Ak Rusko požiada Čínu o dodávky zbraní, bude to mať následky, varujú USA
- Kremeľ mal požiadať Čínu o pomoc, konkrétne vo forme dodávky zbraní
- Moskva sa spolieha, že im Peking pomôže prekonať zásahy do ekonomiky
- Počas Putinovho pobytu v Číne zverejnili obaja lídri 5-tisíc slov dlhé vyhlásenie o ich „priateľstve bez hraníc"
- Kremeľ mal požiadať Čínu o pomoc, konkrétne vo forme dodávky zbraní
- Moskva sa spolieha, že im Peking pomôže prekonať zásahy do ekonomiky
- Počas Putinovho pobytu v Číne zverejnili obaja lídri 5-tisíc slov dlhé vyhlásenie o ich „priateľstve bez hraníc"
Ukrajina sa aj naďalej bráni proti ruskej invázii, ktorá pretrváva už viac ako dva týždne. Ako pre Ukrajincov, tak aj pre Rusko je tento konflikt výrazne náročný. Portál Financial Times zverejnil správu, že Kremeľ mal požiadať Čínu o pomoc, konkrétne vo forme vojenskej podpory. Tvrdia to predstavitelia Spojených štátov amerických.
Putinov hovorca Dmitrij Peskov však na tlačovej besede špekulácie o dodávkach zbraní z Číny poprel. „Rusko má dostatok svojich vlastných prostriedkov na zabezpečenie pokračovania operácie. Ako sme už uviedli, ide podľa plánu a bude dokončená načas a v plnom rozsahu,“ povedal Peskov novinárom, cituje ho BBC.
Ak sa Čína rozhodne pomôcť, bude to mať následky
BBC uvádza, že Čína voči týmto tvrdeniam nezaujala jasný postoj. Obvinila však USA z toho, že o Číne šíri zlomyseľné dezinformácie. Poradca pre národnú bezpečnosť prezident Joe Bidena Jake Sullivan v rozhovore pre CNN ohlásil, že s Pekingom priamo komunikujú.
„S Pekingom udržiavame priamu súkromnú komunikáciu ohľadom toho, že za prípadnú snahu pomôcť Rusku vyhnúť sa rozsiahlym sankciám či prípadné zásobovanie Ruska, budú určite musieť niesť následky,“ povedal Sullivan pre CNN.
Obvinenia odmietajú
Čína sa voči obvineniam ohradila a oznámila, že Moskva ich o žiadnu podporu v podobe vojenského materiálu nepožiadala. Dnes sa mali predstavitelia USA a Číny stretnúť na rokovaní v Ríme. Toto vyhlásenie však Čína zverejnila ešte predtým. Podľa slov čínskeho hovorcu ministerstva zahraničia má Peking aj naďalej konštruktívnu úlohu pri podpore mierových rozhovorov, informuje TASR.
CNBC uvádza, že v otázke pomoci Rusku sa Čína bude sústrediť na jej vlastné záujmy. Podľa americkej vlády bude jej rozhodnutie nesmierne dôležité. Čína je schopná Rusku do istej miery pomôcť vysporiadať sa so sankciami, ktoré naňho uvalil Západ.
Čína môže Rusko zachrániť
Investori sledujú, ako sa Čína rozhodne a či Rusku pomôže prekonať ekonomickú krízu. Ruské banky boli zasiahnuté pokutami Západu a rubeľ zažíva rekordný prepad. Moskva sa spolieha, že im Peking pomôže prekonať tieto zásahy do ekonomiky. Bývalý americký námestník koordinácie sankcií Richard Nephew však vyhlásil, že Čína chce mať aj naďalej možnosť obchodovať s Európou.
„Číňania budú vždy zvažovať svoje vlastné národné záujmy a stále majú značný záujem obchodovať s Európou a USA. Miera, ktorou sa zdá, že Čína podkopáva sankcie uvalené Spojenými štátmi a Európou, má potenciál tieto ich záujmy nepriaznivo ovplyvniť,“ povedal Nephew pre CNBC.
To, ako sa Čína rozhodne, je otázne
Po ruskej invázii na Ukrajinu Čína nepokutovala Rusko tak, ako to spravili EÚ a USA. Na druhej strane sa však minulý týždeň ohľadom tejto vojny vyjadrila, že kríza na Ukrajine ich hlboko znepokojuje. Dodali, že spomínané trestanie Ruska ovplyvní celý svet.
Tri týždne pred vypuknutím vojny sa na Zimnej olympiáde stretli Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching. Počas Putinovho pobytu v Číne zverejnili obaja lídri 5-tisíc slov dlhé vyhlásenie o ich „priateľstve bez hraníc“. Aj napriek pochybnostiam ohľadom neutrality Číny sa Peking ponúkol ako sprostredkovateľ mierových rozhovorov v súvislosti s inváziou na Ukrajine.
Nezodpovedanou otázkou teda zostáva, do akej miery bude Čína ochotná odcudziť si Západ a riskovať tak úpadok vlastnej ekonomiky, aby pomohli Rusku. Informuje o tom Al Jazeera.
Čína nie je jediná, od koho Putin žiadal pomoc
Počas Ruskom rozpútanej vojny na Ukrajine sa Moskva obrátila aj na vojenskú pomoc od dobrovoľníkov. Ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že sa im ponúklo už 16-tisíc ľudí, najmä z Blízkeho východu. Pravdepodobne ide o občanov Sýrie, s ktorou Rusko dlhodobo udržiava dobré vzťahy a podporuje režim vodcu Bašára Asada.
Rusku taktiež pomáhajú špeciálne jednotky známe ako Vagnerova skupina. Toto komando malo za úlohu zneškodniť prezidenta Ukrajiny Volodmyra Zelenského. Okrem Vagnerovcov pôsobia na Ukrajine aj čečenské vojenské jednotky pod velením ich vodcu Razmana Kadyrova.
Zdroje: Financial Times, BBC, TASR, CNBC, Al Jazeera, CNN