Návod, ako žiť o 20 rokov dlhšie: Ak si osvojíš niekoľko zvykov, zaručíš si dlhovekosť
- Začlenenie zdravých návykov do života už vo veku 40 rokov môže predĺžiť život až o 24 rokov
- Stačí dodržať pár odporúčaní na ceste k dlhovekosti
- Začlenenie zdravých návykov do života už vo veku 40 rokov môže predĺžiť život až o 24 rokov
- Stačí dodržať pár odporúčaní na ceste k dlhovekosti
V dnešnej dobe, keď túžba žiť dlhší a zdravší život zjednotila ľudí po celom svete, nová, zatiaľ nepublikovaná štúdia priniesla fascinujúce objavy. Výskumníci analyzovali údaje zo skupiny takmer 720 000 amerických veteránov vo veku od 40 do 99 rokov.
Objavili, že začlenenie niekoľkých zdravých životných návykov do života človeka vo veku 40 rokov môže predĺžiť jeho život až o 24 rokov, píše CNN.
Štúdiu odprezentovali na renomovanom výročnom stretnutí Americkej spoločnosti pre výživu. Výskumník Xuan-Mai Nguyen, vedúci štúdie, zdôraznil, že existuje dôležité 20-ročné okno, počas ktorého môžeme začleniť niekoľko zásadných zmien do svojho životného štýlu, či už postupne alebo naraz, aby sme si vychutnávali krásy života o čosi dlhšie.
Ako si zaručiť dlhovekosť
Štúdie na zvieratách naznačujú, že zníženie spotreby kalórií o 10 – 50 % môže predĺžiť maximálnu životnosť. Podobne aj populácie známe dlhovekosťou vykazujú spojenie medzi nízkym príjmom kalórií, dlhším životom a zníženým rizikom chorôb, uvádza Healthline.
Orechy sú nutričné zdroje, ktoré podporujú dlhší a zdravší život. Orechy plné bielkovín, vlákniny, antioxidantov, vitamínov a minerálov ponúkajú množstvo výhod, vrátane nižšieho rizika srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku, zápalu, cukrovky, metabolického syndrómu a niektorých druhov rakoviny.
Ďalšia prirodzená stratégia proti starnutiu zahŕňa kurkumu, ktorá obsahuje kurkumín, silnú bioaktívnu zlúčeninu s antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Hoci štúdie na hmyze a myšiach naznačujú predĺženie života, na potvrdenie týchto zistení treba ďalší výskum na ľuďoch.
Obohatenie stravy zdravými rastlinnými potravinami, ako je ovocie, zelenina, orechy, semená, celé zrná a fazuľa, môže výrazne znížiť riziko ochorenia a podporiť dlhovekosť. Početné štúdie spájajú stravu bohatú na rastliny s nižším rizikom predčasného úmrtia, rakoviny, metabolického syndrómu, srdcových chorôb, depresie a poškodenia mozgu.
Fyzická aktivita zohráva kľúčovú úlohu pri zvyšovaní šancí na dlhší život. Len 15 minút cvičenia denne môže viesť k významným výhodám a potenciálne predĺžiť život človeka. Rovnako sa treba vyhýbať aj škodlivým návykom.
Prestať fajčiť v akomkoľvek veku môže výrazne predĺžiť život, pretože fajčenie je silne spojené s rôznymi chorobami a predčasným úmrtím. Čo sa týka alkoholu, je dôležité vyhýbať sa nadmernému pitiu. Rôzne štúdie však ukázali, že zrejme akákoľvek miera alkoholu je škodlivá.
Mentálna rovnováha podporuje dlhší život
Šťastie prekvapivo prispieva k dlhovekosti. Šťastnejší jedinci majú znížené riziko predčasnej smrti. Pestovanie pozitívneho pohľadu na život a znižovanie stresu a úzkosti môže mať pozitívny vplyv na náladu aj dĺžku života.
Sociálne kontakty sú životne dôležité pre predĺžený a plnohodnotný život. Zdravé sociálne siete znižujú riziko predčasného úmrtia a pozitívne ovplyvňujú funkciu srdca, mozgu, hormonálne a imunitné funkcie, čím znižujú riziko chronických ochorení.
Byť svedomitý vedie k dlhšiemu životu. Jedinci so sebadisciplínou, organizáciou a správaním orientovaným na cieľ majú tendenciu žiť dlhšie s menším počtom zdravotných problémov.
Mierna konzumácia čaju a kávy môže prispieť k zdravému starnutiu a dlhovekosti. Oba nápoje obsahujú prospešné zlúčeniny, ktoré môžu znížiť riziko chronických ochorení a predčasnej smrti.
Pravidelný režim spánku je rozhodujúci pre reguláciu funkcie buniek a celkovú pohodu. Príliš málo aj príliš veľa spánku spôsobuje zvýšené riziko predčasnej smrti.
Začlenenie týchto základných návykov spolu s vyváženou stravou, cvičením a inými zdravými praktikami môže vytvoriť účinný recept na dlhší a plnohodnotnejší život. Tak smelo, do jednej ruky činka, do druhej banán, a šup za „nesmrteľnosťou“!
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: CNN, Health Line