Ak si zmeškal nočné nebeské divadlo „Corn Moon“, nezúfaj. V sobotu ťa čaká ešte lepší zážitok

  • Odkedy sa ľudia venujú nočnej oblohe, mnohé sezónne variácie viditeľné na oblohe si vyslúžili rôzne pomenovania
mesiac
Unsplash/malith d karunarathne
  • Odkedy sa ľudia venujú nočnej oblohe, mnohé sezónne variácie viditeľné na oblohe si vyslúžili rôzne pomenovania

V staroveku bolo bežné sledovať meniace sa ročné obdobia skôr podľa lunárneho mesiaca ako slnečného roku, na ktorom je založených 12 mesiacov v našom modernom kalendári. Po celé tisícročia pomenovali ľudia v celej Európe, rovnako ako kmene pôvodných Američanov, mesiace podľa znakov, ktoré spájajú s ročnými obdobiami na severnej pologuli.

Ako Forbes.com uvádza, dnes veľa z týchto starodávnych názvov používame ako názvy splnov mesiaca. Bežné vysvetlenie je také, že koloniálni Američania prijali veľa domorodých amerických mien a začlenili ich do moderného kalendára. To je aj dôvod, prečo si o názvoch „Corn Moon“, alebo „the Harvest Moon“ možno ešte nepočul. 

Mesiac a Mars

Zvyčajne nazývame septembrový spln „The Harvest Moon“ (Úrodný Mesiac). Avšak tento názov záleží od jesennej rovnodennosti, nakoľko si ho nesie ten spln, ktorý je k rovnodennosti najbližšie. Tento rok to výnimočne pripadá na októbrový spln. Znamená to teda, že septembrový spln sa nazýva „Corn Moon“ (Kukuričný Mesiac). Tiež tento úkaz nájdeme aj pod názvom Fruit Moon alebo Barley Moon.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa \ˈē-dəth (@azhoneybee),

Názvy splnov nie sú podstatné. Ako už bolo spomenuté, pochádzajú z dávnych pomenovaní a zvykov. Už nech to nazývame akokoľvek, v utorok sme mali skvelú príležitosť vidieť Mesiac nízko na oblohe. Rozdiel oproti bežným splnom je ten, že tentoraz sa Mesiac javil väčší ako obvykle a mal jasne oranžový odtieň, najmä pri východe večer.

Spln síce zaujímavý bol, avšak počasie nám nedoprialo. Ak si si nestihol užiť pohľad na jasný Mesiac, nezúfaj. V sobotu máš druhú šancu. A čo viac, budeš si môcť pozrieť Mesiac a Mars tesne pri sebe. Ak sa rozhodneš pozrieť na nočnú oblohu v sobotu, uvidíš ešte stále jasný Mesiac a tesne nad ním aj červenú planétu. 

Septembrová obloha bude zaujímavá

Podľa Astro.sk nám september okrem jasného splnu ponúka aj iné astronomické úkazy. Venuša bude ešte v septembri výborne pozorovateľná. Vychádza približne 4 hodiny pred východom slnka. Mars na nočnej oblohe bude o čosi skôr, keďže vychádza už 1,5 hodiny po západe Slnka.

Nemáš prácu a ešte k tomu dostaneš 1 200 eur mesačne. Akú sumu by dostávali Slováci?

Perzeidy svoje maximum síce mali v auguste, no jednotlivé meteory sa na oblohe vyskytujú až do polky septembra, takže pri troške šťastia a jasnej oblohe budú počas noci viditeľné. Už keď si videl tieto úkazy a rád by si videl niečo viac, objaví sa na oblohe ešte jeden. Konkrétne sa jedná o Asteroid 2011 ES4, ktorý je označený ako „potencionálne nebezpečný“. Jeho trajektória je mapovaná od roku 2011. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Astrobb.sk, Astro.sk, Timeanddate.com, Earthsky.org, Ajc.com, Forbes.com

Najnovšie videá

Trendové videá