Ak ťa lákajú adrenalínové športy, toto je 5 tatranských atrakcií, ktoré ti zaručene rozprúdia krv

  • Adrenalínových aktivít je na Slovensku dostatok
  • Ak ťa nebaví po horách len chodiť, môžeš sa na ne pozrieť zhora
  • Adrenalínových aktivít je na Slovensku dostatok
  • Ak ťa nebaví po horách len chodiť, môžeš sa na ne pozrieť zhora

Ak si fanúšik adrenalinoých športov, no nevieš, kde začať a ako sa k nim dostať, možno ťa prekvapíme. Máš ich totiž na dosah ruky a nestoja ani ohromné sumy peňazí. Vysoké a Nízke Tatry ti ponúkajú bohatú nádielku adrenalínu v podobe týchto aktivít.

Vybrali sme pár z nich, aby si sa počas víkendu nenudil. Určite ťa zabavia a zažiješ neopakovateľné chvíle, ktoré sa doslova zaryjú do tvojich spomienok. 

Paragliding na Chopku

Ak ti pozemné aktivity v Tatrách nestačia, môžeš sa odhodlať aj na paragliding priamo na Chopku. Pokiaľ sa rozhodneš pre tandemový let, nepotrebuješ na to skutočne nič, iba si zarezervovať termín.

Spoločnosť Paragliding Center Chopok ti pripraví všetku potrebnú výbavu na nezabudnuteľný zážitok. Na výber máš dva typy letov, a to klasický, alebo termický tandem. 

zdroj: Unsplash/TomasSobek

Rozdiel medzi nimi je, že pri termickom tandeme sa spolu s inštruktorom nechávate vyviesť do výšky 500 až 1500 metrov nad terénom za pomoci termických stúpavých prúdov a celé divadlo trvá takmer pol hodinu.

Klasický let trvá minimálne 10 minút a dostaneš sa len do výšky 200 až 500 metrov. 

Cena za klasický let je 100 eur, za termický si trochu priplatíš, jeho cena je 130 eur.

Zoskok padákom na Liptove

Neobyčajný a nezabudnuteľný zážitok ti prináša aj napríklad spoločnosť Compact. Ani v tomto prípade ti netreba nič, iba o trošku väčšiu dávku odvahy.

Za 169 eur si užiješ tandemový zoskok padákom so skúseným inštruktorom. Počas skoku si môžeš skúsiť riadenie padáku, no pristávanie zabezpečí inštruktor. 

zdroj: Compact/Galeria

Celý zážitok pozostáva z inštruktáže, letu lietadlom s výhľadom na Nízke Tatry, Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Roháče a Západné Tatry, a následným výskokom vo výške 3000 metrov nad zemou. Voľný pád si budeš užívať 35 sekúnd a tvoja rýchlosť dosiahne okolo 200 km/h. 

Následne inštruktor roztvorí padák, ktorým sa budete plaviť oblohou približne 7 minút až do pristátia.

Napriek tomu, že to môže znieť pomerne komplikovane, celý proces má pod palcom profesionál, preto sa nemusíš zbytočne obávať.

Skydiving v interiéri

Ak sa predsa necítiš na zoskok z lietadla či na lietanie nad ostrými štítmi skál, nevyčítame ti to. Adrenalín si môžeš dopriať aj v interiéri. Hurricane Factory ponúka simuláciu voľného pádu v aerodynamickom tuneli s dĺžkou trvania 3 minúty.

Pred nástupom do komory dostaneš inštruktáž ohľadom nakláňania a ovládania vlastného tela v beztiažovej zóne a zábava môže začať. 

Táto kombinácia simultánneho adrenalínu a bezpečia je vhodná aj pre deti. Vybrať si môžeš, či pôjdeš solo alebo duo. Suma pre jedného človeka, ktorý si skúsi voľný pád 2x, je 59 eur.

Gipsyho ferratou na Gerlach

Poďme naspäť na zem. Trasa známa aj ako Tatranská próba sa vinie Vysokými Tatrami až na ich najvyšší vrchol. Budeš na ňu potrebovať dávku odvahy a materiál na zaistenie v niektorých úsekoch.

Ak nemáš žiadne skúsenosti s ferratami, lepšie bude, ak najprv skúsiš „via ferratu”, a teda po celej potrebnej dĺžke zaistenú cestu. Viac informácií o tejto ferrate nájdeš na portáli Horský vodca.

Gipsyho ferrata nie je úplne neodistená, no lano musíš mať vlastné. Rovno si povedzme, akú výbavu na tento šport potrebuješ – sedák, alebo celotelový úväz, prilbu, ideálne je mať aj tlmič pádov, rukavice a vhodnú ferratovú, či vybramovú obuv. 

zdroj: Unsplash/WalterLuecker

Nastúpiť môžeš pri Sliezskom dome, od ktorého sa vyberieš až k Dlhému plesu. Za ním je potrebné zísť z turistického chodníka, a tu začína ferrata. Je to asi 50 m dlhý úsek výstupu do Gerachovského sedla, na ktorom sa poriadne zapotíš.

Po výšľape do sedla nie je koniec, ideš predsa až na Gerlach. Trasa pokračuje štítom Martinovka, z ktorej je na vrchol už len 40 minút chôdze. Táto časť je, ak si vyhliadneš pekné počasie, najkrajšia. 

Mysli na bezpečnosť. Trasu si podrobne naštuduj predom, pribaľ si dostatočnú výbavu, pretože čiapka sa ti môže na veternom vrchole hodiť. Ak s ferratami skúsenosti ešte nemáš, je možné zarezervovať si horského sprievodcu. Touto trasou je však oprávnený sprevádzať len dve osoby súčasne.

Lanový park na Štrbskom plese

Ak si si povedal, že ani jedna z vyššie spomínaných adrenalínových aktivít nie je pre teba, ale predsa chceš vyskúšať niečo netradičné a čo ti zdvihne aspoň trochu krvný tlak, vyber sa do výšky stromov.

Štrbské pleso ti ponúka lanový park, ktorý nie je určený pre najmenších. Samozrejme, zabavia sa tu aj deti, no pre tie je prispôsobená náročnosť cesty, informuje Veveričí Park na svojom webe. 

zdroj: Vevericipark/Galeria

Tvoja trať pozostáva z 22 prekážok umiestnených na stromoch vo výške približne 5 m, je dlhá 280 m. Obvykle ju ľudia zdolajú za 45 min.

Na začiatku dostaneš sedák a lano, ktoré ťa istí v prípade pošmyknutia či inej nepriaznivej situácie. Celá táto zábava stojí 13 eur.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Paragliding Center Chopok, Compact, Hurricane Factory, Horsky Vodca

Najnovšie videá

Trendové videá