Ak spĺňaš týchto šesť znakov, tak si závislý od mobilu. Expert varuje, ako ti môže rozvrátiť život
- Už prítomnosť mobilu na stole zhoršuje sústredenie
- Náš mozog nedokáže zvládnuť multitasking
- Závislosť od mobilu prináša telu tzv. lacný dopamín
- Už prítomnosť mobilu na stole zhoršuje sústredenie
- Náš mozog nedokáže zvládnuť multitasking
- Závislosť od mobilu prináša telu tzv. lacný dopamín
Závislosť od mobilu nie je zatiaľ uznaná ako oficiálna diagnóza. Určite poznáš aj ty niekoľko ľudí v tvojom okolí, ktorí sa bez mobilného telefónu nepohnú ani na krok a majú neustále nutkanie ho mať v ruke a písať správy, alebo len tak „scrollovať“ na sociálnych sieťach.
Niekto nad tým len mávne rukou, že to nie je vôbec také zlé a nie je závislý. Odborníci ale potvrdili, že ak spĺňaš 6 znakov, ktoré sú uvedené nižšie v článku, hovoriť o závislosti je viac než na mieste.
Docent Juraj Holdoš, ktorý sa vo svojich štúdiách venuje závislosti od novodobých technologických výdobytkov, nám v rozhovore vysvetlil, aké negatívne dopady má na človeka nadmerné používanie mobilu.
Koľko hodín trávia ľudia v priemere na sociálnych sieťach?
Prieskum spoločnosti Ami Digital, ktorý sa uskutočnil v roku 2023, odhalil rozsah používania sociálnych médií. Podľa výsledkov strávi priemerný dospelý Slovák denne na platformách sociálnych médií približne 2 hodiny a 57 minút. Sociálne siete sú čoraz populárnejšie nielen u mladých ľudí, ale aj u seniorov.
Analýza zahraničnej spoločnosti Kepios poukázala na to, že drvivá väčšina populácie patrí medzi aktívnych používateľov sociálnych sietí. Prieskum, ktorý sa robil v júli 2023, ukazuje, že na celom svete je 4,88 miliardy aktívnych používateľov na sociálnych sieťach. To znamená, že z celkovej populácie využíva aktívne sociálne siete viac ako 60 % ľudí.
Prvenstvo medzi sociálnymi platformami stále získava Facebook, na druhom mieste je Instagram a za ním TikTok. Čo sa týka Facebooku, jeho popularita v posledných rokoch stagnuje, ale obľuba TikToku a Instagramu rastie. Dlhodobo klesajúcou sociálnou sieťou na Slovensku je Pokec. Slováci najviac využívajú svoje smartfóny na denné „scrollovanie“ sociálnych sietí. Potvrdilo to až 85 % opýtaných.
- Aké sú najčastejšie príznaky tejto závislosti?
- Prečo majú ľudia nutkanie neustále mať mobil v ruke?
- Čo sa stane s tvojím mozgom, keď si v kuse na sociálnych sieťach?
Ako vplývajú mobily na náš mozog?
To je veľmi zložitá otázka. Odpovedať by sa dalo, že do toho vstupuje množstvo premenných, ktoré môžu urobiť z používania mobilu zdravú a pozitívnu záležitosť, ale tiež vyslovene patologickú a negatívnu záležitosť. Odpoveď bude podľa toho, v akom veku, s akým obsahom, koľko času pri ňom strávime. Ako sme zrelí intelektuálne, ale aj emocionálne.
Či nemáme isté predispozície, ako napr. problémy s pozornosťou. Či neprežívame aktuálne psychické problémy, alebo krízu. Taktiež do toho vstupuje, v akom prostredí a v akom kontexte ho používame. Ako ho používame, či ho vieme používať a podobne.
Ľudia neustále majú mobilné telefóny pri sebe. Bez nich sa nepohnú ani na krok. Ako vzniká závislosť od telefónov a aké sú príznaky?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je lacný dopamín a prečo spôsobuje závislosť?
- Aký má dopad na psychiku človeka neustále pípanie notifikácií?
- Aké faktory sa podieľajú na vzniku závislosti od mobilu?
- Ako sa dá vyliečiť zo závislosti od mobilu a kedy potrebuje človek odbornú pomoc?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity