Bohaté krajiny si lakomým hromadením vakcín koledujú o vznik nových pandemických vĺn. Ak to nezmenia, budú trpieť
- Hoci niektoré krajiny rušia vďaka miere zaočkovanosti opatrenia, iné nedokážu dosiahnuť ani 50 %
- V dôsledku nedostatku vakcín v chudobných krajinách sa ochorenie šíri aj v krajinách, ktoré ich majú dosť
- Hoci niektoré krajiny rušia vďaka miere zaočkovanosti opatrenia, iné nedokážu dosiahnuť ani 50 %
- V dôsledku nedostatku vakcín v chudobných krajinách sa ochorenie šíri aj v krajinách, ktoré ich majú dosť
Zaočkovanosť po celom svete pomaly stúpa, no podľa Our World in Data stále existujú krajiny, ktoré nedokážu prekročiť hranicu 50-percentnej zaočkovanosti. Vplýva na to viacero faktorov a jedným z nich môže byť aj nedostatok vakcín.
Aj napriek tomu, že niektoré krajiny nemajú čím očkovať, iné vakcíny hromadia. To má podľa Science Alert iba lokálny prínos. Vedci vytvorili 5-ročný model, ktorý ukázal, že keď silné krajiny rozdali 46 % svojich zásob krajinám s nízkymi alebo strednými príjmami, znížili tak mieru úmrtnosti. Zároveň to však vplýva aj na riziko výskytu nových variantov.
V súčasnosti je množstvo krajín, ktoré majú prístup k väčšine dostupných vakcín. Prioritou týchto štátov je očkovať svojich obyvateľov a zvyšovať bezpečnosť. Varianty delta a omikron sú však skvelým dôkazom toho, že v bezpečí nie je nikto, kým nie sú v bezpečí všetci. Krajiny by si preto nemali vyberať sólovú cestu, no viac sa prizerať na všeobecnú dostupnosť ochrany pred infekciou.
Trpia aj bohaté krajiny
Ukázalo sa, že v dôsledku nerovnosti vakcín majú krajiny s vysokými príjmami len dočasné a obmedzené výhody. Tieto rozdiely môžu viesť napríklad k skorším a masívnejším prepuknutiam nových vĺn. Ak by bolo prideľovanie vakcín strategickejšie, šírenie nových variantov by bolo obmedzenejšie.
Hoci bohaté krajiny vedú v trende zhromažďovania vakcín, tie chudobné celú situáciu kazia, pretože svojou nízkou mierou zaočkovanosti predlžujú pandémiu. Problémom je aj to, že tieto krajiny sú stále bohato navštevované a mnoho turistov ochorenie prinesie domov.
Pred globálnou nerovnosťou vakcín varovali už viacerí odborníci. Zdôraznili, že pandémia nepozná hranice a neberie do úvahy ekonomické zázemie krajiny, no nespravodlivé prideľovanie vakcín bude trápiť aj krajiny, ktoré ich majú dosť.
Do konca roka 2021 bolo po celom svete schválených približne 31 vakcín s približne 9 miliardami podaných dávok. To dokázalo, že očkovacia odpoveď populácie je skvelá, no dôležité je, aby platila všade. Odborníci teda pripomínajú, že zdieľanie vakcín pomôže nie len chudobným krajinám, ale aj tým bohatým.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Our World in Data, Science Alert