa.

Daňové subjekty, ktoré sú len spoľahlivé, môžu využívať iba tie benefity, ktoré stanovuje Finančná správa.

Naopak, tie subjekty, ktoré sú hodnotené ako menej spoľahlivé, sú motivované zlepšiť svoje správanie tým, že nemajú prístup k týmto výhodám. V takýchto prípadoch môže finančná správa týmto subjektom uložiť určité obmedzenia.

Čo sa týka poskytnutých benefitov, ide napríklad o vydanie potvrdenia o stave osobného účtu v lehote do 15 dní, dohodnutie miesta výkonu daňovej kontroly s daňovým subjektom alebo vyhovenie žiadosti o zníženie zloženej zábezpeky na spotrebnú daň po splnení zákonom stanovených podmienok. Celý zoznam benefitov nájdeš tu

Zdroj: Finančná správa SR

Najnovšie videá

Trendové videá