Ak potrebuješ cestovať, do týchto krajín ťa bez problémov pustia

  • Do Poľska, Chorvátska či Francúzska môžeš na 24 hodín vycestovať bez potreby testu či karantény
  • Pravidlá však platia len pre podnikateľov, ktorí cestujú do zahraničia kvôli biznisu
hraničný prechod
FOTO:TASR/Jaroslav Novák
  • Do Poľska, Chorvátska či Francúzska môžeš na 24 hodín vycestovať bez potreby testu či karantény
  • Pravidlá však platia len pre podnikateľov, ktorí cestujú do zahraničia kvôli biznisu

Od štvrtka už platí pravidlo, že ak na 24 hodín vycestuješ do jednej z ôsmich určených krajín, netreba ísť do štátnej karantény a nie je potrebný ani test. To však platí len na slovenskej strane. Poľsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Švajčiarsko, Francúzsko a Nemecko však majú aj naďalej zavedené určité povinnosti pri prechode hraníc. 

Už v pondelok pri predstavovaní ďalšej fázy uvoľňovania premiér Igor Matovič povedal, že 24-hodinové výlety do určitých krajín budú slúžiť najmä kvôli obchodným stykom. Pozreli sme sa teda na to, čo potrebuješ, aby ťa do vytypovaných ôsmich krajín pustili robiť biznis.

Poľsko: Stačí pozvánka

Ak ti na biznis výlet v Poľsku stačí 24 hodín, bude ti stačiť potvrdenie od spoločnosti, s ktorou ideš rokovať či obchodovať. Na hraniciach sa potom preukážeš potvrdením o tom, že musíš byť na stretnutí prítomný a zároveň živnostenským listom, či pracovnou zmluvou. 

Poliaci pri takýchto návštevách nevyžadujú negatívny test na koronavírus a neplatí tu ani povinnosť ísť do štátnej karantény. V Poľsku dĺžka pobytu nie je ohraničená, no daj si pozor cestou domov. Ak sa nevrátiš do 24 hodín, už sa na teba vzťahuje povinná karanténa.

Krakov, Poľsko
zdroj: Pixabay.com/Dimitris Vetsikas

Maďarsko: Bez obmedzení

K našim južným susedom môžeš cestovať na 24 hodín bez akýchkoľvek obmedzení. To znamená, že ak svoj biznis trip stihneš vybaviť za jeden deň, nepotrebuješ žiadny test, ani potvrdenie od svojich obchodných partnerov. Do Maďarska tak môžeš ísť nielen rokovať či nakupovať tovar, ale aj pozrieť rodinu či urobiť si výlet len tak.

O vstupe do Maďarska si prečítaj TU >> Maďarsko povoľuje a Slováci sa môžu radovať, od piatka nám južný sused umožní vstup na 24 hodín

Budapešť, Maďarsko
zdroj: Foto: Pixabay.com/hince

Chorvátsko: Biznis a jachty

Ekonomické dôvody alebo iné hospodárske záujmy v Chorvátskej republike (pozývací list) sú jednou z podmienok vstupu na územie Chorvátska. V preklade to znamená, že aj do tejto krajiny môžeš vycestovať na obchodné stretnutie, či iné podnikateľské účely.

Stačí na hraniciach dokázať, že ideš vykonávať ekonomickú činnosť a je v podstate jedno, ako to urobíš. Môže to byť zmluva, živnostenský list, alebo pozvánka od firmy v Chorvátsku.

Chorvátsko je však otvorené aj pre dovolenkárov. Stačí sa preukázať vlastníckym listom, lízingom alebo zmluvou o prenájme lode či nehnuteľnosti. Postačí však aj potvrdenie o rezervácii a zaplatení ubytovania v Chorvátsku. Režim na chorvátskych hraniciach sa však má ešte zmierniť. Viac si o tom prečítaj v tomto článku:

Chorvátsko otvorí koncom mája hranice pre cestujúcich zo Slovenska. K moru sa dostaneme expresne rýchlo

Prístav Hvar, Chorvátsko
zdroj: Foto: Pixabay.com/Zdeno Kittler

Česko: Len s testom

Česká republika povoľuje vstup Slovákom na svoje územie ak preukázateľne cestujú za účelom výkonu ekonomickej činnosti (až na 72 hodín). Musia sa však preukázať negatívnym RT-PCR testom na prítomnosť koronavírusu, ktorý nie je starší ako štyri dni.

Ak potrebuješ ísť do Česka na dlhší čas, tiež je potrebný test a preukázanie účelu cesty. V tomto prípade nie je presne definované, aký dôkaz treba predložiť. Môže to byť pozvánka, zmluva, alebo čokoľvek iné, čo dokazuje, že do Česka potrebuješ ísť.

Švajčiarsko: Takmer nemožné

Momentálne sa do Švajčiarska dá dostať len osobným autom cez Rakúsko, alebo súkromným lietadlom. Autom však nie je úplne možné vybaviť pracovnú cestu za jeden deň, ale pozrime sa na to aj tak.

Švajčiarsko povoľuje vstup na svoje územie osobám, ktoré majúprávo slobodného pobytu osôb (EÚ) ak majú vo Švajčiarsku pracovné povinnosti a sú vo Švajčiarsku prihlásení. Odporúčame teda zistiť si konkrétne podmienky vstupu na územie Švajčiarska, keďže tento štát nie je členom EÚ a vstup do krajiny upravuje inak. Pri vstupe do Švajčiarska tak nestačí dôkaz o vykonávaní ekonomickej činnosti, ale aj prihlásenie.

Matterhorn, Švajčiarsko
zdroj: Pixabay.com/Claudia Beyli

Nemecko a Francúzsko: Žiadny biznis

Nemecko si momentálne svoje hranice stráži a povoľuje vstup na svoje územie len pracovníkom s pracovnou zmluvou a potvrdením, že absolvujú dvojtýždňovú karanténu. 24-hodinové biznis cesty tak do Nemecka nie sú možné.

Podobne postupuje aj Francúzsko. Od 20. mája 2020 môžu do Francúzska vstupovať len vyslaní pracovníci a sezónni zamestnanci. Pri vstupe do Francúzska sa vyslaní pracovníci, ktorí sú občanmi členských štátov EÚ musia preukázať dokladom, ktorí potvrdzuje neodkladnosť ich vyslania na prácu spolu s potvrdením o ich vyslaní, v zmysle francúzskych pracovno-právnych ustanovení. To znamená, že výnimka neplatí pre podnikateľov, ale len zamestnancov firiem, ktorí potrebujú vycestovať.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: MinisterstvoZahraničnýchVecí

Najnovšie videá

Trendové videá