Ak si rád dopraješ kávičku, máme dobré správy. Budeš žiť dlhšie

  • Štúdia prebehla na vzorke 449 563 ľudí
  • Účastníci boli zoradení podľa ich dennej spotreby kávy a typu kávy, ktorú zvyknú piť
vpravo barista pripravuje kávu, vľavo zrná kávy
Ilustračná fotografia Pexels/Igor Haritanovich Pexels/ Chevanon Photography
  • Štúdia prebehla na vzorke 449 563 ľudí
  • Účastníci boli zoradení podľa ich dennej spotreby kávy a typu kávy, ktorú zvyknú piť

Tak ako všetko, aj káva má svoje zdravotné riziká a výhody. Portál Harvard T.H. Chan School of Public Health uvádza, že v roku 1991 bola Svetovou zdravotníckou organizáciou zaradená do zoznamu možných karcinogénov. V roku 2016 bola odtiaľ vylúčená, pretože sa zistilo, že neprispieva k vzniku rakoviny.

Najnovší výskum poukazuje na to, že ľudia, ktorí pijú dve až tri šálky kávy denne, majú tendenciu žiť dlhšie, informuje portál ScienceAlert. Okrem toho to môže mať pozitívny vplyv na výskyt kardiovaskulárnych ochorení v porovnaní s tými, čo daný nápoj nepijú.

Portál Techno Blender ďalej dodáva, že ide o zaujímavú asociáciu, ktorú chcú vedci naďalej skúmať. Avšak je dôležité porovnať zistenia s predchádzajúcimi štúdiami spájajúcimi sa so zmenšovaním mozgu či zvýšeným rizikom demencie po vypití minimálne šiestich šálok kávy denne.

„V tejto rozsiahlej pozorovacej štúdii boli mletá, instantná a bezkofeínová káva spojené s ekvivalentným znížením výskytu kardiovaskulárnych ochorení a úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia alebo akúkoľvek príčinu,“ cituje ScienceAlert slová elektrofyziológa Petra Kistlera pôsobiaceho v Baker Heart and Diabetes Institute v Austrálii.

„Výsledky naznačujú, že mierny až stredný príjem mletej, instantnej a bezkofeínovej kávy by sa mal považovať za súčasť zdravého životného štýlu,“ dodáva.

Rôznorodosť výskumnej vzorky

Dáta vychádzajú z Biobanky Spojeného kráľovstva, ktorá obsahuje záznamy o genetike, zdraví či životnom štýle jednotlivcov. Štúdia sa skladala zo vzorky 449 563 ľudí, ktorých medián veku bol 58 rokov.

barista pripravuje kávu
zdroj: Pexels/ Chevanon Photography

Účastníci boli zoradení podľa ich dennej spotreby kávy a typu kávy, ktorú zvyknú piť. Z výskumu vyplýva, že až 100 000 zúčastnených nikdy nepilo kávu.

V rámci analýzy vedci zohľadňovali aj pohlavie, vek, etnickú príslušnosť, výskyt vysokého krvného tlaku či konzumáciu čaju a alkoholu.

Z daných faktorov mohli vypočítať rozdiely vo výsledkoch zdravia srdca a úmrtí z akejkoľvek príčiny pre všetkých konzumentov kávy v porovnaní s tými, čo kávu nepijú.

Potenciálna dlhovekosť

Techno Blender píše, že pitie instantnej, mletej alebo bezkofeínovej kávy sa vyznačovalo najnižšou pravdepodobnosťou úmrtí. Dokonca sa zistilo, že tí, čo vypijú dve až tri šálky denne, majú vyššiu tendenciu žiť dlhšie, než tí, čo nekonzumujú kávu. Pokiaľ za daným zistením stojí samotná káva, môže byť za to zodpovedná široká škála potenciálnych zlúčenín.

„Kofeín je najznámejšou zložkou kávy, ale nápoj obsahuje viac ako 100 biologických aktívnych zložiek,“ vraví Kistler.

„Je pravdepodobné, že zlúčeniny bez kofeínu boli zodpovedné za pozitívne vzťahy pozorované medzi pitím kávy, kardiovaskulárnymi chorobami a prežitím,“ dodáva.

zrná kávy
zdroj: Pexels/Igor Haritanovich

ScienceAlert uvádza, že na konečný verdikt je potrebné zvážiť určité obmedzenia. Záznamy databázy boli predovšetkým belošské, čo skomplikovalo zovšeobecnenie zistení na etnicky rôznorodejšiu populáciu.

Ďalej je dôležité zvážiť aj to, že pitie kávy bolo skôr samohlásené než monitorované, pričom databáza nezohľadňuje zmeny v spotrebe kávy alebo typu kávy.

Zdroje: Harvard T.H. Chan School of Public Health, ScienceAlert, Techno Blender

Najnovšie videá

Trendové videá