Ak sa na prácu necítiš, vieš ostať doma aj bez PN. Trend špeciálnych voľných dní na Slovensku rastie
- Okrem PN-ky či dovolenky spoločnosti poskytujú zamestnancom aj špeciálne dni
- Sick days sa dajú využiť na to, ak sa necítiš dobre
- Stačí dodržať zopár pravidiel

- Okrem PN-ky či dovolenky spoločnosti poskytujú zamestnancom aj špeciálne dni
- Sick days sa dajú využiť na to, ak sa necítiš dobre
- Stačí dodržať zopár pravidiel
Ak sa necítiš dobre, nemusíš automaticky ísť na PN-ku alebo si míňať dovolenku. V mnohých spoločnostiach majú pracovníci k dispozícii určitý počet dní na regeneráciu, známych ako „sick days“.
Využitie dňa na regeneráciu bez dodatočnej administratívy či návštevy lekára je už dnes možné v niektorých firmách, pričom istá časť vyžaduje predbežné oznámenie, no mnohé nie, informuje Trend.
Čo sú to sick days
Opýtali sme sa manažérky Ľubice Melcerovej z pracovného portálu Profesia, ako sa tento trend vyvíja a aké sú podmienky využitia týchto špeciálnych dní.
„Z údajov z portálu Platy.sk vyplýva, že za posledný rok ponúkalo sick days viac ako 15 percent zamestnávateľov. Je to starostlivosť o well-being zamestnanca a zabezpečí, aby v práci mohol podávať 100-percentný výkon,“ povedala.
Vysvetlila, že ak sa človek necíti dobre, je chorý, na prácu sa nedokáže naplno sústrediť, čo pri niektorých zamestnaniach môže byť aj nebezpečné, je lepšie ostať doma a chorobu vyležať aj v prípade, že nejde o vážny problém, ktorý už je potrebné riešiť PN.
„Treba ale dodať, že to nie je náhrada dovolenky. Sick days sú často využívané aj na prekonanie akútneho stavu a v oblastiach s menej dostupnou zdravotnou starostlivosťou aj na to, aby zamestnanec mal čas navštíviť svojho lekára,“ doplnila manažérka portálu Profesia.
Aké sú plusy a mínusy sick days
„Pre zamestnanca je najväčšia výhoda sick days v tom, že je to rýchlo uplatniteľný benefit, ktorý netreba nijak ,papierovo‘ dokladať ani ísť ráno k lekárovi. Nevýhoda je, že vo väčšine prípadov sú limitované počtom na dva či tri dni do roka, keďže riešia náhle zhoršenie zdravotného stavu,“ upozornila Ľubica Melcerová.
„Pri pohľade zo strany zamestnávateľa je výhoda, že sa zamestnanec vráti do práce v lepšom stave. Súvisí to aj s vyššou bezpečnosťou, napríklad, ak ide o prácu s ťažkými predmetmi, keď aj pri menšom probléme s chrbtom môže hroziť vážnejšie zranenie. Firmy považujú sick days za výhodu, keby to pre ne bola nevýhoda, tento benefit by neposkytovali,“ dodala na záver.
Existuje aj menštruačná dovolenka
Menštruačná dovolenka je výhodou, ktorá umožňuje pracovníčkam s bolestivými symptómami menštruácie alebo menopauzy pracovať na diaľku, vysvetľuje BBC. Táto výhoda je aktuálne na vzostupe, len minulý rok ju začalo využívať napríklad Španielsko.
Príznaky menštruácie sú rôznorodé a mnohé ženy sa snažia pracovať napriek nim, čo vedie k stratám produktivity a zanedbávaniu zdravia. Menštruačná dovolenka poskytuje priamy a schválený spôsob odpočinku, čo vedie k väčšej spokojnosti a efektivite v práci.
Existujú však aj obavy týkajúce sa dopadu takejto politiky na kultúru a možnosť pracovníkov využívať túto výhodu v praxi, najmä v prípade práce na diaľku.
Podniky a vlády prijímajú opatrenia na zlepšenie situácie žien v pracovnom prostredí vrátane oslobodenia menštruačných produktov od dane, poskytovania bezplatných hygienických potrieb vo verejných školách a podporovania liečby endometriózy.
Čítajte viac z kategórie: Lifehacking
Zdroje: Trend, BBC