Ak si úspešne dokončil štúdium, zbystri zrak: Tieto povinnosti ti vznikajú voči štátu

  • Maturantom po absolvovaní štúdia vzniká niekoľko povinností
  • Pozor treba dávať hlavne na zdravotné poistenie
maturita, povinnosti
Ilustračná foto TASR/Daniel Stehlík, Canva/Monkey Business
  • Maturantom po absolvovaní štúdia vzniká niekoľko povinností
  • Pozor treba dávať hlavne na zdravotné poistenie

Po maturitných skúškach možno riešiš dilemu, či sa musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovne, kedy, koľko budeš platiť a či vôbec máš platiť sociálne odvody. Tiež sa naskytá otázka, či máš nárok na dávku v nezamestnanosti, a ak áno, na akú.

S týmito problémami sa absolventi škôl stretávajú pravidelne. Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr preto dáva absolventom štúdia rady, ako pristupovať v rôznych životných situáciách.

Povinnosti voči SP ti nevznikajú, dávaj pozor na zdravotné odvody

Bezprostredne po ukončení štúdia nemáš voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. Čakajú ťa, až keď sa uplatníš na pracovnom trhu. Ak začneš pracovať na trvalý pracovný pomer alebo na dohodu, povinnosti voči poisťovni za teba bude uhrádzať zamestnávateľ.

Ak začneš podnikať, teda sa napríklad rozhodneš založiť si živnosť, povinné poistenie ti posúdi Sociálna poisťovňa až o rok, teda keď budeš podávať daňové priznanie za rok 2024. Ak si sa rozhodol študovať alebo pracovať v zahraničí, nemusíš to hlásiť Sociálnej poisťovni. Sociálne poistenie sa ale môžeš rozhodnúť platiť si sám, dobrovoľne.

„Ak si študent po škole plánuje užiť voľno, nepracovať, cestovať doma či po svete alebo na dlhšiu dobu odísť študovať či pracovať do zahraničia, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti (okrem poberateľa sirotského dôchodku, ktorý končí štúdium). Nemusí jej nič nahlasovať, ani sa registrovať a ani si platiť poistné na sociálne poistenie,“ priblížil Kontúr.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR na svojej webovej stránke uvádza, že evidencia na úrade práce je dobrovoľná. Zákon ti neprikazuje, aby si sa hlásil do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Zároveň si však sám musíš ako dobrovoľne nezamestnaná osoba hradiť zdravotné poistenie. Rodičia majú nárok na prídavky až do ukončenia školských prázdnin, a to do 31. augusta.

Nemáš nárok na žiadne dávky

Kontúr pripomína, že sa ako študent môžeš už od veku 16 rokov v Sociálnej poisťovni poistiť dobrovoľne na jednotlivé druhy poistenia. „Ak mu dobrovoľné poistenie trvalo dostatočné obdobie, môže získať napr. nárok na dávky v nezamestnanosti. Pri tejto dávke musí získať najmenej 730 dní poistenia a zároveň sa evidovať na úrade práce,“ priblížil Kontúr.

Počas štúdia totiž nie si automaticky poistený na sociálne poistenie a nikto za teba poistné neplatil. Nemáš tak automaticky nárok na dávku v nezamestnanosti alebo iné dávky, ktoré sú podmienené predchádzajúcim uhrádzaním poistného.

„Štát platí za študenta len zdravotné poistenie, ktoré mu zabezpečí zdravotnú starostlivosť (v prípade choroby či úrazu, liečby a pod.). Zdravotné poistenie však nepatrí do kompetencie Sociálnej poisťovne,“ uviedol Kontúr.

Osobitné pravidlá platia pre týchto absolventov

Keď si poberateľ sirotského dôchodku, platia pre teba osobitné pravidlá. Ak poberáš sirotský dôchodok, je v tvojom vlastnom záujme, aby si ukončenie štúdia nahlásil Sociálnej poisťovni, pokiaľ štúdium zanecháš predčasne alebo ho prerušíš.

Ak tak neurobíš, sumy sirotského dôchodku vyplatené navyše budeš musieť vrátiť. Takúto skutočnosť dokáže poisťovňa zistiť z registra ministerstva školstva s mesačných oneskorením.

„Nárok na výplatu sirotského dôchodku totiž zaniká dňom, keď poberatelia sirotského dôchodku prestávajú byť nezaopatreným dieťaťom, t. j. v prípade študenta ukončením štúdia. Nárok na sirotský dôchodok rovnako zaniká dovŕšením veku 26 rokov. To, či sirota-študent ešte študuje, sa overuje potvrdením školy,“ uviedol Kontúr. Potvrdenie rovnako musia predložiť aj študenti, ktorí študujú v zahraničí a túto dávku poberajú.

Práca hneď po ukončení štúdia

Keď si rozhodnutý, že sa po škole chceš hneď zamestnať na trvalý pracovný pomer alebo si nájdeš brigádu, nemáš voči Sociálnej poisťovni žiadnu oznamovaciu povinnosť. Všetky povinnosti totiž bude za teba automaticky plniť zamestnávateľ, ktorý ťa do poisťovne prihlási.

Rovnaké pravidlá platia, aj keď sa rozhodneš podnikať na živnosť. Prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne a povinnosť platiť poistné ti vznikne až na budúci rok podľa dosiahnutých príjmov podnikania uvedených v daňovom priznaní za rok 2024.

„V tom prípade mu vznik povinného sociálneho poistenia a presnú výšku odvodov oznámi na budúci rok samotná Sociálna poisťovňa. Samozrejme, rovnako má možnosť na preklenutie najbližšieho roku zvoliť si podľa svojej situácie aj dobrovoľné poistenie,“ hovorí Kontúr.

Dobrovoľné poistenie sa ti totiž v budúcnosti zúročí pre prípadný nárok na dávky, či už nemocenské, materské či dávku v nezamestnanosti. Zaráta sa ti tiež do obdobia dôchodkového poistenia pre budúci nárok na dôchodok.

Ak sa rozhodneš ukončiť živnosť, tvoja povinnosť platiť odvody do SP končí dňom ukončenia živnosti a oznámenia SP, že si tak urobil, a to prostredníctvom čestného prehlásenia, ktoré nájdeš na webe poisťovne, resp. ti ho sprostredkuje tvoj referent.

Ak prehlásenie poisťovni nezašleš, odvody si budeš musieť aj napriek zrušeniu živnosti platiť naďalej, a to dovtedy, kým čestné prehlásenie nezašleš.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: TS Sociálna poisťovňa, ÚPSVR SR

Najnovšie videá

Trendové videá