Ak si narobený ako kôň, no aj tak nestíhaš, robíš to zle. Dodrž 4 jednoduché tipy úspešných ľudí
- Kľúčom nie je natiahnuť deň, ale využiť ho naplno
- Výťahy a autá spôsobili, že sme pohodlnejší
- Ovládni svoju produktivitu a zmeň svoj život
- Kľúčom nie je natiahnuť deň, ale využiť ho naplno
- Výťahy a autá spôsobili, že sme pohodlnejší
- Ovládni svoju produktivitu a zmeň svoj život
Niekedy to vyzerá tak, akoby 24 hodín počas dňa skutočne nestačilo. Mnohí neustále používajú frázu „nemám čas“, ktorú vkladajú do takmer každej druhej vety. Kľúčom však nie je natiahnuť deň z 24 hodín na 30 či 32, ale naplno využiť čas, ktorý máme. A najlepšie, aby sme tak spravili s menším výdajom energie.
Nevyhováraj sa na nedostatok financií, nástrojov či času, kľúčom k úspechu je vynaliezavosť, čo pochopili aj veľkí lídri, uvádza Tony Robbins. Naučili sa, ako robiť viac s menším počtom nástrojov. Teba to môže motivovať k tomu, aby si namiesto dôvodov „prečo nie“ začal hľadať dôvody „prečo áno a ako“.
Výťahy a autá nás robia lenivejšími
Existuje mnoho diskusií o tom, či sa súčasná spoločnosť stáva čoraz lenivejšou a či je to naozaj tak. Na jednej strane sme pracovne mimoriadne vyťažení, denne odpisujeme na desiatky správ, komunikujeme s obrovským množstvom ľudí a v práci od nás vyžadujú často až nadľudské výkony. Na druhej strane sme po ceste z práce často tak vyčerpaní, že sa nám nechce prejsť pešo ani k najbližšej zastávke autobusu.
Niektorí ľudia argumentujú, túto lenivosť v nás vybudovali moderné technológie. Na druhej strane, iní tvrdia, že technologický pokrok nám umožňuje efektívnejšie pracovať a mať viac času na oddych a zábavu. Pravda bude na oboch stranách, musíme sa len naučiť, ako technológie využiť a nenechať sa nimi „zožrať“.
Prečo chceme dosiahnuť viac bez toho, aby sme sa narobili?
- 1. Efektívnosť: Niektorí ľudia sú motivovaní dosiahnuť čo najviac v čo najkratšom čase, aby využili svoj čas čo najefektívnejšie. Týmto spôsobom môžu mať viac času na svoje záujmy, rodinu alebo iné záväzky.
- 2. Lenivosť: Niektorí ľudia jednoducho nemajú radi prácu a snažia sa nájsť spôsoby, ako ju vykonávať s čo najmenšou námahou.
- 3. Vyhnúť sa stresu: Ak sa niekto snaží vyhnúť sa stresu, môže sa snažiť zvládnuť svoje záväzky čo najrýchlejšie a s čo najmenším úsilím. Čím skôr prácu urobíš, tým skôr budeš mať vytúžené voľno a vyhneš sa stresu z práce, ktorú si dlho odkladal.
- 4. Návyk: Ak si niekto zvykne na to, že sa mu podarí vykonávať svoju prácu rýchlo a ľahko, môže sa stať, že sa stanú závislými od tohto pocitu a budú sa snažiť dosahovať podobné výsledky aj v iných oblastiach.
- 5. Hľadanie jednoduchých riešení: Niektorí ľudia majú tendenciu hľadať jednoduché riešenia a vyhnúť sa zložitým úlohám, ktoré by si vyžadovali veľa úsilia a času. Tým ide práca od ruky.
V každom prípade je dôležité si uvedomiť, že existujú aj negatíva pri snahe dosiahnuť veľa s minimálnym úsilím, pretože to v niektorých prípadoch môže viesť k nekvalitnej práci, nedostatočnému plneniu povinností a problémom so zdravím.
Plánuj, využívaj technológie a deleguj
Výskumy ukazujú, že množstvo ľudí so sedavou prácou má problém s dostatkom fyzickej aktivity. Často sa spamätajú až v čase, kedy priberú kilá navyše alebo sa dostavia zdravotné problémy, ktoré súvisia s nedostatkom fyzickej aktivity.
Treba si však uvedomiť, že súčasné trendy môžu byť ovplyvnené rôznymi faktormi, vrátane vzdelávania, kultúry a spoločenských hodnôt. Niektoré krajiny môžu mať tendenciu byť aktívnejšie ako iné a toto sa môže meniť v čase.
Pokiaľ chceš vedieť, ako spraviť viac, no narobiť sa pritom menej, máme pre teba 4 tipy, ktoré môžeš začať používať okamžite:
- 1. Naplánuj si svoj čas: Naplánovanie si času na každodenné úlohy a povinnosti ti umožní zabezpečiť, že nemusíš robiť viac práce, ako je potrebné. Vytvor si harmonogram na celý deň alebo týždeň a venuj sa časovo náročným úlohám vtedy, keď máš najväčšiu energiu a sústredenie. Forbes zároveň odporúča sústrediť sa viac na progres než na samotné výsledky.
- 2. Priorizuj svoje úlohy: Niektoré úlohy sú dôležitejšie ako iné, takže si stanov priority a najprv sa venuj tým úlohám, ktoré sú najdôležitejšie. To ti pomôže udržať sa organizovaným a zabezpečiť, aby si dokončil to, čo je pre teba najdôležitejšie.
- 3. Využi technológie a nástroje: Technológie a nástroje ti môžu uľahčiť prácu. Používaj aplikácie, ktoré ti pomôžu spravovať tvoje úlohy, zdieľať dokumenty a komunikovať s kolegami. Automatizuj opakujúce sa úlohy, aby si mohol viac času venovať dôležitejším veciam.
- 4. Deleguj úlohy: Niektoré úlohy môžu byť delegované na iných ľudí. Ak máš kolegov alebo zamestnancov, ktorí by mohli zvládnuť nejaké z tvojich úloh, neváhaj ich požiadať o pomoc. Týmto spôsobom si môžeš ušetriť čas a energiu a zároveň im umožníš naučiť sa nové veci.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Medium, Tony Robbins, Forbes, AI