Ak si lekár od teba pýta cash za tieto úkony, je to nelegálne

  • Slovákom nehrozí, aby od nich lekári vyberali poplatky
  • Neznamená to zbavenie všetkých poplatkov
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/Miroslava Mlynárová Unsplash/Markus Spiske
  • Slovákom nehrozí, aby od nich lekári vyberali poplatky
  • Neznamená to zbavenie všetkých poplatkov

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) na svojej facebookovej stránke upozorňuje, že Slovákom nehrozí, aby od nich lekári vyberali poplatky, keďže sa štát s ambulantnými lekármi dohodol. To však neznamená, že sa pacient zbavuje všetkých poplatkov.

„Ambulancie môžu aj naďalej vyberať od pacientov poplatky ako doteraz (napr. za vystavenie potvrdenia o zdravotnom stave pre rôzne účely),“ uvádza sa v príspevku AOPP. Také cenníky, ktoré nemajú súvis s poskytovaním zdravotnej starostlivosti musí mať lekár uverejnené na viditeľnom mieste, ako uviedla Asociácia, „zväčša pri vstupe do ambulancie, na webovej stránke“.

Je dôležité byť obozretný, ak si od teba lekár vypýta neoprávnený poplatok, ktorý je mimo cenníka alebo ním môže podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti. V takomto prípade je potrebné, aby si sa obrátil na Vyšší územný celok, na odbor zdravotníctva.

https://www.facebook.com/aoppsr/posts/pfbid02tddgZv7bpGy3tvxLwceRVs3CJzjFiKxHzS3YiD2nawiP2S5p87PQwHbvKD5YeaELl

Na stránke Ministerstva zdravotníctva SR je uvedené, za čo lekári nemôžu požadovať od pacientov úhradu, a to za:

  • objednanie pacienta na vyšetrenie, taktiež ak je to objednanie na konkrétny čas,
  • vypísanie receptu či lekárskeho poukazu,
  • vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu,
  • potvrdenie o návšteve lekára či iného zdravotníckeho pracovníka,
  • výmenný lístok k špecialistovi,
  • prednostné ošetrenie.

Ministerstvo ďalej dodáva, že pacient si nemá dôvod platiť ani za klimatizáciu v čakárni či hygienické návleky. Napriek tomu môžu lekári požadovať úhradu za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, to znamená, napríklad za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla alebo na zbrojný pas.

Mnohí Slováci sa zaujímali o to, ako je to s poplatkami za PN či OČR. Ministerstvo zdravotníctva jasne uviedlo, že „za vystavenie PN ani OČR pacient v ambulancii neplatí“.

Zdravotné výkony na účely sociálneho poistenia (v zmysle § 156 zákona o sociálnom poistení) uhrádza Sociálna poisťovňa priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. Z uvedeného vyplýva, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemá dôvod žiadať úhradu za predmetné zdravotné výkony od poistenca, ale priamo od Sociálnej poisťovne.“

Pomoc ambulanciám 

Keďže vláda po piatkovom (27.1.) rokovaní predstaviteľov Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva financií SR a zástupcov ambulantného sektora na tlačovej besede uviedla, že pomôže ambulantnému sektoru sumou 283 miliónov eur a dočasne poverený premiér Eduard Heger upresnil, že ambulancie podpíšu so zdravotnými poisťovňami nové zmluvy na jeden rok, ambulantní lekári tak nezavedú poplatky.

Na udržanie prevádzky ambulancií je podľa všeobecných lekárov potrebných minimálne 320 miliónov eur. „Vládou ponúknuté medziročné navýšenie v rozpočte pre ambulancie vo výške 7 percent, resp. 6 percent sme jednoznačne odmietli, pretože nepokrýva ani polovicu inflácie v roku 2022, ktorá v roku 2022 bola 15 percent,“ uviedla šéfka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková.

Takáto ponuka podľa nej nezahŕňa astronomické náklady na nájomné, energie, spotrebný materiál, náklady na stravné a mzdy zamestnancov, pohonné hmoty, externých dodávateľov – IT služby, odvoz nebezpečného a komunálneho odpadu, účtovníctvo a ďalšie služby.

„Pripravujú sa konkrétne kroky na možné zavedenie doplatkov poistencov v prípade, že sa na dofinancovaní prevádzky ambulancií nedohodneme,“ povedala Palušková ešte pred tlačovou besedou (27.1.) Eduarda Hegera.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Facebook/Asociácia na ochranu práv pacientov , Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Trendové videá