Ak sa včas vy a väčšina Slovákov nespamätáte, v penzii budete živoriť (KOMENTÁR Radoslava Valka)

dôchodok peniaze
Pixabay/Wolfgang Eckert

Autor je generálny riaditeľ a väčšinový akcionár poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance.

Zhruba v tomto období, len pred dvomi rokmi, som sa nazdával, že práve toto by mohla byť vláda, ktorá prevezme zodpovednosť a odštartuje realizáciu nevyhnutných opatrení. Takých, ktoré sú síce späté s rizikom straty popularity, ale sú extrémne nevyhnutné. Po vyjadrení ministra práce už viem, že som sa hlboko mýlil a že ani toto nebude tá vláda, ktorá v dôchodkovom systéme napraví škody po Robertovi Ficovi. 

Pripomeňme si slová Milana Krajniaka: „A čo ak zletia akcie nadol o 20 percent len päť minút po tom, čo štát nariadi sporiteľovi, aby svoje úspory povinne previedol do negarantovaných fondov. Kto bude potom za to zodpovedný?“ 

Minister nám vlastne povedal, že hoci súčasná vláda nasľubovala vyriešiť veľa vecí, ostane len pri slovách – aspoň čo sa druhého piliera týka. Pre Slováka nič nové – politici totiž takmer vždy robili len to, čo im neohrozilo volebné preferencie, a to aj napriek tomu, že sporitelia trpia a situácia s dôchodkami je čoraz vážnejšia. Objasním prečo.

Počas komunizmu „bežal“ dôchodkový systém na tzv. priebežnom princípe. To znamená, že pracujúci odvádzajú odvody, ktoré sa okamžite použijú na vyplácanie súčasných penzií. V časoch, keď nebolo nezvyčajné vidieť v rodinách aj štyri deti, to mohlo fungovať, avšak dnes, keď už dve deti sú luxusom, tento princíp vyplácania dôchodkov nefunguje. 

Malý počet pracujúcich ľudí totiž len sotva dokáže uživiť veľký počet dôchodcov. Ide o veľký problém, na ktorý sa upozorňuje už dlhodobo, a ktorý si naplno uvedomovala aj pravicová vláda v roku 2005.

Zaviedla preto druhý pilier známy aj ako kapitalizačný. Ľudia, ktorí doň vstúpili, už penzistom zo svojich odvodov prispievali len polovicou, pričom druhú polovicu si odkladali na svoj súkromný dôchodkový účet zhodnocujúci sa na kapitálových trhoch. Tieto peniaze predstavovali súkromný majetok, ktorý je dokonca dedičný. 

A hoci to bol výborný nápad, ktorý funguje aj v západných krajinách, po tom, čo sa dostal k moci Robert Fico, spustil hon na II. pilier. Klamal verejnosť, že sporivý pilier je pre nich nevýhodný, aby docielili ich odchod a presun financií do Sociálnej poisťovne. Ficova stratégia však nevyšla, keďže mnoho ľudí v II. pilieri zostalo, a to aj preto, že už stihli vidieť pekné výsledky zhodnotenia financií.

Sociálna vláda boj ale nevzdala, a tak sa rozhodla pravidlá II. piliera meniť tak, aby boli menej výhodné pre sporiteľov a viac pre vládu. Napríklad začalo platiť, že peniaze odvádzané zo mzdy sa už nedelili na polovicu, ale na tretiny. To, že dve tretiny išli štátu a len tretina sporiteľovi, zrejme netreba dodávať. 

Bohužiaľ, ani tento krok však nebol najhorším, čo vtedy Fico a spol. spravili. Z môjho pohľadu najhorší krok zrealizovali po finančnej kríze v roku 2009, kedy zakázali všetkým správcom súkromných účtov vytvoriť stratu. Správcovské spoločnosti tak okamžite skonzervatívnili všetky účty klientov, čím ale dnešným dôchodcom vytvorili obriu stratu počítajúcu sa v stovkách miliónov eur. 

Ani to však nestačilo a Fico sa rozhodol vyhnať všetkých sporiteľov do konzervatívnych fondov. Čo sa mu, aj vďaka veľmi neštandardnému ťahu s rozposielaním listov, podarilo a takmer 90 percent sporiteľov sa ocitlo inde, ako pôvodne zamýšľalo.

Len podotýkam, že ide o udalosti, ktoré sa diali v roku 2012, kedy bol na trhoch hotový raj a investície významne rástli, niektoré aj cez 20 percent. Naši sporitelia však boli zamknutí v garantovaných fondoch a prichádzali o nemalé financie na svojich dôchodkoch. No a keďže sa od týchto zásahov nič nezmenilo – a podľa slov Milana Krajniaka ani nezmení – aj naďalej prichádzať budú…

Záverom by som vám chcel povedať jedno: ak niektorí veríte politikom a štátu, že sa o vás na penzii postarajú, mali by ste s tým prestať. Okamžite.

Okrem toho, že (ako sa už roky presviedčame) politikom veriť nemožno, tak platí, že za svoj život, ako aj dôchodok preberáme plnú zodpovednosť. A ak sa včas vy a väčšina Slovákov nespamätáte, v penzii budete živoriť. 

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Trendové videá