Ak si myslíš, že tvoj spánok je v poriadku, najskôr sa mýliš. Najčastejšie chyby, ktoré ho znekvalitnia

  • Problémy so spánkom či nespavosť sú čoraz častejším problémom novodobej spoločnosti
  • Menej hodín spánku sa spája so zvýšeným rizikom chorôb
Ilustračný obrázok – zlý spánok
Ilustračný obrázok – zlý spánok Freepik
  • Problémy so spánkom či nespavosť sú čoraz častejším problémom novodobej spoločnosti
  • Menej hodín spánku sa spája so zvýšeným rizikom chorôb

Problémy so spánkom či nespavosť sú čoraz častejším problémom novodobej spoločnosti. Ovplyvňuje to naše fyzické, ale aj duševné zdravie. Ako uvádza portál archive.cdc, človek v priemere prespí tretinu svojho života. 

Americká akadémia spánkovej medicíny a Spoločnosť pre výskum spánku odporúčajú, aby dospelá osoba vo veku 18 až 60 rokov spala aspoň 7 hodín každú noc.

Je dôležité venovať sa spánkovým návykom, aby sme si zabezpečili kvalitný odpočinok, ktorý je dôležitý pre našu pohodu a zdravie. Menej hodín spánku sa spája so zvýšeným rizikom chorôb, ako je napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak alebo problémy so srdcovými chorobami. Nespavosť však môže zapríčiniť aj duševné ťažkosti.

Ako uvádza zdravotnícka psychologička a členka behaviorálnej spánkovej medicíny Alaina Tiani na portáli The Guardian, zlý spánok môže byť spojený s horšou koncentráciou, poruchami pamäti, ale aj s pocitmi depresie či podráždenosti. 

Doktor Julio Fernandez-Mendoza, hovorí: „Existujú sociálne faktory, ktoré ovplyvňujú spánok ľudí. Akýkoľvek sociálny determinant zdravia ovplyvňuje spánok.“ Tvrdí, že ľudia, ktorí žijú v štvrtiach, kde sa napríklad vyskytuje násilie, spia horšie. 

Existujú však prvky, ktoré ovplyvňujú náš kvalitný spánok, no môžeme ich ovládať. 

Chyby, ktoré môžu zapríčiniť nekvalitný spánok 

Jednou z častých chýb, ktorá nám znehodnocuje spánok, je, že ani sami nevieme, koľko spánku skutočne potrebujeme. Ako sme už spomínali, vedci odporúčajú spať v priemere 7 až 8 hodín. Každý človek je však individuálny, a preto sú jeho potreby rôzne. Ak chceš skontrolovať, či si sa vyspal dobre, je potrebné sledovať svoju náladu a výkon.

Jednou z najčastejších chýb, ktorú robí mnoho ľudí, je sledovanie televízie či pozeranie do obrazovky na telefóne pred spaním. Modré svetlo, ktoré vyžarujú mobilné telefóny, tablety, televízie a počítače, zvyšuje bdelosť a odďaľuje tak začiatok spánku.

Ďalšou chybou je jedenie. Príliš veľa jedla, ktoré konzumuješ pred spaním, vedie k poruchám trávenia alebo páleniu záhy, čo vytvára nepokoj a narušenie spánku. Naopak, aj málo jedla môže vyvolať nespavosť, pretože máš pocit, že si veľmi hladný.

Doktor Fernandez-Mendoza opisuje, že hlad, tak ako aj spánkové cykly, majú tendenciu podliehať nášmu dennému rytmu. Napríklad keď si nastavíš, že budeš jesť tri jedlá denne v rovnakom čase, zlepšíš zvládanie hladu aj spánku.  

Alkoholické a kofeínové nápoje tiež narušujú tvoj pokojný spánok. Kofeín v tvojom tele vydrží približne 8 hodín. Čiže ak si dáš kávu okolo 16:00, môže pôsobiť až do 23:00. Po alkoholických nápojoch sa síce cítiš unavene pre vysoké hladiny cukru, ktoré pôsobia povzbudivo, no pitie nadmerného množstva alkoholu pred spaním narúša spánkové cykly. Môže nastať aj prerušovaný spánok.  

Málo ľudí taktiež venuje svoj čas relaxácii. Je dôležité mať na konci dňa nejakú relaxačnú rutinu, ktorá trvá približne hodinu. Pomôže ti to oddýchnuť a prejsť plynule do spánku. 

Ak šetríš spánkom cez týždeň, nahromadí sa ti takzvaný „spánkový dlh“. Doktor Fernandez-Mendoza vysvetľuje, že ak si myslíš, že ho cez víkend dospíš, v skutočnosti to tak nefunguje.

Nekvalitný spánok má vplyv na demenciu 

Ako píše portál WebMD, štúdie zistili, že nekvalitný spánok môže mať v neskoršom veku vplyv na kognitívne funkcie.

Výskum, ktorý bol vykonaný v roku 2021, sa zameriaval na ľudí, ktorí sa v mladom veku sťažovali na nespavosť, a po rokoch sa u nich prejavili problémy s pamäťou. Okrem iného sa zistilo, že ľudia, ktorí spali menej ako 6 hodín denne, mali dvojnásobné riziko kognitívnej poruchy.  

Zdroje: archive.cdc, The Guardian, WebMD

Najnovšie videá

Trendové videá